banner84

Okullarda engelli farkındalığı eğitimi başladı

Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi tarafından yürütülen “Toplumda Engelli Farkındalığı” projesi, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’yla birlikte tekrar başladı.

Okullarda engelli farkındalığı eğitimi başladı

Eğitimde Engel Yok” protokolü kapsamında okullarda sürdürülen eğitimin ilki bugün Fatma Alaettinoğlu İlkokulu’nda yapıldı.

HER YIL BİNLERCE ÖĞRENCİYE FARKINDALIK ANLATILIYOR

Yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte Alanya Belediyesi’nin engelli farkındalığı eğitim seminerleri de başladı. Toplumda engelli farkındalığını küçük yaşlarda aşılamayı hedefleyen Alanya Belediyesi, engellilerin yaşadığı zorlukları anlatmak için her yıl binlerce öğrenciye seminer veriyor. Seminerin ardında ise öğrencilere, konuyla ilgili hikayelerden oluşan kitaplar hediye ediyor.

ÖĞRENCİLERE EMPATİ KURMA ANLATILIYOR, HİKAYELER VE CANLANDIRMALARLA EĞİTİM PEKİŞTİRİLİYOR

Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Psikologu Esra Yemez tarafından, Fatma Alaettinoğlu öğrencilerine verilen eğitimde, engelli bireyin tanımı, engel grupları, engel gruplarına göre davranış şekilleri, empati gibi konu başlıkları anlatıldı. Aynı zamanda işitme engellilerin dünyası ve temel işaret dili çalışmalarından da harfler, sayılar, günlük diyalog konuları da eğitime dahil edildi.

Anlattığı konuları drama oyunları ve slaytlarla pekiştiren Psikolog Esra Yemez, çocukların sorularını yanıtladı.

YARDIM TRENİ YOLA ÇIKTI

Aynı zamanda öğrencilere paylaşmanın mutluluğuyla ilgili de örnekler verilen seminerde, Alanya Belediyesi’nin Yardım Treni projesi anlatıldı.

Şehir merkezindeki okullarda dolaşmaya devam eden Yardım Treni bugün Fatma Alaettinoğlu İlkokulu’nda durdu. Öğrenciler topladıkları kitap, kırtasiye, oyuncak, ayakkabı, giysi ve paylaşabilecekleri ne varsa Trende toplayıp, kırsaldaki öğrenci arkadaşlarına ulaştırılması için Alanya Belediyesi’ne teslim edecekler. Yardım Treni’yle paylaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten öğrenciler, kampanyanın devam etmesini istediler.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 16:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER