banner84

Amip ve Siyaset

Bilindiği üzere Amip tek hücreli bir canlı türüdür.Tek hücreye sahip canlıların bir kısmı, ikiye bölünerek çoğalma göstermektedir. Amip de, aynı yöntemi kullanarak çoğalmaktadır. Bu çoğalma, bir eşeysiz üreme türüdür.Amipler bölündükçe çoğalır.
Siyasi partilerde ise durum tersinedir bölündükçe azalırlar. Amipler için bu bir doğa kanunudur.Bazı siyasi partiler için de bu sanki doğal hale gelmiştir bölündükçe güçsüzleşme ; bölündükçe kutuplaşma. Küçük olsun benim olsun mantığını içinden bir türlü içinden atamayan siyasi kişilikler kendilerine de zarar verdiğinin hala aymazlığını yaşamaktalar.
Bir yanda AKP; ilçe başkan adaylarını Ankara’ya Genel Merkeze çağırıyor, uzlaştırıyor ve tek adaya indirip Alanya İlçe kongresine gidiyor. Bunun Antidemokratik bir uygulama olduğunu; biat kültürünün bir uzantısı olduğunu söylediğinizi duyar gibi oluyorum ; evet haklısınız. Ama adamlar şöyle düşünüyor. 3-4 adayı birbiri ile yarıştırıp suni düşmanlıklar yaratacağımıza uzlaştırıp önümüzdeki seçime bakalım zira işler iyi gitmiyor.Bir kan değişimi yapalım diyorlar bunu yaparken de yeni kırgınlıklar yaratmıyalım diye bakıyorlar; örgütü gençleştiriyorlar.
Peki CHP ne yapıyor Alanya’da??? 9 Aralıkla CHP Alanya İlçe kongresi var. Şimdilik üç aday var ilçe başkanlığına.İlk önce Avukat Mehmet Can KARAGÖZ açıkladı adaylığını. Genç bir ses olarak ortaya çıktı.Hemen yapıştırdık Daha çok genç çok erken. Köprülü Fazıl Ahmet Paşa ‘nın Osmanlı devrinin en kudretli sadrazamlarından biri olduğunu unutarak. 26 yaşında sadrazam olduğunu bir an bile düşünmedik.Gürkut acarın yine “26yaşında Antalya CHP İl Başkanı ; Ertuğrul Günay’ın 28 yaşında Ordu CHP İl başkanı olduğunu görmezden gelerek. Ecevit’in 42 yaşında başbakan olduğunu unutarak.Arkasından Mevcut İlçe Başkanı adaylığını açıkladı. Gene yapıştırdık Yahu çok başarısız bununla da olmaz. Arkasından Eski İlçe Başkanı Şevki Türktaş aday olacağını açıkladı. Bir kısım partililer heyecanla karşılarken bir kısmının da homurtusunu duyduk.
CHP ye katıldıktan sonra 17.000 civarında olan oyumuzu 34.000 e çıkardığını unutuverdik 12 köyde sıfır oy alırken her köyde oylarımızın arttığını unutarak.Ve Büyükşehir Başkanlığında AKP nin 58.000 küsür oyuna karşılık 53.000 küsür oyla onun ilçe başkanlığı döneminde ikinci parti olduğumuzu unutarak.Elbette bütün başkanlar çaba sarf etmiştir etmelidir de.
Fakat 2019 da Ülke tarihi bir seçime gidiyor. Ya ülkede parlamenter demokrasi varlığını sürdürecek; yada ileride diktatörlüğe dahi yol açabilecek bir rejime doğru sürüklenebileceğiz. Başkanlık sistemi adı altında; ileride yetkilerini doğru kullanmayan bir başkanla karşılaştığımızda bu vahim sonucu anca idrak etme durumunda olacağız. Böyle bir durumun yaşanmaması için de tüm demokrasi güçlerinin ortak tavır alması gerekirken küskünlüklerin, dargınlıkların, ayrılıkların ortadan kaldırılması gerekmiyor mu??? Aynı gemideyiz gemi batarsa hep birlikte batacağız. Ama gemi su alıyor. Bu ortamda 3 adayla seçime gitmek 3 ayrı parçaya bölünmek anlamına gelmiyor mu??? Durum bu kadar vahim iken asgari müştereklerde birleşemiyorsak ne zaman birlikte olacağız???
CHP DEMOKRATİK BİR PARTİ VE ÜYELERİNDE ADAY OLMAK EN DOĞAL HAKKIDIR ELBETTE. BUNA BİR SÖZÜMÜZ OLAMAZ .Ancak içinde bulunduğumuz koşullar normal bir ortam değilki?? KUVA-İ MİLLİYE RUHUNUN TAM ZAMANI. Sayın Başkan Adayları birleşin tek vucüt girin 2019 seçimlerine
Mümkünse teke ; olmadı ikiye indirin adayları; İttifak yapın. Bu sizin tarihsel sorumluluğunuz.
Son bir söz; blok liste ile seçime gidipte Partiyi yeni bir kaosa sürüklemeyin Çarşaf Liste Partiyi bütünleştirir. Bari yaşadıklarımızdan ders alın.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.