banner84

İçme suyu sorunu tarih olacak

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Antalya'da içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmak için çalışmalara devam ediyor.

İçme suyu sorunu tarih olacak
DSİ'den yapılan açıklamada, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, ülkenin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlasının DSİ tarafından yapılan içmesuyu tesislerinden karşılandığını söyledi."81 İlimiz için İçmesuyu Eylem Planı"nı hazırladıklarını belirten Acu, plan çerçevesinde şehirlerin ve ilçelerin 2040-2050-2071 yıllarına kadar içmesuyu meselesini çözüme kavuşturduklarını ifade etti.
2045 YILINA KADAR SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK
Bu kapsamda Alanya'da içmesuyu sorununu tamamen ortadan kaldırmak için projelendirilen Alanya İçmesuyu İsale hattı ve Arıtma Tesisi inşaatlarında sona gelindiğini kaydeden Acu, "Proje ile Dim Barajı'ndan alınacak günlük 90 bin metreküp ham su insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik esasına uygun olarak arıtarak 484 bin 610 kişiye yıllık 47,3 milyon metreküp içmesuyu temin edilecek, Alanya'nın 2045 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır." dedi. Acu, projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 20:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77