banner84

Coşkun, ALKÜ'lü öğrencilerle buluştu

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) duayen gazeteci Çoşkun'u öğrencileriyle buluşturdu.

Coşkun, ALKÜ'lü öğrencilerle buluştu
 Kanal Alanya Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda Alanya Kadın Haklarını Koruma Derneği Başkanı Gaye Coşkun ALKÜ’lü gençlerle “Yeni Medya” konulu söyleşide bir araya geldi. Söyleşiye ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, ALKÜ Genel Sekreteri Fatih Özdemir, ALKÜ’lü akademisyenler, öğrenciler ve gazeteciler katıldı.
“BASIN BİR KUVVET, BİR MEKTEP VE BİR REHBERDİR”
Söyleşinin açılış konuşmasını ev sahibi olarak gerçekleştiren Rektör Pınarbaşı; iki değerli duayen gazetecinin deneyimlerini paylaşmak üzere öğrencileri ile buluşuyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Pınarbaşı sözlerine şöyle devam etti; “Artık dijital bir cağda yaşıyoruz ve hepimiz günde defalarca sosyal medyayı, haberleri kontrol ediyoruz. Tabi ki basın hayatımızın önemli bir parçası. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün basın hakkında şöyle bir sözü var. “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”
ALKÜ Rektörü Pınarbaşı basının yakın tarihte 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde etkin bir rol oynadığını dile getirerek; “Basının gücünü her zaman görüyoruz. Malumunuz 15 Temmuz hain darbe girişimde de bir gazetecinin Cumhurbaşkanımıza bağlanarak halkla buluşturması sayesinde bu girişim engellenmiş oldu. Bu bile basının kitlere ulaşma, kitleri aydınlatma ve bir şeye yöneltmek konusunda ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.”dedi. Ardından yazılı ve görsel basının masaya yatırıldığı söyleşide geçmişten günümüze genel değerlendirilmelerle Gaye Coşkun tarafından karşılıklı soru-cevap eşliğinde ‘Yeni Medya’ kavramı konuşuldu. 
MEDYADA KADINA YÖNELİK KULLANILAN DİLE SORU İŞARETİ
AGC Başkan Yardımcılığı yapan ve aynı zamanda çiçeği burnunda bir kadın haklarını koruma derneğinin de başkanlığını üstlenen Gaye Coşkun ise konuşmasında ‘Medyada Kadın’ kavramına dikkati çekerek; “ Medyada kadına yönelik dil aslında çok güzel değil. Dolayısıyla sizlerin de medya ve kadın noktasında bir soru işareti koymanızı istiyorum” diyerek sözlerine başladı. Ardından Yeni Medya kavramını eleştirel bir yaklaşımla ele alan Gaye Coşkun; “Gazetecilerin görevi, haber kaynağına gitmek, gözlem yapmak, notlarını almak, soru sorup daha fazla bilgi edinmek ve haberi en doğru, doyurucu şekli ile getirmekti. Getirene kadar zaten doğru olmak zorundaydı. Lakin bugün karşı karşıya olduğumuz manzara hiç böyle değil. Hız yarışı yeni medyada bilginin doğruluğuna inanılmaz bir engel. Çünkü ‘İlk ben yayınladım’ kaygısı, yanı sıra reyting kaygısı var bugün dünyada. Bu kaygı neden var peki? Reyting medyanın ticari yönünü etkiliyor, dolayısıyla reklam verenle ilişkinizi etkiliyor. Dolayısıyla zamana karşı vermiş olduğunuz bu yarış bilginin doğruluğunu test etme sürecini ortadan kaldırıyor” diyerek sözlerine devam etti.
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 19:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77