banner84

Alanya'da kurnaz esnaflar iş başında

Alanya’da bazı hediyelik eşya satan dükkanların kurnazlığa kaçarak, turistlere tarihi geçmiş ürünler sattıkları iddia edildi

Alanya'da kurnaz esnaflar iş başında
Burcu MUTLU
Alanya’da bulunan hediyelik eşya dükkanlarının birçoğunda hediyelik dışında, lokum, baharat, çay, helva ve nar ekşisi gibi gıda ürünleri de satılıyor. Hem daha uygun hem de ülkelerinde aynı kalitede ve fiyatta bulunmadığı için özellikle Rus turistlerin tercih ettiği bu ürünlerde bazı esnaflar kurnazlık yoluna gittiği öğrenildi. Ucuz olsun diye kötü ve bayat mal sattıkları ifade edilirken, turistlerin ülkelerine döndüklerinde büyük bir şokla karşılaştıkları öğrenildi. Özellikle tatil bitiminde ülkelerinde döndüklerinde Türkiye’deki tatilleri hakkında yorum yazdıkları sitelerde, bu konu hakkında çok sık şikayet ettikleri belirtilirken, durumu gitmeden fark eden turistlerin söylediklerine göre, kendilerine ucuz diye satılan lokumların, baharatların tarihi geçmiş ve kötü olduğu, lokum diye unlu, toz halinde ve yenmeyecek halde olduğunu, baharatların da kurtlanmış ve rengi gitmiş olduğunu vurguladılar. 
“BİZİM DE İŞLERİMİZİ BALTALIYORLAR”
Bu konu hakkında konuşan esnaflar şikayet etmelerine rağmen İlçe Tarım Müdürlüğü’nün denetimler konusunda yetersiz kaldığını, bu tarz durumları çok sık duyduklarını ifade ettiler. “Bu şekilde yapan kurnaz esnaflar yüzünden biz de satış yaparken çok zorlanıyoruz. Gelen turistler artık kimseye güvenmedikleri için zorluk çıkarıyorlar satış esnasında. Biz ürünün ederi olan fiyatları bile veremiyoruz. Bu kurnazlar hem yenilmeyecek kadar kötü ürün satarken fiyatları da aşağı çekiyorlar. Sadece satış yapabilmek adına neredeyse geliş fiyatına satıyorlar her şeyi. Bizim toptancıdan aldığımız fiyata onlar turiste satmaya kalkıyor. Bizim anlamadığımız bu şekilde nasıl yapabiliyorlar. Ya aldıkları ürünler gerçekten çok kötü olduğu için ucuz alıyorlar ya da toptancılarının da paralarını ödemeyerek kafalarına göre fiyatlara satış yapıyorlar. Denetlemelerin daha da sıkılaşmasını istiyoruz. Bu gibi kurnazlar yüzünden hiçbir esnaf doğru düzgün para kazanamaz olduk” diyerek isyan ettiler. 
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 19:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER