banner84

Esnafa logo uyarısı

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir esnafına uyarıda bulunarak, fiyat etiketlerinde 'yerli üretim' logosunun zorunlu hale getirildiğini söyledi

Esnafa logo uyarısı
Haber Merkezi
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir,  Fiyat ekiketlerinde 'yerli üretim' logosunun zorunlu hale getirildiğini belirten bir yazılı açıklama yaptı.  Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi,  "Perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.Etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgiler; Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.
ÖRNEK 1;
BAL XYZ ( 500Gr )
YERLİ ÜRETİM LOGOSU 
SATIŞ FİYATI: 10 TL
BİRİM FİYATI : 40 TL / LT
FİYAT DEĞİŞİKLİK TARİHİ : 18.09.2018
ÜRETİM YERİ : TÜRKİYE
YERLİ ÜRETİM LOGO ÖLÇÜSÜ
YATAY UZUNLUK 6,345 CM
DİKEY UZUNLUK 2,5 CM
ÖRNEK 2; 
(Üretim logosu yoktur)
CEP TLF XYZ
SATIŞ FİYATI: 1000 TL
FİYAT DEĞİŞİKLİK TARİHİ : 18.09.2018
ÜRETİM YERİ : ÇİN
Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “yerli üretim” logosu hazırlanmıştır. Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “yerli üretim” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıda yer verilmiştir. 1-“Yerli üretim” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur. 2- Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir. 3- Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “yerli üretim” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır".

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 16:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER