banner84

Destanımızı kutluyoruz

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümü sebebiyle Alanya'da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yapılan programlarını yanı sıra resmi tören ise yarın saat 09.00 itibariyle başlayacak

Destanımızı kutluyoruz

Haber Merkezi
18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104 yıl dönümü Alanya'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Zaferin 104'üncü yılı oratorya gösterileri ve yürüyüşlerle sürdürülürken yarın da resmi törenlerle devam edecek. Yarın saat 09.00'da protokol üyelerinin katılımıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından, 09.30'da Alanya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek törende günün anlam ve önemine belirten şiirler okunacak ve oratoryo gösterileri olacak.  Ardından saat 11.00'de Alanya Şehitliği ziyarete edilerek, şehitlere dua edilecek. 
ŞEHİTLERE SAYGI İÇİN YÜRÜDÜLER
Türk Eğitim Sen Alanya Temsilciliği öncülüğünde, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde ‘Şehitlere Saygı’ yürüyüşü düzenlendi. Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şube Alanya Temsilciliği, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümünü kutlamaları çerçevesinde yürüyüş organize etti. Yürüyüş Alanya Belediye Mehter Takımı'nın eşliğinde Kuyularönü Camiinde başlayarak, Şelale Meydanı'nda son buldu. Öğrencilerin halk oyunu kostümü giydiği yürüyüşte, Türk Bayrağı dışında bayrak taşınmasına izin verilmedi. Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şube Başkanı Burhan Ulu, "Şehitlerimize saygı için gerçekleştirilen bu yürüyüşe katılan tüm siyasilere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, oda başkanlarına ve siz değerli halkımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Dün Irak'ın kuzeyinde ve Suriye'de hakkın rahmetine kavuşan şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Ayrıca Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan saldırı sonucu ölen 49 Müslümanı rahmetle anıyor, saldırıyı lanetliyoruz. Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayacak, Çanakkale yüce Türk milletinin kahraman evlatları tarafından verilen bir mücadelenin adıdır. Çanakkale öyle bir mücadeledir ki asırlardır yorgun düşmüş bir milletin varlığının, bağımsızlığının bir cephesini oluşturmaktadır. Bir tarafta yıllardır süren savaşların etkisiyle yorgun ve yılgın silahları eski ve yetersiz durumda olan Osmanlı ordusu varken, diğer yanda güçlü sanayi ve teknoloji ile beslenen benzeri görülmemiş bir gücün timsali olan ve kolay zafer peşinde koşan düşman kuvvetleri vardır. Tarihimiz için biz eğitimcilere düşen görev, Çanakkale'yi yeni yetişen gençlerimize öğretmek, unutturmamaktır. Çünkü Çanakkale'yi bilmemek, Osmanlı'yı, Türkiye Cumhuriyeti'ni bilmemektir. Şunu da çok iyi biliyoruz ki, dün Çanakkale'de karşımıza çıkan düşman değişik kılıklarda bugün de karşımızdadır. Şehitlerimizin anlatıldığı son cuma hutbesinde, Çanakkale kahramanları anlatırken ne yazık ki onların komutanı Atatürk'ten hiç bahsedilmemiştir. Türk Eğitim Sen olarak diyaneti bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz" diye konuştu.
'HAYATLARIMIZI AZİZ KAHRAMANLARIMIZA BORÇLUYUZ'
CHP Basın Sözcüsü Can Baysal 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104. Yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı. Baysal, Mustafa Kemal ve askerlerinin mücadelesi destan niteliğindedir. Dünya savaş tarihine imkansızı başarmak olarak geçecek bu zafer, Türk milletinin bağımsızlığı söz konusu olduğunda nasıl fedakarca davrandığını gösterir. Canlarını seve seve feda eden bu vatanın evlatları tam 104. yıl önce bayrağımız uğruna döktükleri kanla destan yazdılar. Hayatlarımızı, hayatlarını hiçe sayan aziz kahramanlarımıza borçluyuz. Başta Dünya'nın en büyük lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve tüm Çanakkale şehitlerimizi saygı ve rahmet ile anıyoruz"

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER