banner84

Alanya’nın kongresi INES başladı

30 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 4. INES Uluslararası Akademik Araştırma Kongresi, Alanya’nın kongresi olarak 4. kez bilim insanlarına kapılarını açtı

Alanya’nın kongresi INES başladı
30 Ekim-3 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek 4. INES Uluslararası Akademik Araştırma Kongresi, Alanya Lonicera Resort Spa Hotel’de başladı. Türkiye’nin en büyük katılımlı kongrelerinden biri olan (INES) Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi’nin 4’üncüsü,  ALKÜ, Selçuk Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Alanya HEP Üniversitesi ve DTI University (Slovakya) ile Alanya Belediyesi işbirliğinde düzenleniyor. Eğitimden sağlığa, sanattan spora, tarımdan ekonomiye kadar birçok farklı alandan akademisyeni bir araya getiren kongrede 4 gün boyunca 970 bildiri, 2 panel ve 8 de konferans gerçekleştirilecek.
700 AKADEMİSYEN KATILDI
Eğitimin Başkenti olma yolunda hızla ilerleyen Alanya, bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası INES Akademik Araştırma Kongresi’ne, son 2 yılda yaklaşık 2500 bilim insanı katıldı. Kongrenin bu yılki açılış konferansına Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, Prof. Dr. Caner Taslaman, Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, Prof. Dr. İbrahim Uslu, Prof. Dr. Hayati Akyol, Prof. Dr. Neriman Aral, Dr. Kerim Sarıgül gibi alanlarının tanıdık simalarıyla birlikte ulusal ve uluslararası çapta yaklaşık 700 civarında akademisyen katıldı.
'ÜNİVERSİTELER GENÇLERİ HAYATA HAZIRLAYAN SON DURAK'
Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu üniversitelerin gençlerin karakterlerinin oturmasında ve hayata hazırlanmasında son durak olduğunu belirterek bu tür akademik araştırmaların ve bilimsel çalışmaların gençleri dünya ile rekabete hazırladığını ifade etti. Kaymakam Mustafa Harputlu bu tür uluslararası kongrelerin Alanya’da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek katılımcılara “Çalışmalarınızın başta Alanya’mız olmak üzere eğitim camiasına çok şeyler katacağına inanıyorum. Tüm katılımcılara başarılı, hayırlı ve faydalı bir kongre temenni ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.
'KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ'
Kongrenin açılış konferansında konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, eğitimin Alanya için çok önemli bir noktada olduğunu vurgulayarak şunları söyledi, “Eğitim, bizim olmazsa olmaz materyallerimizdendir. Şehrimizin eğitimin ışığında, bilimsel veriler doğrultusunda gelişen ve büyüyen bir kent olmasını istiyoruz.  Yaptığımız her işte, ürettiğimiz her hizmette, hazırladığımız her projede en doğruyu, en iyiyi, en güzeli yakalamak için üniversitelerimizin kapısını çalıyoruz, değerli akademisyenlerimizin görüş ve önerilerine başvuruyoruz. Turizmde belirli bir noktaya gelmiş olan Alanya’mızın eğitimde de öncü bir kent olmasını istiyoruz. Akademik çalışmaların ve akademik kongrelerin kentimizde yapılmasını çok önemsiyoruz.  Kongre turizmini daha da geliştirerek, hem bilimsel bilgiden daha çok yararlanmayı hem de turizmin 12 aya yayılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu bağlamda kongre turizmini destekleyerek, geliştireceğiz. Bu önemli kongrenin Şehrimize hayırlı olmasını diliyor, sizlere keyifli vakitler diliyorum” dedi.
'ALANYAMIZ HIZLA BİLİM MERKEZİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR'
ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Uluslararası Akademik Araştırma Kongresi’nin 4. üncüsünü bu sene de Alanya da yapılmasından ve bu önemli kongrenin paydaşlarından birisinin de ALKÜ olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek sözlerine başladı. Rektör Pınarbaşı konuşmasında, “Üniversitemizin açılmasından sonra Alanya’mız hızla kongre ve sempozyum merkezi olma yolunda ilerliyor. Geçen ay üniversitemiz bir Uluslararası Ekonomik Araştırma kongresi yaptı. Önümüzdeki ay mühendislik alanında uluslararası bir kongremiz var. Yine Türk dış politikaları üzerine bir kongremiz de Kasım ayı içinde olacak. Kongreler ve Sempozyumlar Alanya’mızda yapılmaya devam ediyor ve inşallah bu sayılar giderek artacaktır.” şeklinde konuştu. Salondaki katılımcılara ALKÜ hakkında kısa bilgiler de veren Rektör Pınarbaşı; “Üniversitemizde üç yıllık üniversite olmasına rağmen 10 fakültesi, 5 meslek yüksekokulu ve 12 bin civarı öğrencisiyle birlikte hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.” dedi.
En çok katılımcıların olduğu kongrelerin Alanya’da gerçekleştirildiğini belirten Rektör Pınarbaşı, “Örneğin Anadolu’da bir şehirde kongreye 500 kişi katılıyorsa aynı kongre Alanya’da yapıldığında bin kişi geliyor çünkü gerçekten Alanya’mızın sunduğu imkânlar, alt yapısı, güzelliği insanların buraya gelmesi konusunda cezbedici oluyor. Arkadaşlardan duyduğuma göre geçen sene bu kongreye yalnız olarak katılıp da bu sene ailesiyle birlikte
gelen katılımcılar var. Bu kongre ile bilimsel paylaşımların yanı sıra katılımcılar aynı zamanda tatil yapma imkânı da elde etmiş oluyor” diye konuştu.
VATANDAŞLAR KONGREYE ÜCRETSİZ KATILABİLECEKLER
Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sabahattin Çiftçi, tam anlamıyla bir bilim şöleni halinde geçmesi beklenen Kongrenin panel ve konferanslarına ilgi duyan ve katılmak isteyen vatandaşların www.inescongress.com adresinden kongre programını inceleyerek kongre otelinin konferans salonunda ücretsiz bir şekilde panel ve konferanslara iştirak edebileceklerini açıkladı.
'ALANYA'NIN GELENEKSEL KONGRESİ HALİNE GELDİ'
Kongre organizasyon komitesi üyesi, Doç. Dr. Mustafa Uslu, "Bu kongre bizim, Alanya’mızın kongresi. 4’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz kongremizi Alanya’nın geleneksel kongresi haline getirdik. İnşallah bundan sonra da uzun yıllar devam edeceğiz. Alanya Belediyesine katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz" dedi.
'ALANYA'DA BİLİM RÜZGARI ESECEK'
Kongre organizasyon komitesi üyesi, Doç. Dr. Selahattin Avşaroğlu ise, "Kongre bilimsel çalışma, uygulama ve deneyimleri paylaşmak, Eğitim Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri ve Güzel Sanatlar, Fen bilimleri ve Matematik Tarım, Doğa Bilimleri ve Mühendislik alanlarında çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek, bilimsel ve sosyal etkileşimi sağlamak, bilim insanları arasında işbirliğini geliştirmek, yeni bakış açıları ve çalışma alanlarının oluşmasına katkı sağlak amacınndadır. Alanya’da bilim rüzgarının esmesine yardımcı olacaktır" dedi.
'KONGRE TURİZMİ OLDUKÇA ÖNEMLİ'
INES Uluslararası akademik araştırmalar kongresi organizasyon komitesi üyesi, ALTAV yönetim kurulu üyesi ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı  Yakup Uslu, "Ulusal ve Uluslar arası kongreler en etkili tanıtım çalışmalarından birisidir. Çok değerli akademisyenler ve aileleri 5 gün boyunca şehrimizi ziyaret etmektedir. Dolayısıyla daha sonra Alanya’yı tanıyan yerli ve yabancı akademisyenler tatilleri Alanya’da geçirmektedir. Kongre Turizmi Alanya’mız için oldukça önemlidir. Bu arada Lonicera otelin alt yapısı kongreler için oldukça iyi ve başarılı organizasyonlar için çok uygun. Hotel yönetimine ve çalışanlarına desteklerinde dolayı teşekkür ederiz. Kongreler turizm sezonu başında ve sonunda Alanya turizmine ekstra katkı yapmaktadır. INES Kongremiz Alanya'mıza hayırlı olsun" dedi.
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 18:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77