banner84

Alanya’daki Litvanya Fahri Konsolosluğu açıldı

Litvanya Fahri Konsolusluk görevine layık görülen ALTSO Başkanı Şahin, Cumartesi günü düzenlenen resepsiyonda beratını Bakan Çavuşoğlu ile Litvan mevkidaşı Linkevicius'un elinden aldı

Alanya’daki Litvanya Fahri Konsolosluğu açıldı
Mevlüt UYGUR
Litvanya'nın Alanya Fahri Kosolosluk görevine getirilen Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin'in berat törenine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius de katıldı. İlk önce Alanya Maya Döviz'in üzerindeki Fahri Konsolosluk açılışına Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Audrius Brüzga katıldı.  Kurdele kesiminden sonra konsolosluk ofisine giren Bakan Çavuşoğlu, burada anı defterini imzaladı. Buradaki açılışın ardından Alanya Banana Otel'de bir resepsiyon düzenlendi. Litvanya ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda, halk oyunları gösterileri sunuldu.
'İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRİYORUZ'
 Programın açılış konuşmasını yapan  ALTSO Başkanı ve Litvanya Fahri Konsolosu Mehmet Şahin, “Bugün geçmişi barış içinde geçen Türkiye ile Litvanya Cumhuriyeti ilişkileri  Çavuşoğlu ve Linkevicius ikili ilişkileri sayesinde en üst noktaya ulaşmıştır. Bu güzel dostluk sayesinde iki ülke iş birliği, ikili  ticaret  2017’de 795 bin ABD doları olarak gerçekleşmiştir.  Antalya’ya 98 bin Litvanyalı turist geldi. Bunun yüzde 30’unun Alanya’ya geldiği varsayılırsa, 30-35 bin Litvanyalıyı ilçemizde ağırladığımızı söyleyebiliriz. Geçen yıl 16 Litvan Alanya’dan ev aldı. Toplamda 165 Litvan vatandaşın Alanya'da mülk aldığını memnuniyetle söyleyebiliriz. Litvan halkının Alanya’yı tercih ettiği bir destinasyon haline geldiğini görmek bizi memnun etmiştir. Alanya güvenli bir şehir. Ben de ALTSO Başkanı seçildiğimden bu yana başlattığım KOSGEB gezileri kapsamında Livtanya’ya 2 kez iş gezisi düzenledik. Litvan halkı da Türk halkı gibi dost ve sıcakkanlı bir yapıya sahip. Litvanya’ya yaptığım gezilerde Sayın Bakanım Mevlüt Çavuşoğlu'nun çok desteklerini gördüm. Bakanımıza bize verdiği destekten ötürü çok teşekkür ediyorum. Amacım, iki güzel ülkenin dostluğunu ve iş birliğini elimden geldiğince pekiştirmek.  Litvan bakanımızdan  da vizeler konusunda desteklerini bekliyorum. Beni bu onurlu göreve layık gören Litvanya Cumhuriyeti hükümetine teşekkür ediyorum. Burada bize referans olan Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür ediyorum. Aldığım tüm görevler gibi bu önemli görevi de en iyi şekilde yapmaya çalışacağım” dedi.
'DOSTLUKLAR PEKİŞECEK'
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise, "Alanya dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. Çeşitli dillerin, dinlerin kültürlerin ve medeniyetlerin birlikte huzur içinde yaşadığı bir şehirdir Alanya. Gün geçtikçe vizyon sahibi oluyor. Bugün burada Litvanya ve Türkiye arasındaki dostlukların pekiştirilmesi için bir konsolosluk anlaşması var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Alanya Belediye'mizin de Litvanya'dan 2 tane kardeş şehri var. Burada hem Litvan kardeşlerimize ve kardeş şehirlerimize selam ediyorum" dedi.
'DOSTLUĞUN GÖSTERGESİ'
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, “Alanya’nın gerçekten hem  turizm hem de tarım sektöründe ve  çok önemli sektörlerde ortaya koyduğu başarı memnuniyet verici.  Antalya'ya gelen Litvan turistin yarısına yakını Alanya'ya geliyor. Antalya'daki fahri konsoloslukla birlikte Alanya’da da fahri konsolosluk açılıyor olması iki ülke arasındaki dostluğun en güzel göstergesidir. Bu vesileyle Mehmet Şahin Kardeşimi tebrik ediyorum" dedi. Antalya Valisi Münir  Karaloğlu ise, “Bugün Alanya'mız için tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Litvanya ile Türkiye arasındaki kardeşliğin pekiştirmesine vesile olacak Alanya fahri konsolosluk açılışı için bir aradayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sayın bakanımızın gayretleriyle dünyada bir aktif politika uygulayarak dostlarımızın sayısını arttırıyoruz. Bir şehirde 2 fahri konsolosluğun bulunması Litvanya ile Antalya arasındaki ilişkilerin ne kadar başarılı olduğunu da gösteriyor"
'OLUMLU İLİŞKİLERİ HER ALANDA GELİŞTİRMELİYİZ'
Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ise daha önce Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile birçok yerde karşılaştığını belirterek "Ama senin şehrini ziyaret etmek ve burada buluşmak çok fantastik. Beni buraya davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum" diye konuştu. İki ülke ilişkilerinin önemine de değinen Linkevicius, "Olumlu ilişkileri her alanda geliştirmeliyiz. Karşılıklı yüz yüze ilişkilerle bu çok daha sağlı gelişecektir" diye konuştu.
'TİCARETİMİZ ARTIYOR'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, güzel bir havada bir arada olduklarını belirterek, Litvanya'nın Alanya Fahri Konsolosluğunun açılışını yaptıklarını kaydetti. Çavuşoğlu, "Litvanya'nın Alanya fahri konsolusluğunu açılışını yapıyoruz. Çok sevdiğim kardeşim, dostum ALTSO Başkanı Mehmet Şahin bu önemli görevi resmen üstlenmiş oldu. Sabah konsolosluğu açtık, şimdi ise kutluyoruz. Bugüne kadar tüm görevlerini yerine getirdiği gibi bu görevi de en iyi şekilde yerine getirecektir. Litvanya kıymetli ve dost bir ülkedir. Sadece devlet arasında değil, halklarımız arasında da güzel bir ilişki vardır. Çok sayıda Litvanyalı ülkemizi ziyaret ediyor. Birçok Litvanyalı dostumuz Alanya'yı yaşamak için tercih etmiş. Bu sene Alanya'ya 200 binden fazla Litvanyalı turist gelmiş olacak, bu yılın sonu itibariyle rakamlar onu gösteriyor. Halkların ilişkilerini güçlendirmek lazım. Bugün bunları konuştuk. Ticaret ve yatırımlarımız artıyor. Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile her fırsatta bir araya geliyoruz. Daha 3 gün önce Brüksel'de bir araya geldik" diye konuştu. 2 gün önce ise Litvanya'nın, bağımsızlığın 100'üncü yılını kutladığını ifade eden Çavuşoğlu, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Litvanya ile diplomatik ilişkilerin başladığına dikkat çekti. 
'DİPLOMASİDE HER YERDE ALANYALILAR VAR'
Çavuşoğlu, "Dünyaya barış getirmek için çaba sarf etmek gerekiyor. Ama girişimci olduğumuz kadar, insani olmamızda gerekiyor. Bugün dünyada ikili ilişkilerin gündemindeki konular dışında bir kaç konu var. İkili konuların yanında ise bölgesel konular var. Biz Türkiye olarak dış politikayı hep birlikte yürütmeye çalışıyoruz. Fahri konsolosluklar bugün ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek için önemli görevler yapıyorlar"  dedi. Çavuşoğlu, Türkiye'de 6'ncı Litvanya konsolosluğunun Alanya'da açıldığının altını çizerek, "Dün onayını verdiğim Kapadokya Fahri Konsolosluk açılışını da inşallah dostum Linas ile beraber yaparız. Diplomaside her yerde Alanyalılar ve Antalyalılar var. Gelen insan sayısına baktığımızda, Alanya'nın dış politikaya önem verdiğini görebiliyoruz. Bugün resmen açılışını yaptığımız konsolosluk, gelen tüm misafirlere hizmet edecektir. İki ülke arasındaki bağları güçlendirecektir. Yapılan temaslar ve çalışmalarla halklarımız arasındaki bağların güçlendirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Ben Mehmet Şahin'e ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.
'ALANYALILAR İL KONUSUNA GİRECEK'
Alanya Belediyesi Başkanı Adem Murat Yücel'e teşekkür etmek isteyen Çavuşoğlu, dili sürçerek 'Alanya Büyükşehir Belediyesi Başkanı' dedi. Alanyalıların hemen il konusuna gireceklerini belirten Çavuşoğlu, "Allah konuşturdu. Manavgat kusura bakmasın ama arada böyle dil sürçmesi olur. Ben her zaman söylüyorum, Alanyalı olduğum kadar Manavgatlıyım, Manavgatlı olduğum kadar Alanyalıyım. Bunu da hiç bir zaman saklamam. En iyi dostlarımız da orada. Gerçekten tüm devlet erkanımızın ve yerel temsilcilerimizin bulunması da böylesine bir fahri konsolosluğa verdiğimiz önemin göstergesidir" ifadelerini kullandı.  Konuşmaların ardından ALTSO Başkanı Şahin, fahri konsolosluk beratını iki bakandan alırken, Şahin de bakanlara teşekkür plaketi takdim etti.
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 17:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77