banner84

Kadın Hakları Derneği Alanya Şubesi açıldı

Alanya’nın tanınmış gazetecilerinden Gaye Coşkun'un başkanı olduğu Kadın Hakları Derneği Alanya Şubesi'nin açılışı cumartesi günü gerçekleştirildi.

Kadın Hakları Derneği Alanya Şubesi açıldı
Haber Merkezi

Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şubesi'nin açılışı cumartesi günü  ALTSO bulunan Belediye İş Merkezi’nde, gerçekleştirildi.  Kadın Haklarını Koruma Derneği Başkanı Necmiye Özkul'u  ve Türk Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü'nün de katılım sağladığı açılışa,  Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, MHP Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, CHP Alanya İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan,  belediye meclis üyeler ile çok sayıda davetli katılım gösterdi.

"GÖRDÜK Kİ MAĞDURLAR ÇOK YALNIZ"

 1954 yılında kurulan  Kadın Haklarını Koruma Derneği’nin Alanya Şubesi’nin dokuzuncu şube olduğunu belirten, Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şubesi Başkanı Gaye Coşkun “Mayıs ayından itibaren bu amaç için resmen çalışmaya başladık. Neden böyle bir derneği kurma gereği duyduk? Ben önce sizlere bunu anlatmak istiyorum. Türkiye Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şubesi’ni kurmamıza vesile olan ilk hikaye son zamanlarda Türkiye’de çok yaşanan bir durum var. İstismar davaları. Böyle bir hikaye ile başladı. Alanya Barosu Kadın Hakları Kurulu Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Kurulu 8 yaşında 2 kız öğrencinin öğretmenleri tarafından cinsel istismara uğradıkları bir davanın gönüllüsü olarak çalıştılar. Alanya’da görev yapan o öğretmen 36 yıl ceza aldı. Davanın sonucunda gazeteci olarak ben, avukat olarak gönüllüler, psikolog ve doktor olarak dernekte çalışan diğer arkadaşlar gördük ki mağdurlar çok yalnız.

"KADININ EMEĞİ, DUYGULARI, BİREY OLARAK OLMA ÇABASI YOK SAYILDI"

Mağdurlar yaşadıkları olayların travmasını atlatmadan toplumsal baskı ile karşı karşıyalar. Sanık yakınlarının tehditleri ile karşı karşıyalar. Psikolojik desteğin sürdürülmesinde ekonomik sorunları var. Savunma sürecinin sağlıklı sürdürülmesinde, yargılama giderinin karşılanmasında, hepsinden önemlisi de yaşadıklarını unutmada çok yalnızlar. Yalnız cinsel istismar değil tabi ki taciz ve tecavüzler, ‘Türk kadını sadece kadın doktora gidebilir’ diye söylemler, pembe otobüslere bindirilmek istenen kadınlar, kot pantolon, mini etek, kırmızı ruju yüzünden ikinci sınıfa indirilmiş kadınlar var bu toplumda. Kadın insan olmaktan çok cinsel bir obje olarak gösterildi son dönemlerde.  Kadının emeği, duyguları, istekleri, birey olarak var olma çabası yok sayıldı. İşte tüm bu sebeplerle biz Alanya’da örgütlü olmaya karar verdik. Bir araya geldik. Dernek çatısı altında toplandık. Derneğimizin  kuruluşunda bizlere  kendilerine esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

"ÇOK DAHA GÜZEL SORUMLULUK PROJELERİNE İMZA ATACAKLAR"

Kadın Hakları Koruma Derneği Başkanı Necmiye Özkul ise, “Burada gönüllerin birliğini ve kurumlar arası iş birliğini görüyorum. Alanya ile gurur duyuyorum. Onların bunu başaracağını, iyi ve çok daha güzel sorumluluk projelerine imza atacağına inanıyorum. Genel merkez olarak biz çok onurluyuz ve gururluyuz” diye konuştu.

"SİZLERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR"

Türk Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “1800’lerden bu yana kadın-erkek eşitliğini bir araya getiren kadın örgütlülüğünün Atatürk’ün öngörüsüyle siyasi haklarını kazanımladığı o günden bugüne Türkiye’de çok şey değişti. Türkiye’de birbirimizin yüzüne bakarken utandık. Birbirimizden sakladık ama zamanında kadın geleneksel rollerine tıkılmaya çalışılan kadın modeline döndük fakat Alanya farklı. Bugün buradan bakıldığında her taraftan siyasi ideolojinin bir arada olduğu kadını, erkeği ile eşitliği bünyesine sindirmiş bir toplulukla beraberiz. Alanya bizim için çok önemli. Bu nedenle burada o geçmişe dayalı tecrübelerimizle oluşan Kadın Haklarını Koruma Derneği’nin Alanya şubesini bizim bünyemizde de federasyonun oluşumunda yer almış bir dernek olmasıyla gururluyuz, mutluyuz ama en önemlisi huzurluyuz. Başta saydığım şiddet olaylarının burada olmayacağına, varsa ortaya çıkacağına, ortaya çıkanlar için rehabilite süreçlerini yanlarında o derneğin kendi alanlarındaki tecrübeli arkadaşların bulunacağına, tüm bunlarla beraber hepinizin kol kanat gereceği, sivil toplum kuruluşlarının kol kola gireceği, bu mücadele alanında güçlü olacağına olan inancım olduğu için mutluyum. Türkiye’nin sorunlarına vakıfız. Türkiye’nin sorunlarını çözebilecek iradenin ve gücün vatandaşta olduğuna da eminiz. Dolayısıyla sizlere çok işler düşüyor. Var olanı korumak, kollamak, iyileştirmek bununla beraber bir bütüne götürebilmek. Sorunları ekran başında, ‘Ah ne olacak bu memleketin hali’ diyerek çözemeyiz. Öyleyse gelelim bu derneklerin masalarına örgütle yan yana, kol kola duralım. Biz diyoruz ki mücadele kazandırır. Önce bireysel olarak durduğunuzda kendiniz kazanırsınız. Aktif sivil topluma geçtiğinizde örgütlenerek kazanırsınız” ifadelerini kullandı.

"DÜNYANIN YARISI KADIN, DİĞER YARISI  KADINLARDAN OLMA"

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de, “Kadınların gerek kamu kurum kuruluşlarında gerek sivil toplum örgütlerinde gerek yerel yönetimlerde seçilme ve seçme haklarını daha da fazla artırarak yaşamalarından daha da fazla toplumun bireylerine faydalı olmalarında ve bu kurum ve kuruluşlarda derneklerde aktif rol almalarından yanayız. Çünkü kadınların elinin değdiği her yerde mutluluk, huzur vardır. Milenyum çağında da hala kadın haklarının konuşulmasından da şahsi olarak rahatsızım. Bunları bugüne kadar bizim aşmamız gerektiği düşüncesindeyim. Zaten dünyanın yarısı kadın, diğer yarısı da  kadınlardan olma. Daha neyi tartışıyoruz ki” dedi. Protokolün birlikte kurdele kesmesiyle resmi açılışı gerçekleştirilen dernek daha sonra davetliler tarafından ziyaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 13:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77