banner84

Alanya'da İmam hatipli Rus vatandaş LGS'de ailesinin gururu oldu

Alanya'da yaşayan ve Müslümanlığı seçen Rus çiftin imam hatip ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki kızları Andalib Goncharova, Liseye Geçiş Sınavı'nda (LGS) 421 puan alarak yüzde 1,15'lik dilime girdi

Alanya'da İmam hatipli Rus vatandaş LGS'de ailesinin gururu oldu
Alanya'da yaşayan ve Müslümanlığı seçen Rus çiftin imam hatip ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki kızları Andalib Goncharova, Liseye Geçiş Sınavı'nda (LGS) 421 puan alarak yüzde 1,15'lik dilime girdi. Alanya Nebahat Şifa İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Andalib Goncharova, LGS'de elde ettiği başarıyla ailesinin gururu oldu. Alanya'ya 5 yıl önce yerleşen Rus bilgisayar mühendisi Aleksandr Goncharova (41) ile yazar ve tercümanlık yapan eşi Ekaterine Sorokoumova (33), kızları İklil ve Andalib'i önce Türkçe kurslarına gönderdi. Çift kızlarını ilkokul sonrası da imam hatip ortaokuluna yazdırdı. Çiftin 14 yaşındaki kızları İklil, anadolu lisesine devam ederken, 13 yaşındaki diğer kızları Andalib de bu yıl girdiği LGS'de büyük başarı elde etti.Anadili Rusça'nın yanı sıra Türkçe, Arapça ve İngilizceyi de iyi derecede konuşan Andalib Goncharova, yaptığı açıklamada çok çalışarak girdiği sınavda başarıyı yakaladığını söyledi. 
UMARIM TÜRKİYE'DE KALIRIZ
Sınavda sözel bölümün biraz kolay geçtiğini anlatan Andalib Goncharova, "Sayısalda biraz boşum vardı ancak yine de iyi bir sonuç aldım. Bundan sonra hangi liseyi tercih edeceğimi de bilemiyorum. Tercihim daha çok fen lisesinden yana olacak. Öğretmenlerim ve ailemle konuştuktan sonra bir karar vereceğim." dedi. İleride doktor olmayı veya matematik ile uğraşmayı istediğini dile getiren başarılı öğrenci, "Öğretmenler hep iyiydi. Arkadaşlarım da çok iyi davrandılar. İmam hatibe geldiğime pişman olmadım. Dini sistemi çok beğendim. Umarım Türkiye'de kalırız." diye konuştu. 
İNSANLAR BİZE YARDIM ETTİ
Anne Ekaterine Sorokoumova ise kızının başarısından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Bu başarıda okulun çok katkısı olduğunu anlatan anne, "Türkiye'de yabancı olmamıza rağmen zorluk çekmedik. Okulda arkadaşları ve öğretmenleri tarafından çok iyi karşılandı. Ben ve eşim Türkçe bilmiyoruz ama insanlar bize yardım etti, ellerinden geleni yaptılar." dedi.
PİŞMAN DEĞİLİZ
Kızını imama hatibe daha dini olduğu için gönderdiğini dile getiren anne Ekaterine Sorokoumova, "İmam hatibin bir kız için daha uygun ortam olduğunu düşünüyorum. Bunu da bu okulda gördüm. Dini yaşayışımıza daha uygun. İmam hatip okuluna gönderdiğimiz için de pişman değiliz." diye konuştu. Anne Ekaterine Sorokoumova, 15 yaşındayken Müslümanlığı seçtiğini aktararak, dinlerini öğrenmek için Müslüman ve Arap ülkelerine gittiklerini, buralarda da hem mesleki hem de dini yaşamı öğrenmeye çalıştıklarını vurguladı. Baba Aleksandr Goncharova da Müslüman olduktan sonra hem dini yaşamı görmek hem de Müslümanlığı öğrenmek için yurt dışına çıktığını ifade etti. Yurt dışında 6 ülkeye gittiğini anlatan Baba Goncharova, "Malezya ve Ürdün'den sonra Türkiye'ye geçtik. Türkiye hem Rusya'ya yakındı hem de kültürü ve yaşamıyla renkli bir ülkeydi. Türkiye'nin Müslüman olması burada kalmamızda çok önemli etken oldu. Bundan sonra nasıl olur bilmiyorum." şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 18:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Ercan mercimek
Ercan mercimek - 12 ay Önce

Bizim laik kesimin müslümanlığı inceliyerek kabul eden bu kardeşlerimizden öğrenmesi gereken çok şey var. Her türlü pisliği kötülüğü hemen güzel dinimizle yorumlayan yobaz laiklere yazıklar olsun.

SIRADAKİ HABER