banner84

Şehitlerimizin emanetleri sergilendi

Alanya'da terör şehitleri ile devlet büyüklerine ait kişisel kıyafetlerden oluşan '18'inci Şehit Emanetleri Sergisi' AKM'de açıldı

Şehitlerimizin emanetleri sergilendi
Haber Merkezi
Alanya Gazeteciler Cemiyeti ile Şehit Aileleri Birliği'nin işbirliğinde  '18'inci Şehit Emanetleri Sergisi' Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) açıldı.  Serginin açılışına Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, Alanya İlçe Emniyet Müdürü Alper Avcı, siyasi parti ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.
'AMACIMIZ ŞEHİTLERİMİZİ UNUTTURMAMAK'
 Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan, Şehit Aileleri Birliği başkanı Menderes Kılıçaslan, “Biz bu işi gönüllü olarak yapıyoruz. Hiç bir kimsenin menfaatini istemedik. Bu işi yaklaşık 8 ay öncesinde başladık. Okulumuzda şehitler köşesi oluşturalım dedik. Bir baktık ki ailelerimizin çok büyük ilgisi var. Bu ilginin sebebi güvendi. Bir samimiyet ve güven vardı. Onlara bizden talebiniz nedir diye sorduğumda, ‘Bize şehitlerimizi unutturmayın’ dediler. Biz bunu başaracağız. Bizim talebimiz ise bize dua etmeleri. Sergide 174 şehidimizin emaneti var. Bu emanetlerin tamamı bizzat ailelerinden alınan kıyafetler. Sergide Şehit Muhsin Yazıcıoğlu, merhum Cumhurbaşkanları Turgut Özal, Süleyman Demirel, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Şehit Orgeneral Eşref Bitlis ile Alanyalı şehitlerin kıyafetlerini aldık. Şehitler ve devlet büyükleri dedik. Şehitlerimizi unutmasınlar. Devlet büyüklerinin emaneti gibi görsünler. Bir gün onlar da devlet büyüğü olabilirler. Amacımız şehitlerimizi unutturmamak. Şu an 18. şehit emanetlerini gerçekleştiriyoruz. Bize kim talepte bulunursa bulunsun herkese yardımcı oluyoruz. Hiçbir şekilde ücret talep etmiyoruz. Hiç bir siyasi partiye bağlı değiliz. Şehidin partisi olmaz. Şehit ülkenin şehididir. Biz bu yola şehitlerimizi unutturmamak için baş koyduk. Sergimiz buradan sonra diğer şehirlerimizde de devam edecek. Daha sonrasında Almanya'ya gideceğiz. Onlar da şehitlerimizi görsün istiyoruz. Bizim tek amacımız bu" dedi. 
'ALANYA VEFALI İNSANLARIN YAŞADIĞI BİR YER'
Kaymakam Mustafa Harputlu ise, "Binlerce yıldır bize bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimizin bir kısmının adını biliyoruz ama sayısız ismini bilmediğimiz şehitlerimiz, kahramanlarımız için ne yapsak azdır. Devletimiz bu konuda olması gereken ihtiyaçları karşılamakta ama bunun ötesinde asıl anlamlı olan bu değerli vatan evlatlarının kutsal emanetlerini bundan sonraki kuşaklara unutmamaları için ülkelerine, devletlerine, milletlerine, milletinin değerlerine sahip olmaları için bir anı olarak hatırlamaları için böyle bir güzel serginin açılışını yapmak benim için de çok gurur verici bir şey. Tarihten ders almayan ve özellikle bu toprakları bize emanet eden şehitlerimizin hatıralarına sahip çıkmayan nesillerin olmaması için bu tür faaliyetler hep önemlidir. Ben bu sergide emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Alanya'mızın çok fazla sayıda nitelikleri var, ama bence bunlardan en önemli bir tanesi Alanya vefalı insanların yaşadığı bir yer. Bu sergi de bunun bir göstergesidir. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum" diye konuştu. Kaymakam Harputlu'nun  konuşmasının ardından şehit yakınlarına protokol üyeleri tarafından plaketleri takdim edildi. Daha sonra ise '18'inci Şehit Emanetleri Sergisi'nin açılış kurdelesi kesilerek, sergi ziyarete açıldı.
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 15:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER