banner84

İçkili restoran açacak olanlara kötü haber

Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik'te yapılan değişiklik, içkili restoran açmayı zorlaştırıyor

İçkili restoran açacak olanlara kötü haber
Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik'te yapılan değişiklikle, bundan sonra restoranların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müstakilen belgelendirilmesini yasaklanıyor.
BAKANLIK ARTIK RESTORANLARA BELGE VERMEYECEK
Yönetmeliğin 26. maddesinde yapılan değişiklile, önceki yönetmelikte 'ikinci sınıf lokantalar müstakilen belgelendirilemez'' şeklinde yer alan ifade tüm lokantaları kapsayacak şekilde genişletildi. Aynı madenin son fıkrasındaki 'kafeterya' ibaresi ise lokanta şeklinde değiştirildi. Bakanlıktan işletme belgesi alan restoranlar, başka bir izne gerek duymadan restoranlarında içki servisi yapabiliyordu. Yapılan değişiklikle artık bakanlık restoranlara işletme belgesi vermeyecek.
TEK YETKİLİ BELEDİYELER OLDU
Yönetmelikte yapılan değişiklikle, içkili restoran açma ve çalıştırma izni sadece belediyelerde olacak.  Yapılan değişiklik, daha önce bakanlıktan aldığı işletme belgesiyle restoranında alkol servisi yapanları etkilemiyor. Söz konusu işletmeler, konuyla ilgili olarak bakanlığı belilediği standartlara uyduğu müddetçe mekanını olduğu şekliyle işletecek. Ancak belgesinin iptal edilmesi durumunda yeniden belge almak için ilgili belediyeye müracat edecek.  
TURİZMCİLER ENDİŞELİ
Türkiye'deki belediyelerin çok büyük bir kısmının bu tip mekanlara ruhsat vermediğini belirten turizmciler ise, değişiklikten endişe duyuyor. Turizm sektörü temsilcilerinin, önümüzdeki günlerde konuyu bakanlığın ve hükümetin gündemine getirmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 17:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Özgür Aydın
Özgür Aydın - 11 ay Önce

Bir gecede 1,5 milyon tl yatırım çöp oldu zaten belediyeler ruhsat verseler neden Turizm Ruhsatı alalım tebrikler..

SIRADAKİ HABER