banner84

İstihdama kaçak işçi darbesi

Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerden 1 aylık turist vizesiyle Alanya'ya tatile gelen sezon boyunca Alanya'da kaçak çalışan yabancı uyruklu işçiler Alanya'nın kanayan yarası haline geldi.

İstihdama kaçak işçi darbesi
Mevlüt UYGUR

Bir aylık turist vizesiyle Alanya, Antalya, gibi turizm şehirlerine gelen  Özbek, Kırgız, Azeri, Gürcü gibi yabancı  uyruklu vatandaşlar geldikleri yerlerde sezon boyunca çalışarak, biriktirdiği dövizle memleketlerine dönüyorlar. Türkiye'de sezon boyunca çalışarak ortalama 3-4 bin döviz kazanan kaçak işçiler, ülkelerine geri dönerken 1 aylık vize süresinin geçmesinden dolayı ufak bir miktarda ceza ödüyorlar. Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir kaçak işçilerin Alanya'da istihdama zarar verdiğini ve Alanya'da hanutçuluk yaptıklarını belirtirken, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 8. Komite Başkanı ve Türkiye Seyahat Acenteciler Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu (YTK) üyesi Kerim Yılmaz da Alanya'da çok sayıda kaçak işçi çalıştığını belirterek bunun engellenmesi gerektiğini söyledi.

'DEVLETİMİZ BU KONUYA EL ATMALI'

ALESO Başkanı Nuri Demir, "Azeri, Kırgız, Özbek gibi Rusça bilen kişiler sezon başında buraya bir aylık tatil vizesiyle giriş yapıyorlar. Ama onlar burada çeşitli yerler de iş bularak çalışıyorlar. Sezon başında bir aylık vizeyle tatile gelen insanlar sezon boyunca 5-6 ay gibi bir süreyle burada çalışıp ülkesine dövizle dönüyorlar. Vize tarihini geçirdikleri için ufak bir miktarda bir ceza ödüyorlar ama buradan dövizleri biriktirip gidiyorlar. Hem ülkemizden dışarıya döviz çıkarıyorlar hem de burada şehrimizde kaçak çalışarak istihdama zarar veriyorlar. Bunlar burada ucuz ve sigortasız çalıştıkları için bizim burada kendi ülkemizin şehrimizin vatandaşı iş bulamıyor. Biz emniyetle işbirliği yaparak bunları yakalıyoruz bir kısmını ama bir kısmını da göz ardı ediyorlar. Şimdi TÜRSAB'ta uğraşıyor. Biz elimizden geldiğince bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Uğraşıyoruz, emniyete haber veriyoruz. Mesela şu noktada Azeri çalışan var diye bildiriyoruz. Ama bunun arkası kesilmiyor. Bunun önüne geçilmiyor. Rusça da bildikleri için turistleri kolayca ikna ederek onlara güven veriyorlar ve hanutçuluk yapıyorlar. İşini dürüstçe yapan esnaflarımız bunlar yüzünden mağdur oluyorlar. Devletimiz bu konuya bir atmalı. Buna bir yasa düzenleme getirilmeli" dedi.

'ALANYA'DA ÇOK SAYIDA KAÇAK İŞÇİ VAR'

Yasa dışı tur faaliyetleriyle mücadele ederken kaçak işçileri de takiplerine aldığını belirten  TÜRSAB Alanya YTK üyesi Kerim Yılmaz, "Maalesef Alanya'da çok sayıda kaçak, sigortasız çalışan çok yabancı kişi var. Bu konu çok önemli bir konu. Bu olayın üzerine düşülmesi gerekir. Bunların hepsi yasa dışı.  Biz TÜRSAB yetkilileri  kaçak tur faaliyetlerinin peşinde de koşarken olarak  bu tür insanların da takibini yapıyoruz. Geçen gün yaptığımız denetimde Gürcistanlı yakaladık. Gürcistanlı turist vizesiyle, buraya gelmiş çalışıyor, biz bunu yakalayıp jandarmaya teslim ettik. Bu olay sadece bir meslek grubunda değil  bütün sektörde var. Biz Alanya olarak hep birlikte bu işin peşine düşüp, bu işi bitirmemiz lazım.  Buradaki 3-5 kişinin kazanacağı parayı turist vizesiyle gelip bir kişi kazanıp gidiyor memleketine. Bunun algısı, vergisi yok. Bunun önüne geçilmesi lazım. 2019 sezonunda, sezon başı TÜRSAB, Alanya Vergi Dairesi, Kolluk kuvvetleriyle sıkı bir denetim yaparak, bu konuda çalışarak haksızlığa dur diyeceğiz. Burada kendi ülkemizin vatandaşının mağdur olmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 18:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Serpil yigit
Serpil yigit - 9 ay Önce

Oba karakocalita şu an yerleşmiş 10 kişi kadar benim gördüğüm Kırgız var genç delikanlı

SIRADAKİ HABER