banner84

Vatandaşın asgari ücret yorumu

Asgari ücretin 2 bin 20 lira olarak belirlenmesinin ardından Alanya halkı, "2 bin 20 lira da yetmez ama yine de vatandaşı bir nebze de olsa rahatlatacaktır" dedi

Vatandaşın asgari ücret yorumu
Mevlüt UYGUR
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, 2019'da uygulanacak asgari ücreti belirleyecek son toplantısından karar çıktı. Yeni rakamı, komisyonun son toplantısının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk duyurdu. 2019'da asgari ücret net 2 bin 20 lira olarak açıklandı.
EVLİ VE 3 ÇOCUKLU İÇİN 2 BİN 155 TL
Toplantı sonrası açıklamada bulunan Bakan Selçuk, "1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli asgari ücret brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 TL olarak belirlenmiştir. Böyle asgari ücret yüzde 26,05 olarak artırılmıştır. Bu rakam bekar çalışanlarımız için geçerli olan rakamdır. Evli ve 3 çocuklu olan için bu rakam 2 bin 155 TL olmuştur. Karar asgari tespit komisyonunun oy birliği ile alınmıştır" dedi. Alanya Postası Gazetesi olarak yeni açıklanan asgari ücret rakamını vatandaşlara sorduk. 2 bin 20 liranın kötü bir rakam olmadığını kaydeden Alanya halkı, "2 bin 20 lira da yetmez ama  yine de vatandaşı bir nebze de olsa rahatlatacaktır" dedi.
'DAHA DA FAZLA OLABİLİRDİ'
Gökmen Efe Nazilli, "Daha önceki asgari ücret yeterli değildi. Çünkü yaşam koşullarına baktığımız da ihtiyaçları karşılamakta zorlanıyordu vatandaş. Son bir yılda da çok zam geldi. Kişilerin ihtiyaçları karşılaması yüksek maliyette oluyordu. O yüzden önceki asgari ücret yetmiyordu, en az 2 bin lira olması gerekiyordu. Şuanda hükumetimiz vatandaşın halinden anlamış olmalı ki asgari ücreti 2 bin liraya çıkardı. Ama bu rakamın daha da üstü olabilirdi. Çünkü yaşam koşulları git gide zorlaşıyor. Yine de devletimize teşekkür ediyoruz" dedi.
'İŞÇİNİN SESİNE KULAK VERİLDİ'
Erol Şener, " önceki asgari ücret, bin 603 lira işveren için ideal bir rakamdı ama çalışan için yetersizdi. Çünkü bir ailenin geçinebilmesi için gerçekten az. Asgari ücretin en az 2 bin lira olması gerekiyordu ve oldu da. Devletimiz sağ olsun işçinin sesine kulak verdi. Vatandaş bir nebze de  olsa rahatlayacak" ifadelerini kullandı. 
'BİR AİLE RAHATÇA GEÇİNEMEZ'
Ertuğrul Dalmış, "Ben yeni açıklanacak asgari ücretin 1800 lira civarında olacağını düşünüyordum, 2 bin lira olacağını hiç tahmin etmiyordum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çay simit hesabı vardı. Bu yeni açıklanan asgari ücret, Cumhurbaşkanı'mızın o hesabına uyuyorsa, bu hesapla vatandaş günlük karnını doyurabiliyorsa o zaman  yeterlidir. Yine yeni asgari ücretle 2 bin lirayla bir ailenin rahatça geçinebileceğini düşünmüyorum ama yine de kötü rakam olmamış" diye konuştu. 
'İŞÇİ İÇİN DE SIKINTI, İŞ VERENDE İÇİNDE SIKINTI'
Ercan Metin, "Şuanda 2 bin 20 lira asgari ücret az mı? az değil, çok mu? çokta değil. Ama bu şekilde işveren içinde sıkıntılı, çalışan için de sıkıntılı. Çünkü 2 bin lira artı sigorta da var insanlar zorlanabilir. Ama bunun yanında çalışanlar için de sıkıntılı. Çünkü hayat pahalı. Geçen yıllık, bir ürünün fiyatı 2 katına çıktı. Örneğin geçen yıl bir market alışverişinde toplam da ortalama 200 lira harcarken bu sene 400 lira harcıyoruz. 2 bin 500 lira gibi bir fiyat olması lazım. Ama bu da işveren için kötü. Devlet burada şunu yapabilir, işveren işçiye 2 bin 500  lira maaşı versin ama işçinin sigortasını  devlet kendisi yatırabilir. Bu şekilde olabilir. Ama 2 bin lira da çok kötü bir rakam değil.  Benim gözüm de 2 bin 300 lira olsa daha iyi olabilir. Çünkü insanlar kredilerini ödeyemiyorlar, ev kirasını gününde ödeyemiyorlar. Hayat şartları zor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 17:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Oktay Arslan
Oktay Arslan - 6 ay Önce

Asgari ücretliler % 26 zammı aldılar. Darısı Emeklilerin başına

SIRADAKİ HABER