banner84

Meclisin gündemi sera

Alanya Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı'nda seracıların yapı ruhsatı almasının yolunu açacak madde uzun süren tartışmaların ardından oy birliği ile komisyona geri gönderildi

Meclisin gündemi sera
Mevlüt UYGUR
Alanya Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında gerçekleştirildi. MHP grubundan Abdullah Sönmez, Kerim Aydoğan, Ak Parti grubundan ise Emin Hatipoğlu, Yusuf Hastürk, Mehmet Şenli,  mazeret bildirerek toplantıya katılım sağlamazlar iken CHP grubu eksiksiz katıldı. Meclis gündemine geçilmeden önce Ak Parti,CHP, MHP grup sözcüleri  10 Kasım 1938'de hayata gözlerini kapatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80'inci yıl dönümünde rahmet anarak, 24 Kasım Öğretmenler gönü mesajı verdiler. 
YÜCEL'DEN  ALTINKEPÇE YARIŞMASINA DAVET 
Başkan Yücel ise, "Geçtiğimiz aylarda çok güzel etkinliklerimiz oldu. Kasım ayında da etkinliklerimiz devam ediyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder  Gazi Mustafa Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 80'inci yıl dönümünde rahmetle ve  şükranla anıyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü de kutluyorum.  7-8-9 Kasım tarihlerinde arasında düzenleyeceğimiz 7'inci Alanya Belediyesi Uluslararası Altınkepçe Yemek yarışmasına tüm vatandaşlarımızın katılımlarını bekliyoruz. Usta şeflerin, usta aşçıların yarışacağı bu organizasyonumuza Alanya'mıza özgü yemeklerin tanıtımını yapacağız" dedi. Yücel geçtiğimiz aylarda kalp krizi geçiren CHP'li meclis üyesi Mustafa Aras'a  tedavi sürecinin ardından tekrardan meclis toplantısına katılım sağlamasında, tekrar geçmiş olsun dileklerini sundu. 
SERA KONUSU UZUN SÜRE TARTIŞILDI
 İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun 4 nolu kararında, plansız alanlarda yapılacak olan seraların kadastro yolundan 3 metre ve komşu parselden 2 metre çekme şartı ile ruhsata bağlanmasını sağlayan değişiklik talebine  CHP Grubu’ndan itiraz geldi.  CHP Grup Sözcüsü Erdoğan Toktaş, "Başkanım bu şekildeki kararın yöneltmeliğe aykırı olduğunu düşünüyoruz. Biz şimdi bu şekilde ruhsatlandırma yaptık. Vatandaş yüzlerce lira harcadı serasını yaptı. Daha sonra bir denetim ve şikayet durumunda vatandaş mağdur olacak. Bizde sıkıntıya girebiliriz. Bu hukuka aykırıdır. " ifadelerini kullandı. MHP Meclis Üyesi Mehmet Ali Tekin ise,"Başkanım plansız alanlarda İmar Yönetmeliğindeki, 'Eğer bir çevre planı var ise, ilgili madde geçersizdir.' Bizim aldığımız komisyon  kararının hiç bir kanuna aykırı olmadığını görüyoruz" dedi. 
"ALANYA BELEDİYESİ TOP ALTINDA KALABİLİR"
Konu hakkında bilgilendirme yapan Alanya Belediyesi İmar Müdürü Murat Satı ise, “Uzun yıllardır uygulanan bir sistem var. Ancak Ziraat Bankası artık Alanya’daki seraların birçoğunu basit usul kabul etmiyor ve yapı ruhsatı istiyor. Ben ruhsat veremiyorum, verdiğim zaman Alanya Belediyesi direk topun altında olacak. Benim böyle bir yetkim yok. Bu yapı ruhsatını verebilmek için de düzenleme gerekiyor. Bütün devlet daireleri kurumlar mevcut şekliyle kabul ediyor ancak banka bu şekilde kabul etmiyor.” ifadelerini kullandı.
"VATANDAŞ MAĞDUR OLABİLİR"
Satı'nın bilgilendirmesinin ardından Ak Parti grubu da ileride yaşanacak sıkıntıların göz önünde bulundurularak, yöneltmeliğe aykırı bir hamle yapılması riskine girilmemesini gerektiğini belirtti. Grup sözcüsü Kerim Başkaptan ise, konuya ilişkin konuşarak "Başkanım bu konuda hukuk müdürlüğümüzün görüşünü alabiliriz. Bizim burada aldığımız yöneltmeliğe aykırı bir kararın daha sonrasında vatandaşı mağdur etmiş olabiliriz ve bize sıkıntı yaratabilir. Bu konu hakkında hukuk müdürlüğümüzün görüşünü alalım" diye konuştu.  Ayrıca Ak Partili Şükrü Cimrin ise yöneltmeliğe aykırı bir karar alma yerine Ziraat Bankası ile görüşülerek konunun çözüme kavuşması için çalışma yapılması önerisinde bulundu. 
KOMİSYONA GERİ GÖNDERİLDİ
Konunun uzun süre tartışılmasından sonra Başkan Yücel konunun tekrardan daha kapsamlı araştırılması ve ilgili kurumlardan görüş alınması talebinde bulundu. Daha sonra söz konusu gündem maddesi meclis üyelerinin oy birliği ile ilgili komisyona geri gönderildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 19:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77