banner84

'Köy Enstitülerine ihtiyaç var'

17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitülerinin 79'uncu yıldönümünü kutlayan Demirci, "Bugün yaşanılan eğitim sorunlarının çözümü için bu tür bir yapıya ihtiyaç vardır" dedi

'Köy Enstitülerine ihtiyaç var'

Türkiye'de ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile açılan Köy Enstitüleri ile ilgili açıklamada bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Alanya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Müşerref Demirci, Köy Enstitülerinin 79. kuruluş yıldönümünü kutladı. Demirci, "1940 yılında yaşama geçirilen Köy Enstitüleri Cumhuriyet aydınlanmasını topluma götüren projedir. Köy Enstitüleri genç Cumhuriyetimiz’in aydınlanma dönemlerinden birisidir ve halkçı devlet ilkesine uygundur. Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nın temelini oluşturan tam bağımsızlık ilkesinin bölünmez bir parçası olan eğitimde ve kültürde bağımsızlığın gerçek örneklerinden biridir.
'BU TÜR YAPIYA İHTİYAÇ VAR'
Atatürk Kurtuluş savaşında yedi düvele karşı, halkına güvenerek yola çıktı. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’ndan sonra hedef olarak çağdaşlaşmayı gösterdi. Çağdaşlaşmanın öncelikli kurumu olarak da eğitimi gördü. Köy Enstitüleri işte böyle bir aydınlanma devriminin kuruluşudur ve çağdaş, üretken ve demokratik eğitim yöntemini eğitim, sisteminin her aşamasında uygulayan bir yapıdadır. Bugün yaşanılan eğitim sorunlarının çözümü için bu tür bir yapıya ihtiyaç vardır. Köy Enstitülerinin kuruluşunun üzerinden 79 yıl geçmiş olmasına, bilim ve teknolojide bu kadar gelişme sağlanmasına rağmen, o dönem eğitimin niteliği ile bugün arasında çok büyük fark olması düşündürücüdür. Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya şubesi olarak Türk aydınlanmasının en önemli eserlerinden biri olan ve yetiştirdiği değerli kişilerle eğitim alanında, kültür alanında, sanat alanında, toplumsal ve siyasal alanda çığır açan Köy Enstitülerinin 79. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 15:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER