banner84

ALANYA - SARI VELİLER KONYA YOLU

Değerli konuklar, bilindiği gibi Selçuklu Hükümdarı Ala eddin Keykubad Konya,Dinek,Belviran pirler kondu.( Taşkent) Sarıveliler Kuş yuvası güzergahından gelerek 1221 yılında Alanya’yı almıştır.Bu gün iç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol aynı güzergahtan geçmektedir.(Alanya tarihi s.361-i.h.konyalı)
1948 yılında Sarıveliler’den İzmir’e çalışmaya gidenlerle bende Kuşyuvası’ndan Alanya’ya inerken çok korktum ödüm koptu.
1951 Yılı Ahmet Tokuş’un girişimleriyle Alanya Demirtaş-Fariske(Göktepe),Sarıveliler Konya Yolu için,Antalya Valiliği (10 bin )lira yardımda bulunmuştur.Alanya Sarıveliler,Taşkent,Konya yolu 1953 yılı bütçesine 600 bin lira ödenek ayrılmıştır.(tarihte Alanya s.364-f.n.koçak)
Cumhurbaşkanı Turgut Özal Alanya’ya geldiklerinde belediye- nin önüne “ Alanya, Sarıveliler, Konya en kısa yoldur sayın Cumhur başkanım yaptır Milleti güldür”diye açtığımız pankartı Alanyalı kardeşlerimizde bilirler. Alanyalı Hasan Yalçın bey ile  rahmetli Cumhurbaşkanlarımıza sağlıklarında kendilerine ve ilgili dairelere kuş yuvası yolunu yapılması için dilekçeler gönderilmiştir.


             BABAYA         (Cumhur Başkanımız Süleyman DEMİREL)     
Kuş yuvası derler, burda bir dağa,
Ortasında,yol var yaylaya bağa,
İlkel bir geçit ki,benzer ilk çağa,
Pek yaman haldeyiz,gelde gör, baba,
                                                             Uçurmak,buranın başka bir adı,
                               Araçlar uçuyor yok mu imdadı?                                  
                               Öldüler kalmadı yaşamın tadı,
                               Pek kötü halimiz, gel de gör baba.
Bir kerecik bari, geçsen bu yoldan,
Ne çekeriz görsen, bilseniz hal dan,
Ölmeyelim geçtik, paradan puldan,
Yalvarırız size gel de gör baba,
                             


                             Pek çok şehir nice, nice kasaba,
                             Bu yolda ölüm çok, gelmez hesaba,
                            Dayı,emmi,ana,gelin,kız,aba
                            Yok oldu dertliyiz gel de gör baba.Ertaş der,bu yolun ötesi Konya,
Otobanlar ile, küçüldü dünya,
Konya,Sarıveliler,birde Alanya,
Bağlansın şoseyle gel de gör baba.


1992 Alanya


Alanya’dan yola koyulan göçlerde Kuş yuvası denilen keskin bir uçurumun göbeğinden geçer. Ucu bucağı kilometrelerce yerden göğe doğru uzanan öyle bir sarp yerden yol geçer ki, o yerleri bilmeyen bu uçurumdan aşağı doğru bir baksa gözü kararır, başı döner, olduğu yerden ileriye ve geriye bir adım atamaz.
O yerlerde donar kalır. Heyecandan kalbinin duracağını sanır. Tiril tiril titrer. Dizinin bağı çözülür,ürker,korkar. Yol inişli yokuşlu ve virajlıdır. Döne döne tırmanarak gidilen bu heybetli yarların adı olan (KUŞYUVASI) dır.Yolun bazı yerlerinde geçtiğin yerin altı boştur balkon örneği yerdir. Yukarısı kilometrelerce yükselirken aşağıdaki uçurumların dibi görünmez.Bu yarlardan uçan canlıların ne dirisi nede ölüsünü bulmak mümkün olmaz.Bu uçuruma ne inilir nede çıkılır.


Karacaoğlan bir dörtlüğünde şöyle seslenir:(1993 te yayınlanan Mustafa Eertaş ın kitabından)  

Sarp kayalarını taşcılar delsin,  
Tomurcuk güllerin yadeller alsın,
Yarin emaneti var senin olsun,                   
Sakla dağlar boranından kışından.    


Karacoğlanın dediği gibi, Taşçılar bu dağları delerek bir tünel açarsa İçanadolu bir nefes alır. 
                         Antalya bölge müdürlüğü 1997 tarihli dilekçeme: “Orman Bölge Müdürlüğü” “düşük standartlı orman yayla yolu olarak açılmış il yolu standardına getirdikten sonra değerlendirmeye alınabilecektir” cevabını vermiştir.
              2008 yılı başında Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım Beye makamında dilekçe sundum. Güzergah’ı görmek istediler.  Kuş yuvası’nı ulaştırma Bakanının görmek istediğini, Karaman Milletvekili Sayın Lütfi Elvan Beye anlatınca çok sevindi. 
 2008 yılı Ağustos ayında Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve Karaman Milletvekilleri Lütfi Elvan , Mevlüt Akgün Hele
ikopter’le Sarıveliler’e geldiler. Kalabalık bir heyetle Kuş yuvasına gittik. ulaştırma bakanı binali yıldırım “Kuş yuvası yoluna başlanacak ve bitirilecek. Ankara, Konya, Karaman dolayısı ile iç Anadolu en kısa yoldan Alanya’ya, Akdeniz’e bağlanacaktır. Dedi.
             Bu incelemelerden sonra yapımına karar verilen Kuş yuvası yolu 07.06.2011 tarihinde ihale edildi.
Kuş yuvasını yapılması için Alanyalı Ahmet Tokuş gibi nice insanlar çaba harcamışlardır hepsinden Allah razı olsun.
  


1-KONYA’ya bağlı,Çumra eğiste arası (56 km)  BİTÜMLÜ SICAK KARIŞIM(BSK ) başlanmış olup çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir.
2- Karayolları  3.cü Bölge Müdürlüğünce (Konya) Eğiste içerisinde 1380 m  uzunluğunda  9 açıklı en yüksek yeri 156 m olan dengeli konsol köprü yapılacaktır .Proje çalışmaları bitirilmiş olup son değerlendirmeler yapılmaktadır. 2016 yılı içerisinde yapılması için ihaleye çıkılması planlanmaktadır.
Eğiste -Taşkent -Sarıveliler arasındaki duble yol proje çalışmaları devam etmekte olup, 2016 yılında yolun projesinin bitirilmesi ile birlikte  2017 yılında ihaleye çıkılması hedeflenmektedir.
Sarıveliler ile Ermenek arasındaki yolun proje çalışmalarına başlanmış olup  projenin tamamlanmasından sonra   ihaleye çıkarılacaktır. Sarıveliler Göksu piknik arasındaki 23 kilometrelik kısmında ki çalışmalar devam etmektedir
3-Sarıveliler- Adiller-Göktepe-Gazipaşa arası özellikle Göktepe –Gazipaşa arası 34km’lik kısmının proje çalışmaları devam etmekte olup  proje bittiği zaman ihaleye çıkılacaktır. 
Kazancı Göktepe ve Göktepe Gazipaşa arası idaremizin yol ağına  2014 tarihinde  geçmiş olup harita alımları ve proje çalışmaları devam etmektedir.
4- Alanya ayrımıTaşkent-3.Bölge hududu :YOGT(YILLIK ORTALAMA GÜNLÜK TAŞIT) 887 olan yolun toplam uzunluğu 65 km dir.Güzergahın tamamı tek yol (TY)olarak hizmet vermektedir. Tamamı 86,570 km olan Alanya –Taşkent Yolunun yaklaşık 60 Km uzunluğundaki kesimi Karayolları 13. Bölge müdürlüğü sınırları içinde kalmaktadır. Belirtilen Devlet yolu 1A standartlara uygun inşa edilecek olup;Toprak Tesviye,Sanat Yapıları,Üst yapı,Tünel ve çeşitli işleri kapsamakta ve yapımı iki şeritli olarak projelendirilmiştir.
25,3 km uzunluğunda  1A Standarlarında  Mahmutlar-Sarıveliler arasındaki Çay arası bölgesindeki (ayrım il yolu) toprak işleri,sanat  yapıları,(BSK Bitümlü Sıcak Karışım) üst yapı işleri,hedeflenmektedir.Proje 13.Bölge Müdürlüğü bünyesindedir.
25,3 Km(takriben KM:32+600+57+900 kesimi) iş bünyesinde;
5 Adet Tünel(4828 M) 2015 yılı içinde şantiye kurulumu yapılmış 40-45 Km’sinde kazı işlerine başlanmış olup sanat yapıları,köprü,T1-T2-T3-T4 tünellerinde çalışmalar başlamıştır.
2011yılında yapım çalışmalarına başlanan  yolun 6Km’lik Kuş yuvası mevkiinde toplam uzunlukları 2.808 metre  olan 5 adet tünelin 1.550 metre uzunluğunda 2 adedi mayıs ayı içerisinde, diğer 3 adedi de 6km    BİTÜMLÜ SICAK KARIŞIM (BSK ) yol ile birlikte bugün itibari ile tamamlanmıştır.Tünel aydınlatma,havalandırma çalışmaları devam etmektedir.En kısa zaman içinde  trafiğe açılması hedeflenmektedir.
Karayolları 13. Bölğe Müdürlüğü tarafından,ilk aşamada km:23+000-33+000 kesimi ihale edilerek çalışmalara başlanmıştır.
Bu proje ile taşıt sayı trafik güvenliğinin artırılması, yolun bakım ve işletme giderlerinden tasarruf sağlanması amaçlanmaktadır.
İhalesi yapılan 8 Km(takriben km:23+000-33+000 kesimin)iş bünyesinde;
-      Kazı işleri,dolgu işleri ve üst yapı işleri,
bulunmakta olup,2011 tarihinde ihalesi yapılan 8 km uzunluğunda,12 m.
Genişliğinde inşa edilecek yol işinde 26.10.2011 tarihinde işe başlanmıştır.2011 yılında etüt, aplikasyon çalışmaları yapılmıştır.
2015 yılı kasım ayı itibari ile aşınma seviyesinde BİTÜMLÜ SICAK KARIŞIM(BSK)  tamamlandı.
Mahmutlar imar sınırları içerisinde kalan 3,5 km, ve Kuş yuvası - Yalnızardıç Barajı arası 25 km’lik kesiminde 3.635 m uzunluğunda 4 adet tek tüp tünel ile birlikte  TEK YOL (TY)  BİTÜMLÜ SICAK KARIŞIM(BSK ) yapım çalışmaları devam etmektedir.
Mahmutlar imar sınırından itibaren 24 km’lik kesimde proje çalışmaları yapılmaktadır.Proje çalışmaları 2016 yılında tamamlanacak olan güzergahın 2019 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.
Alanya-Sarıveliler Konya arası bu gün için 268 km dir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.