Esnaf 'Yiğit' dedi
Alanya Pazarcılar Odası 8. Olağan Genel Kurulu, Alanya Şoförler Odası Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi. Bin 142 üyenin oy kullanacağı Genel Kurulda eski Başkan Bekir Akış ile Mevcut Başkan Hasan Yiğit yarıştı. Saat 10.00'da başlayan Genel Kurul saat 17.00'da sandıkların açılmasıyla sona erdi. Hasan Yiğit 647 oy ile güven tazelerken Bekir Akış 440 oy aldı. Seçimde 19 oy ise geçersiz sayıldı. Genel Kurula AK Parti  İlçe Başkanı Mustafa Toklu, Alanya'da ki oda başkanları ve çok sayıda pazarcı esnafı katıldı. Divanın oluşturulmasının ardından saygı  duruşunda bulunuldu akabinde İstiklal Marşı okundu. Başkan adayı Bekir Akış'ın talebiyle bilanço gelir giderleri okunarak üyelere bilgi verildi. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, "Alanya bir turizm ve sanat şehri. Birçok şehirde seçimler olaylı bir şekilde gerçekleştirilirken biz hiçbir  
olay yaşanmadan yapıyoruz. Bugünde herkesin birbirine saygı ve sevgi çerçevesinde konuşmalarını yapmasını istiyorum" dedi. 
'ESNAFI BİLGİLENDİRMEDİNİZ'
Bekir Akış'ın yönetiminden bir üye, “437 bin lira para 4 yılda hangi birimizin yazın sıcağında altında ciddi bir kazandığını söyleyebilir.  Hakkıysa alır ama bunu da faaliyet raporunda belirtip de esnafın karşısına çıkması bence manidar. Son 4 yıldan beri esnafa anlatılan  asılsız 1 milyon 331 bin liradan bahsediliyor. Ben bunu ayıplıyorum. 300-400 bin lira ödedik diyorsunuz ama bir tanesi bile bakanlığa  bildirmemişsiniz. Esnafı hiçbir şekilde bilgilendirmediniz” dedi. 
'ONURUM VE ŞEREFİMLE OYNADI' 
Bekir Akış, "Öncelikle Afrin'de şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sayın Hasan Yiğit benim  onurum ve şerefimle oynadı. Ben gelir ve giderleri kalem kalem okuttum çünkü oda bütçesine giren paranın 1 milyon 331 binini  harcamasına benim borcumu ödediğini gerekçe gösteriyor. Benim borcumu ödemek için siz değerli üyelerimizin kanını emmiş. Hiçbir  zaman kendimi küçük düşürecek açıklamalar yapmadım. Ben Hasan başkana şunu söylüyorum, ben kurucu üyelerden biriyim. Bugün  buradaki birlik ve beraberliği sağlayanlardan biri benim.  1995 yılından bugüne kendisi de 10 yıl başkan vekilliğimi yaptı. 2014 yılında ki  seçimlerde berabere kaldık. Her zaman siz üyeler şeffaf olacaksınız. Benim dönemimde benim borcumu ödedin de huzur hakkını sen  nasıl aldın. O zaman biz Hasan Yiğit'le beraber çaldık. Ben kimsenin hatası olmaz demiyorum. Ama birlik ve beraberlik içinde  olalım" dedi.
'SİZ KARAR VERİN'
Hasan Yiğit yönetiminden kürsüye gelen bir üye ise, “165 bin 489 lira Bekir Akış odadan para aldı. Geçmiş yılları göz önüne alarak  hangisinin çok olduğuna siz karar verin. Akış'ın hiç bahsetmediği bir durum var. 2010-2013 yılları arasında sadece 13 bin TL. Yiğit  döneminde ise bağış 168 bin 697 TL. Bağış makbuzları belli bakmak isteyen bakabilir” diye konuştu.  Hasan Yiğit yönetiminden bir başka  üye de "Hiç kimse bir TL para almadı odaya bağışlandı. Önceki dönemlerde oda hiçbir dönem kara geçmemiş en azından Hasan Yiğit  döneminde 2 dönem kara geçmiştir. Ayrıca pazar yerlerinde pazara çıkanlar bilir. Oradan bir yer parası alınır. Yazıp konuşmakla bazı  şeyler bitmiyor. Herkes her şeyi biliyor. İki başkan adayının başkanlık dönemlerini göz önünde bulundurarak herkes oyunu versin"  şeklinde konuştu. 
 'BİZİM VAADİMİZ ADALET VE ŞEFFAFLIK'
Bekir Akış yönetiminden üye, "Hiç kimse masum değil. Kimse oyun oynamasın. Yepyeni yönetim kadrosu ile karşısındayız. Önümüzdeki 4  yılı bizimle geçirmenizi istiyoruz. Tek ve en büyük vaadimiz adalet ve şeffaflık. Esnafın tüm kararlarda söz sahibi olduğu, çifte standart  olmadan, sizin fikirlerinizin ön planda olduğu bir yönetim bizim vaadimiz. 4 yıldır bizi yönetenler ne zaman bir isteğimiz olsa belediyeyle  karşı karşıya gelmemek için bizim hep karşımızda oldular. 1 trilyon küsurluk borç ödedik dediniz. 300 bin liralık fatura getiremediniz.  Dualarımız yanına almış geziyor dediniz. Bütün kadın üyelerin ve tüm kadınlarımızın gururunu incittiniz. Genel kurulun akışının  değiştirilmesi için yapılan tüm konuşmaları esefle kınıyorum" dedi. Ardından Faaliyet raporları, denetim raporları, gelir gider raporları  oyların üyelerine sunularak oy çoğunluğu ile ibra edildi.  
AKIŞ VE YÖNETİMİNE İŞLEM YAPILACAK
Divan Başkanı Adlıhan Dere, bir üyenin müfettişlere geçmiş dönem ile ilgili bir yazısını olduğunu söyleyerek geçmiş dönemin incelme raporlarının olduğunu söyledi. Dere, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğünün incele raporlarında Alanya Pazarcılar Odasının başlığı var. Burada bir çok konular  ile ilgili inceleme raporları var.  Fakat 2 tane madde.  Bekir Başkanla ilgili gündem maddeleri içeresinde Bu maddelerden birisi  ' Odanın araçlarının bir kısmının ASKA ve sigorta borçlarının ödenmedeki iddiası ile iligi olarak yapılan incelemede 'odanızın 07 NGS 81, 07 NGS 82, 07 NHC 95, 07 NM 848 plakalı araçların 2012 ve 2013 yılları Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmediği ve bu nedenle gecikme zammının geldiği 07 NHC 95, 07 NGS 82, 07 NGS 81 araçlarının muayenesinin ve trafik sigortalarının yapılmadığının anlaşıldığının, Söz konusu hükümlüklerin zamanında yapılmadıkları nedeniyle odanız tarafından ödenecek gecikme zamlarının 5260 sayılı  kanunla odanızın yapılacak ilk genel kurul toplatısın da görüşülmesi ve ilgili yönetim kurulu üyelerinin sorumlulukları hakkında alınacak karara göre işlem yapılması'  Bir diğer madde ise  gündemin 5 maddesinde " Odanın vergi, SSK, Federasyon borcu varken 32 bin TL para verilerek Doğanay Otelde gece düzenlenmesi  ile ilgili genel kurulunda görüşülmesi, yönetim kurulu üyelerinin hakkında işlem yapılması  hakkında üyelerin oylarına sunulmuştur. Bu iki madde ile ilgili geçmiş dönemin hakkında işlem yapılması ve yapılmaması konusunda üyelerin oylarına sunuldu. Oylamada gelen çoğunlukla oy ile Bekir Akış ve yönetimi soruşturma geçirerek haklarında işlem yapılacak. Ardından diğer gündem maddeleri de oy birliği ile geçildi.
'HESAP VERMEYE HAZIRIM'
Daha sonra kendisine yöneltilen suçlamalara açıklık getirmek için kürsüye tekrar gelen Akış, “Biz tam 11 yıl Hasan Başkanımın da  yanımda olduğu dönemde yılda bir kez dayanışma ve kaynaşma yemeği düzenledik. Baktığınızda odaya aldığım şeylerin sigortası  yatmamış olabilir. Ancak o gün beni eleştirirken kullanılan araçların sigorta borcunun olduğunu ben araştırdım öğrendim. 32 bin lira  parayı Doğanay’da gece yapıp dansöz oynatmadık. Sizleri kaynaştırmak birlik beraberlik kurmak için kullandık. Ben asla 128 bin lira  maaş almadım. Sizler geçmiş dönemi yargılamak isterseniz açık ve şeffaf olarak hesap vermeye hazırım. Kimlerin kaç para ödediği hangi  paraya kayıt yaptırdığınızı bilen esnaf şu an burada. Huzur hakkı almadım diyorsunuz almadım dediğiniz paranın altına imzayı nasıl  attınız. Ben daha fazla uzatmıyorum her şeyi sizin oylarınıza bırakıyorum. Ben kurumuma zarar vermedim” dedi.  
'BU TABLOYA ÜZÜLDÜM'
Daha sonra Dilek ve Temenniler bölümünde Ali Darı, "Değerli arkadaşlar bizim sevgiye saygıya ihtiyacımız var.  Benim gönlüm birlik beraberlik içeresinde olup, sandıkta cevap verilmesiydi. Ben üzüldüm bu tabloya.  Bundan sonra aday olacaklar şunları iyi bilsin, maaşla, vergiyle, şuyla buyla uğraşmayın, esnafın sorunuyla uğraşın, esnaf yanıyor. Burada bir tek esnafın sorunuyla ilgili hiç bir şey konuşulmadı. Benim buradaki arkadaşlarıma ricam şudur,  birbirinize darılmayın, esnafın seçimine saygı duyun. Kucak kucak verin" dedi. 
'GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ HATALARI YAPMAYACAĞIZ SÖZ VERİYORUM'
Bekir Akış,"8. Olağan genel kurulumuz Alanya'mıza esnafımıza hayırlı olsun.  Sorunları iyi bilen, sorunlara iyi çözüm üreten, genç dinamik, güzel bir ekiple birlikte sizlere en iyi hizmeti verebilmek için bir bayrak yarışındayız.  Ben inanıyorum ki geçmiş dönemdeki bizimle pazarcılık yapan esnaf arkadaşımızın sayısı 735 taneydi. Bugün baktığımızda 1142 kişi var.  Mevcut esnaf arkadaşlarımızı koruyarak, biz burada  siz değerli arkadaşlarımıza istişare yapacağız.  Alanya bir prestij bölgesidir. Üretici sıfatı adında ziraat odasına kayıt olmuş, ticari faaliyet yapan bu insanları denetimleri aktararak bir noktaya getireceğiz. Bizler hallerden aldığımız ürünleri üreticiyiz diye sokağa çıkıp satmayacağız.   Alanya'da her sokakta esnaftan fazla üretici yer almakta.  Geçmiş dönemde odamız kurumuna kazandırdığımız  mal varlıklarını hiç kimse konuşmadı.  Ben sizlere şunu söylemek istiyorum,  Allah nasip ederse tekrar göreve gelirsem  odamıza 3 tane araç kazandırmaya gayret göstereceğiz.  4 yıl içerisinde herhangi bir faaliyetin olmadığını da söylemek istiyorum.   Odamızın ambulansı var, vizesi yaptırılmışsa oyumu Hasan Yiğit’e vereceğim.  Açıkça biz esnaf temsilcisiyiz.   Projelerimizi en iyi şekilde hayata geçireceğiz  Bugün Alanya Pazarcılar odasının üyelerinin belediyeye herkesi borcu var borcumuzu ödeyemiyoruz çünkü aldığımız ürünü satamıyoruz. Satamadığımız içinde kazancımız artmıyor, artması içinde birlik beraberlik içeresinde olmamız gerekir. Gelin hep birlikte bir web sitesi kuralım hem esnafımız faydalansın hem vatandaşlarımız faydalansın. Vatandaşlarımız pazarların nerelerde kurulduğunu görsün, fiyatları görsün.  Biz dar gelirli üyelerimizin çocuklarının burs paralarını ödeyelim. Geçmiş dönemde yaptığımız hataları tekrar yapmayacağıma söz veriyorum.  Genel Kurulumuz Alanyamıza hayırlı olsun. " dedi
'LAFA DEĞİL İCRAATA BAKARIM'
Kendisine söz hakkı gelinceye kadar sessizliğini koruyan Hasan Yiğit;  "Öncelikle kongerimizin hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim. Ben lafa değil icraata bakarım. Alanya Belediyesi ile yapmış  olduğumuz çalışmalar sonucunda, Alanyamız da  ilk kez kapalı pazar yeri inşaa edildi. Kapalı pazar yeri yaklaşık bir ay içerisinde  esnafımızın ve halkımızın hizmetine sunulacak.  Bu hizmete katkımız olduğu için şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarımız ile birlikte  sizlerin adına büyük bir mutluluk duyuyorum.  Pazar yerlerini asfalt yaptırarak sizleri tozun toprağın içinden kurtardık.  Her yıl pazar  yerlerini çizerek karışıklığı önledik, bu çizimlerden  hiç bir esnaftan 3 kuruş para almadık.  Siz ne demek istediğimi anladınız. Önceki  dönemlerde olduğu gibi  3-5 kişiye boyun bükerek değil bir şeyler yaparak değil, gönül rahatlığı odamızı devir edip, devir alabilecek  şeyler sağladık.  Alanya belediyesi ile yaptığımız çalışmalar neticesinde önümüzdeki 4 yılda 4 tane kapalı pazar yeri projemiz  hazırlanmış olup, Allah izin verirse göreve geldiğimiz takdirde sizlerin hizmettekine sunacağız.   2018 sezonunun açılması ile birlikte  pazar yerlerine, turizm turları düzenleyip, işinizin daha iyi olması için çalışacağız.  Çalışma raporumuzda belirlediğimiz 2 adet hizmet  aracını hizmetinize sunacağız.  Aracında sorun  olan esnaflarımız bu araçları kendi araçlarının sorunu çözülünceye kadar ücretsiz  kullanabilecektir.  2018 sezonunun başladıktan sonra pazar yerlerindeki denetimimiz sıklaştırılarak sizlerin daha rahat çalışmasını  sağlayacağız.  Korsanlara kesinlikle müsaade edilmeyecek, üretici olmayan üreteciymiş gibi geçinen kişiler kesinlikle pazar yerine  sokulmayacaktır.  Zamanında başımıza bela edilen sosyete pazarı  kapatılması için ölüm tehditti almama rağmen  mücadele ettim ve  kapatılmasını sağladım.  Açılmaya çalışılan sosyete pazarlarının açılmasını engelledik.  2019'dan sonra üyelerimizin üniversiteye giden  çocuklarına burs vermeye başlayacağız.   Sizden ricam bana ve ekime görev vermenizi istiyorum. Araç alacaklarını söyledi, ben bıraktıkları borç ile kaç tane araba alırdım odaya. Ne borcumuzu ödediniz dediler, 334 bin lira nakit faturalı para yatırdım. Huzur hakkını esnaf bana güvendiğinden geldi bıraktı. " şeklinde konuştu.
YİĞİT'İN YÖNETİM KURULU
Hasan Yiğit'in Yönetim Kurulu Asil Üyeler: Nazmi Karakan, Mustafa Doğan, Hasan Hastürk, Ali Şahin, Cihad Ünal, Hasan Sertgöz, Mehmet Uyar, Murat Tokgöz
Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: Ali Uçkaya, Ali Yıldız, Tahsin Yalçın, Zeki Kaynarpunar, Önder Kıldan, Mehmet Şahinkaya, Zafer Yıldız, Sıtkı Erdemir, Hasan Boz
Denetim Kurulu Asil Üyeler: Mehmet Gök, Murat Kömeç, Fatih Tezcan
Denetim Kurulu Yedek Üyeler: Şekip Uyar, Halil Tepe, Abdulkadir Çetin
YİĞİT YENİDEN BAŞKAN
Mevcut Başkan Hasan Yiğit 647 oy alarak yeniden başkan seçilirken Bekir Akış ise 440 oy oldı. Sandıktan 19 oy geçersiz çıktı. 
OMUZLARDA TAŞINDI
Hasan Yiğit seçim sonrası tezahüratlar eşliğinde omuzlara alındı. 'İşte Başkan işte esnaf' ve 'En büyük başkan bizim başkan' tezahüratları atılırken uzun bir süre havaifişeklerle kutlama yapıldı.Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

banner87

Büyükşehir, sokak hayvanlarını yalnız bırakmadı
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaralı hayvanlara hayvan ambulansı ile 7/24 müdahale edilirken,...

Haberi Oku