banner84

Alanya'da esnaf krediye yüklendi

2019 turizm sezonu için büyük beklenti içerisine giren esnaf, sezon öncesi yapacağı hazırlıklar için krediye yüklendi. Esnaf kredi kooperatif başkanları, son 2 ay içerisinde toplamda yaklaşık 74 milyon lira kredi dağıttıklarını belirtti

Alanya'da esnaf krediye yüklendi

Mevlüt UYGUR
2018 ile büyük bir çıkış yaşanan turizm sezonu sonrasında esnaf, 2019 turizm sezonuna hazırlanıyor. Yeni sezondan beklentilerini yüksek tutan esnaf, sezona en iyi şekilde hazırlanmak istiyor. İş yerininin tadilatını ve yeni mal alımları yapan esnaflar, nakit ihtiyaçlarını ise esnaf kredi kooperatiflerinden aldıkları kredilerle karşılıyorlar.  Alanya Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi, Alanya ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, 2019'un ilk 2 ayında esnaflara toplamda yaklaşık 74 milyon lira kredi dağıttı. 
'BEKLENTİ YÜKSEK, TALEP ÇOK'
Alanya Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hüseyin Alataş, "Son zamanlarda esnaf kredi kooperatiflerimize ciddi bir şekilde talepler arttı. Bence bunun sebebi ise bankaların çok yüksek oranda faiz oranı koyması. Esnaflarımızda bu yüksek faiz oranlarını ödeyemedikleri için kooperatiflerimizden düşük faizli krediler alıyorlar. Birde 2019 turizm sezonunun çok iyi geçeceği konuşuluyor. Yüksek sezon beklentisinden dolayı esnaf sezona iyi hazırlanmak istiyor ve nakit ihtiyaçlarını bizden karşılıyorlar.  2018 yılında  gelen finansman kullandırımı 28 milyon lira oldu. 2019'da 23 milyon lira finansman geldi ve bunun da 20 milyon civarında esnaflarımıza dağıttık" dedi.
'ESNAF BANKAYA DEĞİL, KOOPERATİFE GELİYOR'
Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Velittin Yenialp, "Geçen yıl güzel bir turizm sezonu geçirmiştik. Bu sene de daha güzel bir turizm sezonu bekliyoruz. Esnaflarımız güzel geçmesi beklenen turizm sezonu için hazırlık yapıyor.  Yeni sezona hazırlanan esnaflarımız nakit para ihtiyaçlarını kooperatiflerimizden karşılıyorlar. Bankaların da faizlerinin yüksek olmasından dolayı esnaflar kooperatifleri tercih ediyorlar. Çünkü esnaf zaten yüzde 20 kar oranıyla mal satarken yüzde 27-30 oranlarındaki faizi ödeyemezler. Esnaf arkadaşlarımız ise bundan esnaf kredi kooperatiflerini tercih etmektedir. Kooperatiflerimiz kredileri yıllık yüzde 5 faiz oranı veriyor. Esnaflarımız bu kredilerden ciddi anlamda faydalanıyor. Devletimiz kooperatiflerimize ciddi anlamda finansman desteği verdi esnaf arkadaşlarımızda bundan faydalanıyor.  Ciddi bir talep var ve bu talepleri karşılıyoruz. Hiçbir esnafımızı geri çevirmiyoruz. 2018 yılında tahmini olarak 45 milyon lira verdik. Yeni yılda ise şu ana kadar 27 buçuk milyon lira kredi dağıttık esnafımıza.
'SİCİL AFFI ÇIKARILMALI'
Ayrıca devletimizin sicil affını çıkarması gerekiyor. Çünkü esnaf arkadaşlarımız krediye ulaşmakta zorluk çekiyor. Ciddi anlamda sicil affının çıkması lazım. Hükümet sicil affını çıkarıyor ama bankalar kendi ekranlarında ne zaman, nerede kadar gecikmede parası olduğunu veya ödemesi olduğunu görüyorlar. Bu nedenle krediyi vermiyorlar. Devletin sicil affının sıfıra düşürmesi lazım. İnsanlar krediye rahatlıkla ulaşabilsin. Eğer bu sicil affı ciddi anlamda uygulanırsa esnaf arkadaşlarımız da kooperatiflerden çok daha fazla verim alabilirler ve kredilere ulaşabilirler" diye konuştu.
'ESNAFIN KREDİ KULLANIMI ÜST SEVİYERLERDE'
Alanya ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya, "2019 turizm sezonunun çok iyi geçmesi bekleniyor. Bu nedenle esnaf arkadaşlarımız da kendilerini yeni sezona hazırlıyorlar. Tadilatlar ve mal alımları yapılıyor. Bunun için de nakit ihtiyaçlarını kooperatiflerden karşılıyorlar. Sezon açılıncaya kadar kredi kullandırımı kooperatiflerde üst seviyelerde. Devletimiz de sağ olsun güzel finansman desteği sağladı. Sezon beklentisi iyi güzel gözüküyor ama yine de esnafımız ayağını yorganına göre uzatsın. Beklentiyi de çok yüksek oluşturmanın kanaatinde değilim. 2018 yılında toplam 723 esnafa 69 milyon 500 bin lira kredi verdik.  2019 yılının bu 2 aylık döneminde ise 232 kişiye 26 milyon 520 bin lira verdik" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 22:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER