banner84

Başkanlar dükkan sahiplerine seslendi

Alanya'daki oda başkanları dükkan sahiplerine seslenerek dükkan kiralarında esnafa yardımcı olmaları gerektiğini söylediler.

Başkanlar dükkan sahiplerine seslendi
Mevlüt UYGUR
Dolar ve eurodaki tarihi yükselişin ardından Alanya'da oda başkanları esnafa ve vatandaşlara çağrıda bulundu. Döviz kurlarındaki artışla birlikte her şeyin zamlandığını belirten oda başkanları esnaflara ve vatandaşlara çağrıda bulunarak alışverişlerini Türk Lirası ile yapmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Ayrıca oda başkanları dükkan sahiplerine seslenerek indirime gitmeleri ve esnafa ödeme konusunda yardımcı olmalarını istediler.
'ESNAFI DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar  Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, "Alanya'da esnafın sıkıntısı turistin gelmemesi veya parası olmaması değil.  Esnafın en büyük sıkıntısı döviz kurlarında büyük artışlar yaşanması ve dükkan kiralarının döviz bazında olması. Bu yönde dükkan sahiplerine çok büyük görevler düşüyor. Nedir bu? Yıllarca vefalı, cefalı dükkan kirasını ödemiş hiç bir borcu kalmamış esnaflarımıza bu zor günde bu zor şartlarda dükkan sahiplerine büyük görev düşüyor. En kısa zaman kiracıları ile görüşüp kiralarını dövizden TL'ye çevirecekler ya da büyük indirimlere gidilecek. Esnafımızı bu kurtarır.  Kimse esnafı düşünmüyorsa ben esnaf odası başkanıyım ben esnaflarımı düşünmek zorundayım. Bütün üyelerime dükkan sahipleri ile görüşmelerini talep ediyorum. Dükkan sahiplerinin yardımcı olması için kendilerine baskı yapılmasını istiyorum. Bu arada dükkan sahipleri arkadaşlarıma da tavsiyemdir, senelerce ekmeğini yediğiniz, parasını aldığımız esnaflarımıza bir nebzede olsa bu kötü günlerinde yanında olmaları ve dükkan kiralarında indirime gidilmemelidir. 
'ESNAFLAR FAZLA MALA GİRMESİN'
Döviz kurlarının yükselişi ile her şeye zam geliyor. Sadece dükkan kiraları değil. Dövizle birlikte her şey ateş pahası oluyor. Esnaf arkadaşlarımız mal alımlarını ihtiyacı olduğu kadar alsınlar.  Esnaflarımız fazla mala girmesinler, beklesinler. İnşallah ilerleyen zamanlarda bir düzelme olacaktır diye umudumuz var" dedi.
'HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin  Yenialp, "Türkiye'nin ekonomisinin düzelememesini dış güçlerin ülkemiz üzerindeki bir oyunu bu. Ben böyle düşünüyorum. Eğer milli bir duruş sergileyebilsek, alışverişlerimizi Türk Lirası üzerinden yaparsak anlaşmalarımızı da TL üzerinden yaparsak bu oyunu bozabileceğimize inanıyorum. Ben inanmıyorum ABD'nin dolarla bu şeyi yaptığına. Bir kağıt  parçasının peşinden insanları koşturuyorlar. Acaba ABD ekonomisi bugün piyasada olan doların tamamına karşılığında altının mevcut hazinesinde ben buna inanmıyorum. Tamamen dünyaya bir sömürge şeklinde. Bunlar kan emici bir şekilde devam ediyorlar. Döviz kurlarındaki artışla birlikte her şeye zam geliyor. Bütün ürünlere. Ben buradan bütün halkımızı milli birliğe davet ediyorum. Milli bir duruş sergileyerek dolar ve euro ile alışveriş yapmamaları. Tamamen TL'ye dönmemiz gerekiyor. Buradan dükkan sahipleri esnafımıza da sesleniyorum. Dükkan sahipleri arkadaşlarımız da esnaflarına kiralarda yardımcı olmaları gerekiyor. Herkes taşın altına elini koymalı. Birlik beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 19:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77