banner84

Alanya’ya yangın helikopteri geldi

Orman Genel Müdürlüğü yangınlara karşı etkili ve hızlı müdahale için hazırlıklarını sürdürürken bu kapsamda bu sezon Alanya’ya da bir yangın helikopteri gönderildi. Antalya genelinde ise 6 helikopter ile yangınla mücadele yapılacak.

Alanya’ya yangın helikopteri geldi

Tarım ve Orman Bakanlığının yaklaşık 30 yıldır yangınlarla mücadele için yurtdışından helikopter kiralanırken yangın söndürmede kullanılan helikopterler yaklaşık 5 ton suyu alıp hızla büyüyen yangınlar ve sarp bölgelere dökülerek yangınlar söndürülmekte.

Geçtiğimi yıllarda Damirtaş Mahallesinde yangın helikopter pisti yapılırken 1 sezon görevlendirilen helikopter daha sonra Alanya’ya verilmeyerek yangınlarda Manavgat ve Mersin’den gelen hava unsurları müdahale etmek durumunda kalmıştı. Son yıllarda Güzelbağ ve Sapadare yangınlarının Türkiye’de o yıllarda tek seferde çıkan en büyük yangınlar olması ve bölgenin özellikle turizm konusunda ki hassasiyeti dikkate alınarak 2019 yaz dönemi için 1 adet yangın söndürme helikopteri Alanya’ya tahsis edildi. Helikopter 1 Haziran itibariyle Demirtaş’ta bulunan piste iniş yaparak görev emri beklemeye başladı.

Yangın konusunda ise yetkililer özellikle 15 Haziran itibariyle hassa olunması konusunda vatandaşı uyardı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER