banner84

Soğan ve patatesteki ateş sönüyor

Seçimlerden önce 5-6 liraya ulaşan paketes ve soğan fiyatları Alanya'da gerilemeyeme başladı

Soğan ve patatesteki ateş sönüyor
Mevlüt UYGUR

Alanya'da havuç fiyatları yüksek turizm sezonunda otellerin ve restoranların mal talebini karşılamadığı için fiyatlar artış gösterdi. Alanya Postası'na açıkmalarda bulunan Alanya Halciler Derneği Başkanı Adem Kaya, havuç fiyatlarının halde 3 lira pazar ve manavlarda 5 lira olduğunu belirtti. Kaya, "Şuan havuçlarda mal eksikliği var. Bir ay bir buçuk ay sonraları yeni hasat dönemine girinceye kadar bu fiyatlarda kalacak. Yeni hasat döneminine girince havuç fiyatları 1 liraya kadar düşecektir. Şunda turizm yüksek sezonunu yaşıyor oteller ve restoranlarda büyük talepler var. Şunda bu talebi karşılayamıyoruz. Depodaki mallar otellerin restoranların talebini karşılayamıyor. Bunun için havuç fiyatları yüksek.  Yeni hasat döneminde 1 liraya kadar düşecektir" dedi. 
KİRAZ FİYATLARI YÜKSELECEK
Bu yıl Kiraz fiyatlarının geçen yıla göre düşük oluğunu belirten Kaya, Geçen yıl kirazlar 8-10 liradan satılıyor du ama u yıl 3-4 liraya kadar düştü. Bunun sebebi ihracatlar başladığı zamanlarda yoğun dolu ve yağmur yağışları oldu. Kirazlarda çatlama oldu. Kalite bozuldu. Bunun için ihracatlar azaldı. Fiyatlar bundan dolayı çok düştü. Ama şuandaki yayladaki kirazların hasatları yeni başlıyor. Yaylada 4-5 liraya satılıyor. Önümüzdeki haftadan sonra 7-8 lira olması bekleniyor" diye konuştu.
'İLAÇLAMA  YAPILARAK ÖNLENEBİLİR'
Domateslere gelen hastalıklarla ilgili konuşan Kaya, "Küçük bir kelebek var adı kuta. Seraya girdiği zaman oraya yumurta bırakıyor kurtlanmıyor. Bunu için önceden bir ilaçlama yapılırsa önlenebilir" ifadelerini kullandı.
'SOĞAN VE PATATES FİYATLARI DÜŞECEK'
Soğan ve Patates fiyatları ile ilgili konuşan Kaya, "Fiyat artışlarının sebebi üretim bölgelerindeki yağmur ve dolu yağışlarının etkili  olması.Şunda patates hal fiyatı 3 buçuk lira civarında pazarda ise 5 lira civarında satılıyor. Soğan biraz daha yüksek 5 lira- 5 buçuk lira civarında satılıyor. Patates halde 6 lirayı görmüştü şuanda 2-3 liraya geriledi. Her geçen gün fiyatlar düşüyor. Yeni ürünlerin piyasaya girmesi ile fiyatlarda düşme olacaktır" şeklinde konuştu.
       
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner77

banner87