Şahin:'Yeni dönemimiz Alanya'mıza hayırlı olsun'
Mevlüt UYGUR
04 Nisan günü gerçekleştirilen organ seçimlerinin ardından Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclisi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Açılış, yoklama ve mazeretlerin müzakeresiyle başlayan meclis toplantısında Başkan Şahin, meclis üyelerine yönetim kurulu faaliyetlerini aktardı.Toplantıda konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, birlik beraberlik mesajı verdi. Başkan Şahin, “Yeni dönemimiz Alanya’mıza hayırlı uğurlu olsun. Seçim bitti. Hiçbir kimseye kırgınlığımız yok. Artık birlik zamanı, proje zamanı. Yüce Rabbim Alanya’mızın menfaatleri için meclis üyelerimizle el birliği içinde güzel projeleri hayata geçirmeyi bizlere nasip etsin” dedi. 
“BÜTÜN ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİM”
Uzun ve heyecan dolu geçen seçim sürecini Nisan ayında tamamladıklarını belirten Başkan Şahin, “Tüm yurtta geçtiğimiz yıl Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirilmesi düşünülen oda ve borsa seçimlerinin bakanlıkça bu yılın Nisan ayına ertelenmesi ile uzun ve heyecanlı bir seçim süreci yaşadık. Duyarlılık göstererek odasına sahip çıkan tüm üyelerimize teşekkür eder, yeni seçilen meclis üyesi arkadaşlarımıza, yönetim kurulu arkadaşlarımıza da başarılar dilerim” dedi.
“BAYRAĞI YUKARIYA TAŞIMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ” 
Başkan Şahin, “Seçimler bir bayrak yarışıdır. Bu bayrağı mevcut olduğu yerden daha yükseklere çıkarmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Hedefimiz ve vizyonumuz her zaman olduğu gibi koordinasyonlu, uzlaşıcı, birlik ve beraberlik içinde Alanya’mıza hizmet etmek olmaya devam edecek. Bu bayrağın bu seviyelere gelmesinde odamızın kuruluşunun gerçekleştiği 1991 yılından itibaren emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hakkın rahmetine kavuşan abilerimize de Allah’tan rahmet dilerim” dedi.
“TAKIM KAPTANIMIZ, SAYIN BAKANIMIZDIR”
Seçim sürecinin ardından çok sayıda ziyaretçiyi ağırladıklarına dikkat çeken Başkan Şahin, “Alanya’mızın Gururu Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu seçimlerimizin hemen ardından 06 Nisan günü odamızı ziyaret ederek, bizleri kutladı ve yeni çalışma dönemimizde başarılar diledi. Her zaman söylediğimiz gibi Alanya’mıza, ülkemize hizmet yolunda takım kaptanımız her zaman sayın bakanımız olmuştur. Alanya’mız ve üyelerimiz için kendisinden han istediğimizde o hamam yaptırmıştır. Ben bir kez daha sizlerin huzurunda sayın bakanımıza Alanya’mız için yaptığı hizmetler ve üyelerimiz için çalışmalarımıza verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederim. Yeni dönemde de kendisinin önderliğinde proje geliştirip Alanya’mıza kazandıracağız.” dedi. 
 “İLK İŞİMİZ BAKANIMIZI ZİYARET EDİP PROJELERİMİZİ ANLATMAK OLDU”
Başkan Şahin, ALTSO Yönetimi olarak Bakan Çavuşoğlu’na iade-i ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yönetimden, meclisimizden ve yine bazı işadamı dostlarımı8zla birlikte ilk ziyaretimizi Sayın Bakanımıza yaptık. Oldukça sıcak bir ortamda 1 buçuk saat gibi uzun bir süre gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde hem kendisine teşekkürlerimizi ilettik, hem de bu dönemdeki projelerimiz ile ilgili bilgi paylaşımında bulunduk. Üyelerimizi yakından ilgilendiren bir takım sorunların çözümü noktasında destek istedik” dedi. Başkan Şahin ayrıca, Ankara temasları kapsamında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu da ziyaret ettiklerini belirterek, “Yönetim kurulu üyelerimizle tanışan sayın TOBB Başkanımıza yeni dönemdeki projelerimiz ile ilgili de bilgi paylaşımında bulunduk” dedi.Başkan Şahin, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız, Alanya Emniyet Müdürü Haşim Çakmaklı, Antalya Çevre Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi Peteris Karlin Elferts, SGK Alanya Merkez Müdürü Muharrem Kaya’nın ziyaretleri konusunda da meclis üyelerini bilgilendirdi. 
Başkan Şahin’in konuşmasının ardından, ALTSO meclisinde bütçe, turizm, tarım, inşaat gibi sektör kurulları oluşturuldu. Meclis üyeleri tarafından meclis divanına verilen listeler tüm sektörler tarafından olumlu karşılanırken, meclis üyeleri tarafından da oy birliğiyle kabul edildi.
'OTOBÜSLER ANA BABA GÜNÜ GİBİ'
Mecliste gündem maddelerinin ardından dilek ve temenni bölümüne geçildi. İlk olarak söz alan Özcan Şafak Mavili turizm sezonunun ortasında yaşanılan otobüs sıkıntısını dile getirdi. Mavili, "Şahin başkanımızın dediği gibi turizmde en önemli olan şey emniyet, güvenlik, sağlık bilgisi ve ulaşım. Maalesef 2018'de sezonun ortasına geldik otobüslerimiz dolu. Turistin ulaşımını sağlayıpta istediği yere sağlıklı bir şekilde ulaştıramıyoruz. Otobüslerin hepsi dolu. Büyükşehir belediyesine mi bağlı? Veya Ulaşım Müdürlüğüne mi bağlı? İnanın otobüsün içi ana baba günü. Çoluk çocuk iç içe geçmiş vaziyette. Bu modern çağda olmaması gerekir. Ya bu otobüs sayısını arttırmamız lazım. Mahmutlar öyle, Okurcalar, Konaklı'dan gelen otobüslerin hepsi aynı. Ben  inanıyorum belediye çalışanları binmiyor. Otobüslerin içinde ne oluyor, ne gidiyor şoförlerin haricinde. Bu durum gerçekten turistlerin büyük bir sıkıntısı. Lütfen bu konuya çözüm bulunmasını  istiyorum" diye konuştu.
'SAHİL BÜFELERİ RESTORANTLARA ÇEVRİLİYOR'
Mavili'nin ardından söz alan söz isteyen Hakkı Uysal ise, "Yeni yaz sezonuna girdik. Sahil büfesi fonksiyonunda işletilen büfelerin akşamları belli bir saatten sonra şezlongları kaldırarak restoran  fonksiyonuna dönüştürüldüğü görülüyor. Bunu haksız rekabeti beraberinde getiriyor. Restoran işletmecisi kafe işletmecisi arkadaşlardan aldığımız tepkilerde bu yönde. Bununla ilgili gerekli yerel  yönetimlerle bir çalışma yapılmasını ve sahil büfelerinin 10-15 metrekare içerisinde hijyenik ve sağlıklı bir hizmet vereceklerini düşünmüyoruz. Akşamdan sabaha kadar restoran gibi çalıştırıyorlar.   Hijyen ve güvenin de olmadığını düşünüyorum burada. Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasını rica ediyorum" dedi.
'BÜFELERDE HER TÜRLÜ MEŞRUBAT SATILIYOR'
Söz isteyen bir başka isim ise Süleyman Hilmi Özdemir portakal büfelerindeki sıkıntıyı dile getirdi. Özdemir "Alanya'da yetişen meyvelerin sadece suyu sıkılacak ve sadece su satılacak diye diye  açılmıştır. Ama maalesef içinde olmayan bir şey yok. Tostun her çeşidi var. Köfte dahi yapıyorlar.  Her türlü meşrubat ta satılıyor. Ben bir marketçi olarak bunu dile getirmek istiyorum" dedi.
'ULAŞIMDA ACİLEN BİR MASTIR PLAN YAPILMALI'
Başkan Şahin ise bu şikayet ve önerilere cevap olarak konuşması için kürsüye geldi. Şahin " Ulaşımla ilgili Özcan Şafak Mavili arkadaşımızın bir önerisi vardı.  Bende yüzde yüz katılıyorum.  Alanya'da ulaşımla ilgili bir mastır plan olmazsa olmaz. Hemen yapılmalı. Gördüğüm kadarıyla şuana kadar ulaşımla ilgili bir mastır plan yapılmamış.  Tabi ki bu mastır planı yaparken turizmcilerimiz  başta olmak üzere. Çükü en çok sıkıntıyı turizmciler çekiyor. Gece gelip gitmede. Onlarda tabi ki turistlerin çarşıya gelmesini istiyor . Her şey dahil sistemde daha çok otellerde kalmasını istemiyor.  Biz onlarla sürekli istişare ediyoruz.  Bunun yanında sektör temsilcileri ile. Yani taşıma sektörü, kooperatifler. Ulaşım biliyorsunuz büyükşehire bağlandı. Ulaşımla ilgili acil bir mastır plan olmazsa  olmaz.  Bunun bizde takipçisi olacağız" dedi.
'EN SERT CEZALAR VERİLMELİ'
Sahildeki büfelerle ilgili konuşan Başkan Şahin, "Hakkı Uysal arkadaşımız sahil büfeleriyle ilgili haklı bir serzenişte bulundu. Gerçekten sahil büfeleri normal görevinin dışına çıkmış. Bu bir haksız  rekabettir arkadaşlar. Sahil büfeleri sabah açılır turiste yatak, şemsiye yada orada içecekleri meşrubat ikramlarını yapar akşamda belli bir saatte güneşin batması noktasında kapatmalı. İskeleyle  ilgili sorunlar var. Biz geçici çözümlerle orayı geçiştirdik. Ama iskelenin değişimi şart. Dün 3 tane tekneye tutanak tutturduk. Eğer gerçekten orada düzeni bozan, denize çöp atan turisti rahatsız  eden teknelere en sert cezaların uygulanmasını kaymakam beye ifade ettim. Kimsenin Alanya'nın kaderiyle oynanmasına bizler yöneticiler olarak müsaade etmemeliyiz. Bana dokunmayan bin  yaşasın dememeliyiz. Sahil büfelerle ilgili Vali Beye Antalya Büyükşehir Belediye Başkanına, Alanya kaymakamımıza ve Alanya Belediye başkanımıza yazıları hazırlıyoruz. Çalışmalarımızı yaptık  onlardan talep edeceğiz" dedi
'RUHSATTA NE YAZILIYORSA O SATILSIN'
Portakal büfeleriyle ilgili konuşan Başkan Şahin, " Portakal büfeleri olmasın demiyoruz. Olabilir ama bunlarda fabrikasyon ürünler satılmasın. Bence su bile satılmasın orada. Sadece sıkılmış meyve  suları satılsın. Alanya'nın her yerinde marketler var. O market kira verecek, istihdama katkısı olacak vergi ödeyecek, fatura ödeyecek. Biriside gelip markette ne varsa büfede satacak bu doğru  değil.  Arkadaşımızın serzenişine katılıyorum. Daha öncede talebimiz olmuştu bu konuyla ilgili belediye başkanımızdan. Tekrar olacak. Ruhsatta ne yazıyorsa onun dışında satış yapılmaması gerekir.   Turizm çok hassas biliyorsunuz. Çığırtkanlıkta çok önemli. Hata yapan her kim varsa ona da en ser ceza verilmeli. Sonra vah deriz arkadaşlar. Güvenlik ve hijyen olmayan yere turist gitmez.   Turistlere misafir gözüyle bakmamız gerekir" şeklinde konuştu. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

banner87

Büyükşehir, sokak hayvanlarını yalnız bırakmadı
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaralı hayvanlara hayvan ambulansı ile 7/24 müdahale edilirken,...

Haberi Oku