banner84

Döviz sözleşmeleri hangi kurdan TL'ye çevrilecek?

Dövizle sözleşmelerde Türk Lirası'na geçiş getiren tebliğ görüşe açıldı.

Döviz sözleşmeleri hangi kurdan TL'ye çevrilecek?

TL ile sözleşme için taraflar arasında öncelikle mutabakat aranacak. Taraflar anlaşamazsa 2 Ocak 2018 öncesindeki sözleşmeler için 2 Ocak kuru dikkate alınacak. 2 Ocak 2018 sonrasındaki sözleşmelerde sözleşme tarihindeki kur geçerli olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı tebliğe göre, TL ile sözleşme için taraflar arasında öncelikle mutabakat aranacak.

KRİTİK TARİH 2 OCAK 2018

Taraflar anlaşamazsa 2 Ocak 2018 öncesindeki sözleşmeler için 2 Ocak kuru dikkate alınacak. 2 Ocak 2018 sonrasındaki sözleşmelerde sözleşme tarihindeki kur geçerli olacak. Dolar kuru 2 Ocak'ta 3,76 seviyesindeydi.

Buna göre Alanya’daki esnaflar da mal sahipleriyle görüşmelere başladı. Anlaşma sağlamak için herkesin kendi şartlarını öne sürmesi, kiralarda dövizden TL’ye geçiş sürecini biraz uzatacak gibiyken, Bakanlığın açıkladı bu tebliğ ile anlaşma sağlamakta zorluk çekecek esnafların işi kolaylaşacak.

YENİLEMEDE TÜFE KRİTERİ

Sözleşme yenileme dönemlerinde TÜFE oranından fazla artış yapılamayacak. Düzenleme Türkiye'de yerleşik kişi konumuna giren herkesi kapsayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 13:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER