Gündem:
Türkiye'de iz bırakmış kadınlar
Cesaretleri, girişimci ruhları, sanatsal yönleri veya hırsları ile Türk tarihine adlarını altın harflerle yazdırdılar. Kendilerine güvenleri tamdı. Her dönemin kendine has törelerini yıkmasını bildiler. Zaten bu da başarıyı getirdi. Kadın ve insan olduklarını ise hiçbir zaman unutmadılar. Alanya Postası ailesi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde onları unutmayarak, Türkiye'nin ilklerini sizler için derledik. 
Remziye Hisar
Prof. Dr. Remziye Hisar birçok ilke imzasını atmış bir Türk kadını. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın kimyacısı olmasının yanısıra Fransa'nın Sorbonne Üniversitesi'nden mezun olan ilk Türk kadını.
Sabiha Gökçen
İstanbul Anadolu yakasındaki havaalanına adı verilen Türkiye'nin ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu Sabiha Gökçen, kariyeri boyunca 8 bin saat civarı uçuş gerçekleştirdi.
Türkan Akyol
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitiren Türkan Akyol, 1971'de Sağlık Bakanlığı görevine getirilerek Türkiye'nin   ilk kadın bakanı oldu. 9 ay sonra kabinenin toplu olarak istifasıyla Akyol da bakanlıktan ayrıldı ve üniversitedeki öğretim üyeliği görevine geri döndü. 1995'te Bursa'da açılan hastaneye adı verildi.
Lale Orta
İlk Türk kadın hakem. İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra spor yönetimi üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Futbol konusunda doktora tezi yazan ilk kadın futbol doktoru olarak tarihe geçti. 2003'te UEFA'ın en iyiler listesine girdi. 
Süreyya Ağaoğlu
Türkiye'nin ilk kadın avukatıdır. Atatürk ve Türkiye'nin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu, kadınların, tıpkı erkekler gibi, bir lokantada yemek yiyebilmesine de öncülük etmiştir.
Şadiye Hanım
1930 yılında Yusufeli’nin Kılıçkaya Belediyesine Belediye Başkanı seçilerek, “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” oldu. İki yıl bu görevi yürüttü 
Semiha Es
Türkiye’nin ve dünyanın “ilk savaş foto muhabiridir. Semiha Es eşi Hikmet Feridun Es hastalanıncaya kadar yaklaşık 50 yıl, gezi ve savaş muhabiri olarak çalışır. Kocası 1992’de vefat edince, Semiha Es o tarihten hayatını kaybettiği 11 Aralık 2012’ye kadar Balmumcu’daki evlerinde tek başına yaşar.
Selma Rıza Feraceli 
İlk Türk kadın gazeteci, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin tek kadın üyesi, Hilal-i Ahmer Cemiyeti genel sekreteri ve ilk Türk kadın romancılardan birisi olan Selma Rıza Hanım, Jön Türkler’in lideri ve ilk Meclis-i Mebusan başkanı Ahmet Rıza Bey’in de kızkardeşidir.
Gül Esin Aydın 
1933 yılında Türkiye'nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin Aydın, Çine İlçesi Karpuzlu Bucağı'nın muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir. Muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklayan Gül Esin kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde etmişti.
Sabiha Bengütaş
Heykellere şekil veren ilk kadın parmakları Sabiha Bengütaş'a ait. O Türkiye'nin ilk kadın heykeltraşı olarak tanınıyor. Atatürk İsmet İnönü Abdülhak Hamid Ahmet Haşim Bedia Muvahhit gibi tarihte iz bırakan pekçok kişi onun parmaklarında yoğurduğu çamurla abideleşti.
Zehra Kosova Durmaz
Türkiye'nin ilk kadın sendikacısıdır. 1928 yılında illegal bir tütün işçisi olarak ilk sendikal faaliyete başlayan Durmaz çalışmalarını 1946 yılında Ferit Kalmak başkanlığında tütüncüler kendi sendikalarını kurana değin yoğun ve illegal biçimde sürdürdü.
Filiz Dinçmen 
1939 Zonguldak doğumlu. Ankara Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Dinçmen 1961 yılında Dışişleri Bakanlığı BM Dairesi 3. katibi oldu. 1982 yılında Hollanda Lahey Büyükelçisi oldu. Dinçmen 1984 yılında Strasbourg'da Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi oldu.
Benal Arıman
Seçilme hakkını kullanan ilk kadın olan Benal Arıman 1935 yılında Atatürk'ün meclisinde bileğinin hakkıyla kazanan ilk kadın milletvekilidir. İzmirli gazeteci Tevfik Nevzat Bey'in kızıdır.
Esma Deniz
1924 yılında Amerikan Hastanesi Hemşirelik okulunu bitirmesinin ardından Amerika'da New York Columbia Üniversitesi Teachres Colege'e giden Deniz 1929 yılında mezun olduktan sonra bir yıl Amerika'da kalarak çalışmasının ardından yurda dönerek hemşireliğini sürdürdü.
Tansu Çiller
1946 yılı İstanbul doğumludur. Robert Kolej mezunu olan Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde verdi. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde çalışmalar yapan Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru Yol Partisi çatısı altında politikaya atılmıştır. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçildi. Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan ve Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı.
Sabire Aydemir
910 yılında İnebolu, Kastamonu’da dünyaya gelen Aydemir,  1933 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra tıp eğitimi almak istiyor. Ancak o dönemlerde yatılı öğrenci alınmadığı için Sabire Hanım bu isteğini gerçekleştiremiyor. O sene Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne sınavsız kız öğrenci alınacağını öğreniyor, içindeki hayvan sevgisinin büyük etkisi ile eğitimine veteriner fakültesinde devam etme kararı alıyor.
Halide Edib Adıvar
Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nden lisans derecesi alan ilk müslüman kadın olmuştur. Hüseyin Cahid tarafından çıkarılan ve Tevfik Fikret’in başyazarlığını üstlendiği Tanın gazetesinde yazmaya başlamıştır. Halide Edib 1909 yılı içinde roman çalışmalarına başlar. Ülkenin işgali sırasında halkı yüreklendirmek için yaptığı konuşmalar hala hatırlanmaktadır. Kurtuluş Savaşı sırasında bilfiil cephede görev yaparak onbaşı rütbesi de almıştır.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

banner87

Alanyalı çocuklar kar heyecanı için Kayseri’deydi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Kayseri İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘İlden İle Gönülden...

Haberi Oku