banner84

SGK bilgilendirdi

Alanya Sosyal Güvenlik Merkezi, Alanya Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ve üyelerine bilgilendirme toplantısı düzenledi

SGK bilgilendirdi
Alanya Sosyal Güvenlik Merkezi, Alanya Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ve üyelerine 7143 sayılı kamu alacaklarının yapılandırılması kanunu ile 2018 yılında ve öncesinde uygulanmakta olan teşvikler ile ilgili, yeni hizmet binası konferans salonunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Kerim Gökçeoğlu ve çok sayıda muhasebeci ve mali müşavir katıldı. Alanya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Muharrem Kaya ve merkez müdür yardımcısı Mustafa Dalabasmaz’ın sunumları eşliğinde yapılan bilgilendirme toplantısında, 7143 sayılı kanun ile ilgili bilgiler verildi. 
DURUM ÖĞRENİLMELİ
Toplantıda Alanya SGM Müdürü Kaya, "7143 sayılı kanun kapsamında, öncelikle SGK'ya borcu olduğunu düşünen işverenler ve vatandaşların, mutlaka merkezimize gelerek bu konudaki durumlarının öğrenilmesi ve en geç 31 Temmuz 2018 tarihine kadar borçlarının yapılandırma taleplerini merkezimize vermeleri gerekiyor" dedi.
İLK ÖDEME 31 AĞUSTOS'A KADAR
Peşin veya taksitler halinde ödeme imkanlarının bulunduğu, yapılandırma kapsamında indirimlerin söz konusu olduğu söyleyen Kaya, "Bu imkanlardan tüm vatandaşların mutlaka istifade etmeleri gerekiyor. Yapılandırmayı yapmaları halinde her türlü teşvikten yararlanma imkanları bulunuyor. Bu konuda işverenlerimiz ve vatandaşlarımızın, yapılandırmaya mutlaka 31 Temmuz 2018'e kadar müracat etmeleri ve ilk ödeme 31 Ağustos 2018'e kadar. Bu sürede imkan bulamamaları halinde 31 Ekim 2018 tarihine kadar ödeme yapılabilecek" dedi.
TEŞVİKLER VERİLİYOR
Kaya, ayrıca 2018 yılında da SGK'ya sigorta primi ödeyen işveren ve sigortalılar SGK'ya olan yükümlülüklerini zamanında yerine getirmek ve teşvik kanunlarında belirtilen şartların yerine getirilmesi kaydıyla ödemeleri gereken sigorta primlerinin belirli oranda ve sürede kurumlarca karşılanması kapsamında teşviklerin verildiği, bu teşviklerden yararlanabilmek için genel anlamda işverenlerin ve sigortalıların SGK'ya ihtilafının olmaması (SGK'ya prim borçlarının olmaması veya yapılandırılması, SGK'ya verilmesi gereken belgelerin zamanında verilmesi, kayıt dışı işçi çalıştırılmaması, sahte sigortalı gösterilmemesi v.s.) gerekmekte olup kanunda belirtilen şartlarda işçi çalıştırılmak suretiyle, ödenmesi gereken sigorta priminin tamamının dahi, hazinece karşılanması imkanının bulunduğu özellikle 4/b(bağkur) sigortalılarımızın borçlarının olmaması ve yapılandırma yapmaları halinde en az %5 indirimli olarak ödeme yapmaları imkanı bulunmakta olduğunu belirtti.


Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner77

banner87