banner84

Türk- Rus dostlukları pekişti

ALTSO’da gerçekleşen ‘’Türkiye-Rusya gelecek adına ortaklık‘’ konulu konferansta Rus Dernek Başkanları buluştu

Türk- Rus dostlukları pekişti

Figen YAYLA
Alanya’ya Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen Rus dernek başkanlarıyla 2 gün boyunca gerçekleşecek olan ‘’Türkiye ve Rusya Gelecek Adına Ortaklık’’ konulu konferasa Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Aytemiz Alanyaspor Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu, Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu Alanya Bahçeşehir kurucusu Cihan Baba, Ruskom Başkanı Julia Tuna, dernek başkanları ve üyeler katıldı.
'YENİ ALANYALILARIN BAŞKENTİ'
Toplantıda ilk konuşmayı gerçekleştiren Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, "Alanya Türkiye’nin küçük bir cenneti. Selçuklu döneminde Selçuklu’nun kışlık Başkenti. Tarihi, tabiatıyla insanlarıyla farklı modern bir şehir. İçinde 50 binin üzerinde yeni  Alanyalılar var. Sizler Alanya’da yaşayan yabancılar değil, yeni Alanyalılarsınız. Burası artık Yeni Alanyalıların da başkenti" ifadelerine yer verdi.
'ÇOK ÖNEMLİ KONULAR AÇACAĞIZ'
Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ekaterina Gündüz, "Hepiniz hoşgeldiniz. Sizin ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Bugün burada Rus Derneği Başkanları bir araya geldik.  İstanbul,izmir,ankara, Marmaris,Antalya,Eskişehir  başkanları su an burada. İlerleyen zamanlarda inşallah başka sehirlerde de dernekler kurulacak. Bugün ikili kültürel anlamında çok önemli konular açacağız. Sizinle beraber iki gün boyunca devamlı çalışacağız" diyerek herkese başarı dileklerini iletti.
'RUSYA KARDEŞ GÖRDÜĞÜMÜZ BİR ÜLKE'
Aytemiz Alanyaspor Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu ise, "Bugün burada Rus Dernek Başkanlarının bir araya gelmesi, bir takım çalışmalar yapılması bizim de çok memnun olduğumuz bir durum. Özellikle Alanya’da sayın başkanımızın ve ekibinin çalışmalarında Rus Vatandaşlarımız her dalda her ortamda mutlaka içinde bulunuyorlar. Hem Alanya açısından hem Rus Vatandaşlarımız açısından burada birlik beraberlik söz konusu. Rusya bizim için, turizm bölgeleri için her anlamda önemli bir ülke, kardeş gördüğümüz bir ülke. Şahsım ve Alanyaspor klübüm adıma üzerimize ne düşerse elimizden gelen gayreti gösteririz destek olmak isteriz. iyi çalışmalar dilerim" diyerek desteklerini belirtti.
'BİZ BU ÜLKEYE FAYDALI OLMAK İSTİYORUZ'
Rus Sanat ve Kültür Dernek Başkanı İrina Balcı, "Bizim memleketimiz Rusya ve yeni memleketimiz Türkiye, Türkiye’yi kalpten sevmek ve biz bu ülkeye destek vermek zorundayız. Bizim amacımız burada toprak kazanmak değil. Biz bu ülkede yaşıyoruz ve  faydalı olmak istiyoruz. Burada kültür,sanat,spor geliştirmek için barış için buradayız" ifadelerini kullandı
'HALKLAR ARASINDA AYRIMCILIK YOK'
Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp ise, "Rusya ile tarihi ilişkilerimiz var. Bizler Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nda Rusya’nın ne kadar yanımızda olduğunu biliyoruz. Tarihe baktığımız zaman bunu görürüz. Bugün de en büyük dostlukların yaşandığı günlerdeyiz. Zaman zaman ufak tefek idari problem olabilir. Bu devletlerin arasında yaşanabilir. Bunlar normaldir ama gerçekten halklar arasında bir ayrımcılık yoktur hiçbir zaman da olmayacaktır’’ dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 18:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER