Gündem:
Türkiye'de bir ilk
 Alanya Belediye Meclisi, Haziran ayı aylık olağan toplantısını dün Adem Murat Yücel'in başkanlığında gerçekleştirdi. Yaz döneminde belediye hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülmesi için cezaevinde tutuklu ve hükümlülerden oluşan 80 işcinin belediyeye alınarak, çalıştırılması yönündeki talebi kabul eden Belediye Meclisi, bunun içinde 420 bin TL belediye kasasından ödenmesine ilişkin teklife AKP Grubu çekimser oy kullanırken, CHP ve MHP'li üyelerin de kabul oyuyla onaylandı. Belediye Meclisi, belediye taşınmazlarının 5 yıllık süreyle kiraya verilmesi için encümene yetki verdi. Meclis, Avukat Necla Vural'ın, İnşaat Teknikeri Ümmühani Kurt, İnşaat Mühendisi Cihan Tezgel ve ekonomist Levent Uğur'un belediyede sözleşmesi personel sıfatı ile çalışması yönündeki teklifi kabul etti. 
İŞTE O YÖNETMELİK
MECLİS, deve ile turistik faaliyette bulunan hayvan işletmelerinin çalışma esas ve usülleri yönetmeliğini dün kabul etti. Böylece Alanya'daki deveciler de bu yönetmeliğe göre çalışacak. Bu yönetmeliğe göre, her devenin bir numarası olacak. Deveciler, develerini çalıştırabilmek için Alanya Belediyesi'nden, deve çalışma izin belgesi alacak. Bu belge bir yıl geçerli olacak, ikinci yıl da vize zorunluluğu bulunuyor. Vize yaptırmayan deveci, bir yıl çalışamayacak. Deveciler, belediyece belirlenen istasyonlarda çalışabilmek için seminerlere katılacak ve seminer katılım belgesi de alacak. Deveciler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden işletme tescil belgesi alacak. 
DEVECİ RUHSAT ALACAK 
YÖNETMELİĞE göre, develer istasyon dışına çıkamayacak. Deveciler, develer için tahsis edilen istasyonlarda develerin su ihtiyacını karşılamak için en az 50 litre temiz su bulunduracak. Develerin istasyonunda gölgelik olacak. Develerin bağlanacağı yerin zemini beton asfalt gibi sert zemin olmayacak. İstasyon her zaman temiz tutulacak ve deveci bu konuda sorunlu olacaktır. 
Devecinin Alanya Yöresel kıyafetlerini giymesi zorunludur. Deveci Hayvan Refahına ve Hayvan haklarına uygun davranmak zorundadırlar. Deveci, develerin yaratacağı her türlü kirliliği bertaraf etmesi mecburidir. Deve İstasyonlarında müzik sistemi bulundurulmayacaktır. Develerde trafik kuralları doğrultusunda Baş ve Kuyruk bölümlerinde Reflektör bulunancıktır. Bulundurulması gereken aydınlatma ve uyarı ışıkları dışında hangi tür olursa olsun aydınlatma ve uyarı ışıkları bulundurulması yasaktır. Devenin satılması / devir edilmesi halinde işlem sonucunda yeni “İşletme Tescil Belgesi” satın alan / devir alan özel veya tüzel kişi 30 gün içinde ruhsat birimine başvurup, yeniden ruhsat alacak. Devecinin vefatı sonucu veraset yolu ile devirlerde diğer varislerin muvafakat ile yeniden başvurudan izin belgesi ücreti alınmaz. Belediyesince sınırlandırılmış istasyonlar haricinde, yeni istasyon isteği ya da iptali olursa bu konuda Encümen yetkilidir. Bu hususta Koordinasyon Ruhsat birimindedir. Havut üzerinde Türk Bayrağı konulacaksa İlgili mevzuata uygun alacaktır. Havut Yöresel olacaktır, keçi kılından dokunmuş çuldan yapılmıştır. Üzeri koyunyününden dokunmuş renkli keçe ile kaplı olacaktır. Aya bakan zömbeği 2 (iki)renktir. Tezgâhları halı ve kilimlerde olduğu gibi ustaların iç dünyasını yansıtan rengârenk yünlerle işlenmiş Türk motiflerini içermelidir. 45kilogramdan fazla olmamalı. İçi devenin sırtına dokunmaması ve zarar vermemesi için saz denilen kilizmanla devenin vücut şekline göre doldurulmuş olmalıdır.
Hatap üzerinde bulunan işkence, tarak ve kamalar diğer deve ve canlıların zarar vermeyecek şekilde ve ağız bağı ipinin takılmayacağı şekilde standart olacaktır. Deve işletmeleri fiyat tarifeleri üzerinden çalışırlar. Fiyat tarifesi Havut üzerinde bulundurulur. Develer kuduz hastalığına karşı her yıl aşılanacaklardır.
DEVECİLERE SİGARA YASAĞI 
Develer, kullanım amacı olan insan gezdirmek ve bindirmek dışında çalıştırılamaz. Encümen'ce belirlenecek istasyon ve zaman tarifesi dışında çalışamaz. Encümence belirlenecek Fiyat Tarifesi dışında ücret alamaz. 
Develere aynı anda bir binici binebilir. Develeri Deve kimlik belgesi belirlenen Deveci dışında kimse kullanamaz.Deveci çevredeki insanları ve araç trafiğini tehlikeye düşürecek tedbirsiz ve saygısız davranışlarda bulunamaz
Deveci kılık kıyafeti kirli ve uygunsuz olamaz, deveci çalışma saatleri içerisinde alkol, benzeri keyif verici ürünleri ve sigara kullanmaları yasaktır. Deve diğer develer ile dövüştürülemez. Herhangi bir izinsiz logo ve reklam kullanılamaz Ölümcül yaralama ve/veya ölümlü kazaya neden olan deve çalıştırılmaz, belgesi var ise bu yönetmelikteki izni iptal edilir tekrar aynı deveye izin verilmez. Kanuni yükümlülük deveciye aittir. İstasyonda Deveci dâhil sigara içilemez. Deveci alkollü ya da alkolün etkisindeyken deveyi kullanamaz. Deveciler, insanları rahatsız edecek şekilde herhangi bir davranışta bulunamazlar. Develer ve İşletme hiçbir şekilde kiraya verilemez.
Develer ve İşletme temiz ve bakımlı tutulması zorunludur. İstasyon temizliğinden Deveci sorumludur. Her yıl yenilenmeyen /vize edilmeyen “Deve Çalışma İzin Belgesi”siz çalışılamaz. Deveciler, hayvan haklarına uymayan davranışlarda bulunamazlar. İşkence, eziyet dayak deveye uygulayamazlar.
Deveye her türlü Etanol ve Etanol katılmış içecekler, Veteriner Hekim kontrolünde olmayan her turlu hormon ve doping maddesi uygulaması, verilmesi yasaktır. Deve Ağustos ve Temmuz ayları içerisinde 12:00 ile 14:00 arasında gölgelik bir alanda istirahat ettirilir ve çalıştırılmaz. Deveci istasyonda eşek bulunduramaz.
3 KOMİSYON KURULDU
Meclis, CHP ve AKP Grubu'nun önerisi üzerine Kültür ve Turizm, Tarım ve Hayvancılık ile Esnaf ve Ticaret olmak üzere 3 ayrı komisyon kurdu. Kültür ve Turizm Komisyonu'na AKP'li Şükrü Cimrin, CHP'li Mehmet Kural, MHP'li üyeler Kerim Aydoğan, Hasan Özdemir ve Abdullah Sönmez seçilirken, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'na AKP'li Mustafa Keşoğlu, CHP'li Gökhan Sipahioğlu, MHP'li Hasan Basar, Mustafa Toksöz ve Abdullah Öztürk seçildi. Esnaf ve Ticaret Komisyonu'na ise AKP'li Ahmet Büküş, CHP'li Eray Erdem ile MHP'li üyeler Mustafa Tuna, Fahri Baysal ve Tunahan Kasapoğlu seçildi. 
Çiftçi Malları'nın Korunması Kanunu gereğince de mürakabe heyeti ile Çiftçi Malları'nın korunması meclisi içinde 5'er üye seçildi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

banner87

Alanya ticareti AKM'de buluştu
Kişisel Verileri Koruma Kurumu Daire Başkanı Mustafa Erbilli, “Kişisel bilgilerin saklanması konusuna hassasiyet...

Haberi Oku