banner84

Gözümüz Avrupalılarda

Güzel bir sezon geçirdiklerini belirten turizmciler ve oda başkanları 2019'da daha çok Avrupalı turistin gelmesiyle çok daha güzel bir sezon geçireceklerini ifade ettiler

Gözümüz Avrupalılarda
Mevlüt UYGUR
2018 yılında turizmde tüm zamanların rekorunu kıran Antalya ve Alanya'yı en son verilere göre 12.5 milyon turist ziyaret etti. 2018 sezonunu Alanya Postası'na değerlendiren turizmciler başarılı bir sezon geçirdiklerini belirterek, 2019'da Avrupa pazarından daha çok turist beklediklerini ve 2018'den  çok daha güzel bir sezon olacağını ön gördüklerini söylediler. Bu sezonun esnaf içinde iyi geçtiğini belirten oda başkanları 2019'da Avrupalı turistlerin daha fazla gelmesi halinde esnafın daha çok para kazanacağını söylediler. 
"CİDDİ BAŞARI ELDE ETTİK"
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Antalya ve Alanya turizmi adına, 2018 sezonu sayısal olarak gayet başarılı bir sezondu. Antalya ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na toplamda  gelen 12.5 milyon ziyaretçi sayımızla tarihi rekorumuzu kırdık. Bu başarı önümüzdeki sezonunda olumlu geçeceğini gösteriyor. Bu sene Avrupa pazarındaki artışla, yeni kaynaklardaki artışımızla birlikte ciddi bir başarı elde ettik.  Bu önümüzdeki sene Avrupa'nın da devreye girmesiyle ve diğer pazarlardaki artışlarla birlikte 2018'den daha güzel bir yaz sezonu geçireceğimizi ön görüyoruz" diye konuştu. 
"AVRUPA PAZARI OLMAZSA OLMAZ"
SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı, "2018 sezonu önceki yıllara göre çok güzel geçti. İyi olacağına dair beklentiler görüntü veriyordu zaten. Ancak turizmde elde ettiğimiz gelir anlamında 2015'i  ve ondan önceki sezonu hala yakalayamadık. Önümüzdeki yılda herhangi bir aksilik çıkmadığı sürece bundan daha iyi olacağı gözüküyor. Avrupa pazarında da artışlar var. Avrupa pazarındaki artış Alanya için çok önemli. Turizmden gelir elde etmemiz için Avrupa pazarı olmazsa olmaz. Umarım gelecek sene bu seneden çok daha iyi olacak" ifadelerini kullandı.
"ESNAFIN PARA KAZANACAĞI BİR YIL OLACAK İNŞALLAH"
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, "Bu sene turizm sezonu esnaf açısından da gayet güzel geçti.  Esnaflarımız para kazandı. Gelecek sene de çok güzel bir sezon geçireceğiz diye düşünüyorum. Çünkü yeni, turizmin içinden gelen bir bakanımız var artık. Alanya Belediye'miz, ALTAV ve ALTİD de iyi çalışıyor. 2019'da Avrupalı turistlerin artışı bekleniyor, Avrupalı turist ne kadar çok gelirse esnaf o kadar çok para kazanır. Esnafın para kazanacağı güzel bir sezon olacağını düşünüyorum inşallah" dedi.
"2018'DEN ÇOK DAHA İYİ BİR YIL OLACAK"
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "2018 turizm sezonu esnaf açısından iyi geçti. Para kazanmadım diyen esnaf yalan söylemiş olur.  2018'de esnaf para kazandı ama 2016 ve 2017'deki kazamadıkları parayı telafi etmiş oldular. Bu sene sadece ve sadece kirasını dövizle ödeyen esnaflarımız sıkıntı yaşadılar. Onun haricinde 2018 yılı iyi geçti.  2019 yılı da gösteriyor, iyi geçecek inşallah. Geçen sene Çok Rus turist vardı, Avrupalı turist fazla yoktu, esnaf çok para kazanamamıştı. Ama bu sene Avrupalı turistlerde artış oldu seneye daha da çok artacak inşallah.  2018'den çok daha iyi bir 2019 sezonu  geçer ve esnaf kötü geçirdikleri 2 yıllık zararlarını telafi ederek para kazanırlar diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 18:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77