banner84

Sahte altınlar hüsrana uğratıyor

Altın fiyatlarının yüksek olması ile düğünlerde sahte altın ve düşük ayar takıları takılmaya başlandı

Sahte altınlar hüsrana uğratıyor
Mevlüt UYGUR
Düğün sezonunun açılması ve altın fiyatlarındaki yükselişle birlikte düğünlerde takılan sahte altın sayıları artmaya başladı. Alanya'da gazetemize konuşan kuyumcular altın fiyatlarının yüksek olması ve insanların alım gücünün düşük olmasından dolayı düğünlerde sahte altın ve düşük ayar altınların takılmaya başladığını belirtiler. Yeni evlenen çiftler düğünde takılan altınlarını bozdurmaya gelince altının sahte olduğunu gerçek değerinde olmadığı anlaşılıyor. 
'DÜĞÜNLERDE SAHTE ALTINLAR VE DÜŞÜK AYAR TAKILARI TAKILIYOR'
İbrahim Orçan, "Altın fiyatları yükselmesi ile çok büyük değer kazandı. Eskiden 100 lira olan şey şuan 100 bin lira. Tabi ki insanlar otomatikmen sahte ve düşük değer altına yöneliyor. Burada 2 etten var ekonomi kötü, altın fiyatları yüksek. Altın fiyatlarının yüksek olması ve insanların alım gücü düştü bunu da fırsat bilen bazı kişiler piyasaya sahte altınları sürüyor. Düğünlerde sahte altınların takılması da çoğalmaya başladı. Düğünden sonra adamlar altınlarını bozdurmaya gelince altınların sahte olduğu ve gerçek değerinde olmadığı  ortaya çıkıyor. Örneğin bir bilezik 2 bin lira adamın bunu almaya gücü yok. Düğünde 10 tane bilezik alacak şuanda 10 bilezik 20 bin lira yapıyor. Bu fiyat da adama pahalı geldiği için sahtesini veya küçük ayarlarını alıyor" diye konuştu.
'DIŞARIDAN GELEN SAHTE ALTINLAR VAR'
Mehmet Fakıoğlu, "Ben Alanya'da çok sahte altın olayının olduğunu düşünmüyorum. Alanya'da gerekli denetimler yapılıyor. Alanya'da sahte altın satıldığını ben inanmıyorum. Ama dışarıdan gelen sahte altınları gördük. Dışarıdan gelip Alanya'da sahte altın satmaya gelen kişiler oldu. Düğünlerde sahten altın olayı oluyor. İnsanların alım gücü düştü. En düşük çeyrek altın fiyatı şuanda 315 lira.  Bunun da 8 ayarını, 14 ayarını yapıyorlar. Altın olmayanını yapıyorlar. Bunları duyuyoruz görüyoruz ama çeyrek altının gerçek değeri 22 ayardır ve 315 lira fiyatı vardır. İnsanlar düğünden sonra altın bozdurmaya bizlere gelince takılan altının sahte olduğu ve gerçek değerinde olmadığını ortaya çıkıyor. Bu durumda da düğün sahipleri hüsrana uğruyor. Altın fiyatlarının yüksek olması ile bazı kişiler sahte altınlar ve ayarı düşük altınlar yaparak piyasaya sürüyorlar" dedi.
'DÜĞÜNLERDE O ESKİ TAKILAR TAKILMIYOR'
Mustafa Boz, "Altın fiyatları yüksek olduğu için insanlar artık düğünlerde düşük ayar altın takıyorlar. 22 ayar yerine 14 ayar 8 ayar altınlar takılıyor. Altın fiyatları yüksek olunca insanların alım gücü düşüyor. Düğünlerde o eski takılan altınlar şuanda yok. Düğünlerde daha çok gündelik takı olan kolye, saat, kelepçe gibi takılar takılıyor. Bir de insanlar hırsızlık olaylarından korktuğu için değerli altınlar almıyor" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner77

banner87