banner84

Esnafın kazandığı kiraya gidiyor

Tarihi rekorunu kırarak 5 TL'yi gören doların ardından dükkan kiralarını döviz üzerinden ödeyen esnaflar döviz kurlarındaki artışla kiralarının her gün zamlandığını belirterek, "Kazançlarımız kiralara gidiyor" dediler

Esnafın kazandığı kiraya gidiyor
Mevlüt UYGUR
Dolar tarihi bir rekora imza attı.  ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı alması nedeniyle dolar tüm zamanların rekorunu kırarak 5 TL’yi aştı. Dolar  5 TL'yi  görürken Euro da 6 TL sınırına yaklaştı. Döviz kurlarındaki artış ülke ekonomisinin yanında Alanya'da esnafı da etkiledi. 2016 ve 2017 turizm sezonlarını kötü geçiren esnaf 2018 sezonun da döviz kurlarındaki artışlarla sıkıntıya girdiler. Esnaf her ne kadar Alanya'da turist olsa da şehre gelen turistlerin kendilerine bir yansıması olmadığını belirterek, döviz kurlarındaki artışlarla kazançlarının dükkan kiralarına gittiğini söylediler.
'DÖVİZ KURLARI SADECE ESNAFI DEĞİL BÜTÜN VATANDAŞI ETKİLİYOR'
Adem Tunç, "Döviz kurlarındaki artışlar esnafları ve halkı etkiliyor. Herkes bize satışını dövizle yapıyor, kirasını da dövizle ödüyor diyorlar. Fakat bu döviz kurlarındaki yansıma banka kredileri ve kredi faizlerine yansıyacak. Yaz döneminde yüksek sezonda borçlarımızı kısmi ödüyoruz ve kışın kalan borçlarımızı da yapılandırıp, kredilendiriyoruz. Ama bu kredi faiz oranları dolara endeksli olarak yükseldiği zaman  bunun acısını esnaf kışın çekecek.  Şuan yüksek sezonda küçümsenmeyecek derece bir sıcak para var. Ama bu sıcak paranın verdiği rahatlıkla insanlar her  şeyi rahatmış gibi görüyor fakat bize turizmcilere bunun etkisini  büyük derece kışın göreceğiz. Esnafların yüzde 70'i kiralarını döviz üzerinde ödüyor. Döviz kurları yükselince dükkan kiraları da artış gösteriyor. Dövizdeki artış ile kiralarını döviz üzerinden ödeyen esnaflar sıkıntı yaşıyor. Dolar yükseldikçe bizim dükkan kiralarına zam geliyor. Bunun yanında aldığımız ürünlere de zam geliyor. Aldığımız ürünler de döviz endeksli. Böyle olunca aldığımız ürünün fiyatı da yükseliyor. -Bu ülkede hiç bir şey TL ile alınıp satılmıyor. Bu bir gerçek. Döviz kurları yükseldikçe ülkede her şeyin fiyatı artıyor. En basit örneği elektronik cihazlar, telefonlara sürekli zam geliyor. Mesela geçen yıl 1000 TL alınan kurbanlık  bu sene 1600 TL'den aşığı olmayacak" dedi.
'HER ŞEY DÖVİZE BAĞLI'
Hasan Şahin, "Döviz kurları sürekli artış gösteriyor. Geçen gün akşam 5 TL'yi gördü. Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçerken herkes elini taşın altına koymalı. Dükkan sahiplerinin esnafa yardım etmesi lazım. Esnafların durumu çok kötü. Aslında Alanya'mızda turist çok ama bunun esnafa çok bir yansıması yok. Gelen turistlerin alım gücü düşük. Mal alımlarımızı da döviz üzerinden yapıyoruz. Bütün her şey dövize bağlı. Kiralarını döviz üzerinden ödeyen esnaflar sadece kiraya çalışıyor" ifadelerini kullandı.
'KİRALAR HER GÜN ZAMLANIYOR'
İsmail Karlı, "Döviz kurlarındaki artışlar biz esnafları olumsuz etkiliyor. Döviz kurları hem ülkemizi etkiliyor hem de turizm bölgesinde dükkan  kiralarını döviz üzerinden ödeyen esnafları etkiliyor.  Dolar ve euro artış gösterince dükkan kiralarına da her gün zam geliyor. Bu döviz  kurlarındaki artışlar dış güçlerin  ülkemiz üzerinde oynadığı oyunlardır. Devletimiz buna müdahale ediyor elinden geleni yapıyor ama yeterli olmuyor.  Döviz kurları turizmi çok etkiliyor. Alanya'ya gelen turist var ama düşük gelirliler, esnaflara çok bir faydası yok.  Az gelirli bin turist geleceğine 200 tane geliri yüksek turist gelmeli. Alanya merkezde de büyük 5 yıldızlı otel yok. Bütün büyük oteller beldeler de" şeklinde konuştu. 
'ESNAFIN BELİ BÜKÜLÜYOR'
Harun Arslan, "Dolar ve Euro kurlarındaki artışla birlikte esnafın dükkan kiraları ve ürün değerleri de yükseliyor. Döviz kurlarındaki artış her şeyi etkiliyor, yememizi,içmemizi her şeyi etkiyor. Otellerde dolu turist var ama turistler otellerden dışarı çıkmıyor. Otellerin içinde butiğinden ayakkabıcısına, kuaföründen kozmetiğine her şeyi var. Çarşıya çıkan turistler gezme amaçlı çıkıyor. Sadece otelde bulamadığı bir ürün olursa onu esnaftan alıyor. Döviz kurları da yüksek olunca esnafın beli bükülüyor. Döviz kurlarındaki artışla birlikte bizim kiralarda artıyor. Tamam son 2 sezonun arkasından işlerimiz biraz daha iyi ama bu sene de döviz kuru etkiledi bizi. Kazancımız kiralara gidiyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 20:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77