banner84

İhracatçılara yeşil pasaport sevinci

Yeşil pasaport alabilmek için her yıl ihracat şartının kaldırılması Alanyalı iş adamlarını sevindirirken, turizmcilerin de ihracatçı kapsamına alınması gerektiğini söylediler

İhracatçılara yeşil pasaport sevinci

 Mevlüt UYGUR

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İhracatçıların hususi damgalı pasaport çıkarma şartları kolaylaştırıldı. Daha önce ihracatçıların hususi damgalı pasaport alabilmesi için her takvim yılında ihracat yapma şartı aranıyordu. Bu şart değiştirilerek son üç takvim yılında yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması kanunda belirtilen oranda olması, yeşil pasaport verilmesi için yeterli olacak" denildi.

"İŞ ADAMLARINA VİZENİN TAMAMEN KALDIRILMASI GEREKİYOR"

Konuya ilişkin Alanya Postası'na konuşan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin, Olumlu bir gelişme olduğunu belirterek,  "Hem ihracatı teşvik etmek adına, hem de iş adamlarımıza haksız vize uygulaması oluyordu, bu ölçüde de  iş adımlarımız için iyi olmuş.  Avrupa'nın da bu  Schengen vizelerini iş adamlarımıza kaldırmalarını, iş adamlarımızın rahat giriş çıkışı yapabilmesi sağlanırsa bu konuda da Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasındaki  ticaretin daha iyi gelişeceğine düşünüyorum. Dolayısıyla bununla ilgili sürekli girişimlerimiz oluyor. Bakanımızda  bu konuyla yakından ilgileniyor. İnşallah yakında iş adamlarımıza  vizenin tamamen kaldırılmasını temenni ediyorum" dedi.

"TURİZMCİLERİN DE İHRACATÇI KAPSAMINA ALINMASI GEREKİR"

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MUSİAD) Alanya Şubesi Başkanı Mustafa Durusoy ise, ülkede cari açığın kapatılması için iş adamlarının önün açılması gerektiğini belirterek bu anlamda atılan adımı doğru bulduğunu söyledi. Durusoy, "Bir memurun bir kaç yıl memurluk yaparak  yeşil pasaport alabildiği yerde onlarca, yüzlerce, binlerce istihdam oluşturan iş adamının rahat yeşil pasaportu alamaması bizleri üzüyordu. Ben bu adımı çok pozitif, doğru buluyorum. Ülkeler arasında ticaret yapmak daha da kolaylaşacaktır. Alanya'mızdan da yurtdışına birçok ihracat yapılıyor. İş adamlarımız için çok güzel bir haber. Hatta turizmcilerin de bu ihracatçı kapsamına alınarak yurt dışına daha rahat gidiş geliş yapmaları, ülkemizi tanıtmaları, ticari bağlantılar kurmaları bakımından çok daha güzel olacaktır. Bu kapsamda da turizmcilerin de ihracatçı kapsamına değerlendirilmesi düşünüyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 22:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77