banner84

Yine Metro Kavşağı, yine kaza

Alanya'da sık sık kazalarla gündeme gelen Metro kavşağında son olarak Mahmutlar Halk Otobüsü karşıya geçmek isteyen bir yayaya çarptı.

Yine Metro Kavşağı, yine kaza

Mevlüt UYGUR

Alanya çevreyolu Metro kavşağı yine bir kazaya sahne oldu. Sık sık kazalarla gündeme gelen kavşakta, son olarak dün öğle saatlerinde bir halk otobüsü Norveçli turiste çarptı.

'İNŞAAT MALZEMESİ DEĞİL İNSAN CANI TAŞIYORSUNUZ'

Kazayla ilgili Alanya Postası'na konuşan  Alanya Minibüsçüler, Otobüsçüler ve Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Doğan Bacak ve Mahmutlar Halk Otobüsü Kooperatifi Başkanı Şükrü Kara, şoförlerin trafik kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulunurken, insan canı taşıdıklarını unutmamaları gerektiğini söylediler. Bacak, "Kazayı yapan şoförün ışık ihlali yaptığı iddia edildi. Bunun incelenmesi gerekir. Kırmızı ışıkta geçen herkes, cezasını çeker. Ben Alanya Minibüsçüler, Otobüsçüler ve Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı olarak, tüm şoförlerimi trafik kurallarına dikkat etmesi konusunda uyarıyorum. Kural ihlali yapan bir şoförümü görürsem cezasını kendim keserim. Biz arabalarda inşaat malzemesi taşımıyoruz, insan canı taşıyoruz. İnsanların canları bize emanet. Herkes ona göre dikkat etmeli. Biz oda olarak trafik kurallarına uyulması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ben bunları kontrol edeceğim diye gece saat 03.00'de evime gidiyorum. Sonra birisi kural ihlali yaparsa ne anlamı var benim gece 03.00'da eve gitmemin.  Ona göre de herkes kendine dikkat edecek, emeğimizi boşa çıkarmayacak" dedi.

'ŞOFÖRLERİMİZ İNSAN CANI TAŞIDIKLARINI UNUTMAMALILAR'

Mahmutlar Halk Otobüsü Başkanı Şükrü Kara ise "Şoförün ışık ihlali yaptığı iddia edildi. Polis kazayla ilgili tutanağını tuttu. Ben şoförle konuştum yeşilden sarıya geçiyordu dedi. Polislerle de konuştuk onlarda ışığın yeşilden sarı ışığa geçtiğini söyledi. Yasa şunu diyor 'duramayacağınız hızla olursa geçebilirsiniz ama duracak hızda iseniz ışığa göre kendin ayarlayacaksın." Şoför bunu ayarlayamamış, ayarlayamayınca da sarıda geçmiş, vatandaşa çarpmış. Benim birisini koruyup, kollamak gibi bir şeyim olamaz. Ben kooperatif olarak toplantılarda, oturumlarda, her zaman şoförlerimizi ikaz yapıyorum. Trafik kurallarına dikkat etmelerini, insanların canlarının şoförlere emanet olduğunu söylüyorum her zaman. Şoförlerimiz lütfen biraz daha dikkatli olsunlar, insan canı taşıdıklarını unutmamalılar" ifadelerini kullandı.

'IŞIK İHLALİ CİNAYETE TEŞEBBÜSTÜR'

Kazayla ilgili bir açıklamada, Türkiye Seyahat Acenteciler Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu (YTK)  Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Yılmaz'dan geldi. Sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Yılmaz şu ifadelere yer verdi; "Halk otobüslerinin durumu ne olacak? Eğitim şart cip safari olsaydı bu şimdi vay halimize. Bu sektörde sorun var gibi gözüküyor. Özellikle bir anda yola koca otobüsü hızla sürmek çoğu zaman kazaya sebebiyete neden oluyor. Biz daha öncede Kestel’deki kaza yapan halk otobüsü sürücüsünün ehliyetinin olmadığını duymuştuk. Kırmızı ışık ihlali ne demek? Bizim için kırmızı ışık ihlali cinayete teşebbüs demektir. Çocuklarımızı ailelerimizi misafirlerimizi teslim ettiğimiz sektörü sorgulamakta hakkımız diye düşünüyorum. Umarım doğru değildir. İşini düzgün yapan esnafa sözümüz yok, bu arada. Otobüsün çarparak yaraladığı turist misafirin yoğun bakımda ve durumunun ağır olduğunu duyduk. İnşallah yaşar, Allah şifa versin."

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 12:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Ahmet uysaloğlu
Ahmet uysaloğlu - 4 ay Önce

Metro kavşagında geçiş hakkı kimin bilen varmı? Ne bir tabela var nede uyarı levhası var

SIRADAKİ HABER