banner84

Alanya'da yabancılar tarımı konuştu

Alanya Yabancılar Meclisi, Ziraat Odası’na teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette ilçedeki tarım politikasına yönelik sorular soran Yabancılar Meclisi üyeleri, aldıkları cevap karşısında alkışlı tebrik yaptı

Alanya'da yabancılar tarımı konuştu

Alanya Yabancılar Meclisi, meclis toplantısı sonrası Alanya Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu Yabancılar Meclisi üyelerini çiçekle karşıladı. Ardından ziyarete ilişkin açıklama yapan Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, ziyaretin sebebini açıkladı. Karaoğlu, “Alanya Ziraat Odası, Alanya için çok önemli bir kurum. Her yıl 18 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirilen Göçmenler Günü kutlamalarında stantlarda gördüğünüz o güzel ürünleri bize Alanya Ziraat Odası veriyor. Geç de olsa bu teşekkür ziyaretini gerçekleştirmekten dolayı çok mutluyum" dedi.

“HERŞEYİ YETİŞTİREBİLİRİZ”

Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ise, Yabancılar Meclisi üyelerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında ilçedeki tarımın boyutunu anlattı. Musluoğlu, “Alanya Ziraat Odası 19 bin 700 üyeli ile ilçenin en büyük sivil toplum örgütüdür. Biz Alanya’da Türkiye’de yetişen her ürünü yeniştirebiliriz. Dünya’daki tropik ürünlerin de birçoğu burada yetişiyor.” şeklinde konuştu.

GDO’YA ALKIŞ

Konuşmaların ardından Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, Yabancılar Meclisi üyelerine Alanya’da tarım anlamında merak ettiklerini ve önerilerini sordu. Meclis üyelerinin “Alanya’da GDO (Genetiği değiştirilmiş organizma) kullanılıyor mu?” şeklindeki sorusunda Musluoğlu, “Hayır biz ‘Alanya’da GDO kullanmıyoruz” şeklinde yanıt verince meclis üyeleri Musluoğlu'nu alkışladı.

ÜRETİMİ SORDULAR

Meclis üyelerinin bir diğer sorusu ise ilçede tarım alanında kullanılan gübrelere yönelik oldu. Başkan Musluoğlu “Ne tür gübre kullanılıyor, kimyasal gübre kullanıyor musunuz? Şeklindeki soruya da “Biz genelde hayvan gübresi ve solucan gübresi kullanılıyoruz. Ancak örtü altı üretim yapan bazı üreticilerimiz az miktarda kimyasal gübre kullanıyor. Onlar da İyi Tarım Uygulamaları kapsamında sertifika ile kullanım yapıyor” diyerek yanıt verdi.

KİŞNİŞ TALEBİ

Gürcü bir meclis üyesi, Gürcistan’da çok kullanılan kişniş isimli baharatın Alanya’da çok zor bulunduğunu ve bulunduğu zamanda çok yüksek fiyata satıldığını söylemesi üzerine Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, “Kişniş temini yapacağız" şeklinde cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 18:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77