banner84

Kooperatif başkanları değişmedi

Alanya'da bugün gerçekleştirilen 3 esnaf kooperatifinin genel kurulunda başkanlar değişmedi.

Kooperatif başkanları değişmedi
Alanya'da faaliyet gösteren 3 esnaf kooperatifi bugün kongreye gitti.  Alanya Şoförler Odası'nda gerçekleştirilen genel kurullar arka arkaya yapıldı. Ali Akkaya'nın başkanı olduğu Alanya Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, Velittin Yenialp'in başkanı olduğu Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Hüseyin Alataş'ın başkanı olduğu Alanya Sanayi Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi üyeleri mevcut başkanlarıyla yola devam etti. İlk olarak Alanya Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu saat 10.00'da başladı. Genel kurullara Esnaf ve Sanatkarlar 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Seval Dizerkonca, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, SGK Alanya Müdürü Muharrem Kaya, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, Alanya'da ki oda başkanları ile kooperatifin üyeleri katıldı. Divanın oluşturulmasının ardından Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda sonra yönetim ve denetim kurulu raporları ile bilanço ile gelir-gider hesapları okundu. Yönetim Kurulu raporunda kooperatifin borcu bulunmadığı ve bin 596 ortağının var olduğu, 92 milyon TL plasmana ulaştığı belirtildi. 
KOOPERATİFE YETKİ VERİLDİ
Daha sonra yönetim, denetim kurulu raporları ve bilanço gelir giderleri ayrı ayrı ibra edilerek oybirliği ile kabul edildi. Gündemde 2018-2019-2020 genel kurullarının birleştirilerek 2021’de yapılması da kabul edildi. Sonra 2018-2019-2020 yıllarına ait tahmini bütçe oylamaya sunularak kabul edildi. Genel kurulda kooperatife gayrimenkullerin satışı için yetki verilmesi de kabul edildi. 
'HEDEF 36 ÜLKE’
Yücel , “Bizim şehirde esnaf Ahilik kurallarına uygun olarak çalışıyor. Bunu takdirle karşılıyoruz. Bu ülke ne darbeler gördü ama 15 Temmuz’daki bir canilikti. Alanya’da hizmet etmekten mutluluk duyuyorum. Biraz daha sabır. Geçen yıl 29 ülkede stand açtık, bu yıl ise 36 ülkeye hedef koyduk. Turizmi en iyi şekilde yapan 5 ülkeden biriyiz. Hizmet sektörünün de en iyi ülkelerden biriyiz. Tüm dünyada en çok aranan yerin Türkiye olduğu dersini çıkardık. Bu sene tarım, turizm ve ticaretin daha iyi olacağına inanıyorum” dedi.
'KREDİYİ KREDİ İLE ÖDEME YANLIŞLIĞIMIZ VAR’
Akkaya ise “Esnaf olarak krediyi krediyle ödemek gibi bir yanlışlığa gidiyoruz. Esnaf müracaat ediyor. En üst limitimiz 200 bin TL. En üst vademiz 5 yıl. Esnaf olarak nasıl ödeyeceğimizi planlamıyoruz. Bankacılık sistemi ödeme imkanı üzerine kurulmuştur. Ödeme imkanını düşünerek kredi kullanmanızı tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu. Öte yandan, geçen yıl 300 bin kar eden kooperatifin 48 milyon TL kredi verdiği öğrenildi.
‘İKİ YIL İÇERİSİNDE SIÇRAMA YAPTIK’
Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, 13.30'da başladı. Yönetim kurulu çalışma raporunu okuyan Kooperatifi Başkanı Velittin Yenialp,  "Kooperatifimiz  daha 4 yıl önce kuruldu. Bu 4 yıl içinde kooperatifimiz 30 milyon TL kredi kullandırdı. Bu 30 milyonun 16 milyonunu 2017 yılında esnafımıza dağıttık. Alanya'da şu an diğer kooperatiflerle esnafın üzerinde 250 milyon TL kredi bulunuyor ve bu para esnafı ayakta tutuyor. Kooperatifimiz kurulduğu dönem içerisinde ilk iki yıl kirada keni mülkü olmayan yerde faaliyet gösterdi. İki yılın sonunda ise yönetimde arkadaşlarımın ve çalışanlarımızın sayesinde kendi yerimize taşındık. İki yıl içersinde kooperatifimiz sıçrama yaptı. Kendi yerimize taşındık ve kira giderinden kurtuldu.  Kooperatifimiz bir sigorta şirketi kurdu. Bunun da üzümünü gördük. Üyelerimize verdiğimiz paraları kendi sigorta şirketemizin vasıtasıyla sigorta ediyoruz. 2017 yılında iki tane üyemiz vefat etti. Bu vefatlar Kooperatiflere yük bindirmekte. Onların parasını Kooperatifler ödeyince de ciddi anlamda zarara uğratmaktayız. Bizde bu nedenle sigorta şirketi kurduk. Kooperatifimizin 656 üyesi var, 2017 yılında 147 yeni üyemiz katıldı.  Yasal olmayan hiçbir işe bulaşmıyor" şeklinde konuştu. 
'SON GENEL KURUL SANAYİ KOOPERATİFİ'
Alanya Sanayi Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi kurulu ise 15.30'da başladı. Kooperatif Başkanı Hüseyin Alataş "Genel kurulumuza katılan  herkese çok teşekkür ederim. Genel kurulumuza gelerek bizleri yalnız bırakmayan üyelerimize de çok teşekkür ediyorum. Her zaman üyelerimize yardımcı olmaya devam edeceğiz" dedi.  
'ESNAFIMIZ BAŞ TACI'
Seval Dizerkonca "Antalya Ticaret İl  Müdürlüğü olarak her zaman esnafımızın yanındayız.  Bugün Alanya'da 3 arkadaşımızın  genel kurullarına katıldık. Mutlu olduğunuz ya da olmadığınız konuları bizimle paylaşabilirsiniz. Hükümet olarak ulaşılması en kolay krediyi veriyoruz.  Esnaf olarak siz başımızın tacısınız. Benim için en önemli konu dürüst ve şeffaf çalışmak. Bu makamlar kimsenin babasının malı değil. Bizden sonra başkaları bu makama gelecek. Benim kapım sizlere açık. Allah hükümetimizden razı olsun. Halk Bankası aracılığıyla bu kredileri size ulaştırıyorsunuz. Hiçbir hükümet döneminde krediye ulaşım bu kadar kolay olmadı. Esnaflar bu ülkenin direkleri. Esnaf mutlu olursa ülke mutlu olur. Esnaf mutsuz olursa ülke mutsuz olur.Halk  o kadar çok önemli ne derdi sıkıntısı varsa bizler buradayız. Hükümetimiz   olarak her zaman esnafı baş tacı etmiş hükümetiz. Rabbim devletimize milletimize zeval vermesin ordumuza güç versin inşallah" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 17:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77