banner84

'Yüksek bedelleri kabul etmeyin'

Döviz üzerindeki kira bedellerinin TL'ye çevrilmesinin 30 günlük süresinin dolmasına 2 gün kalırken Alanya'da oda başkanları esnafları uyararak yüksek bedelleri kabul etmemelerini ve hukuk yoluyla haklarını arayabileceklerini söylediler

'Yüksek bedelleri kabul etmeyin'
Haber Merkezi
Resmi Gazete'nin 13 Eylül sayısında yayımlanan Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararda değişiklik yapılarak menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. Döviz üzerinde mevcut olan kira sözleşmeleri 30 gün içresinde TL'ye çevrilecekti. Eğer bir mutabakata varılamazsa 2 Ocak 2018 öncesi sözleşmelerde 2 Ocak 2018 tarihindeki kur dikkate alınacak. 2 Ocak 2018 sonrası sözleşmelerde ise sözleşme tarihindeki kur baz alınacak. Sözleşme yenileme dönemlerinde ise TÜFE'den fazla artış yapılamayacak. Mevcut olan kira sözleşmelerinin 30 günlük süresi 13 Ekim  Cumartesi günü son bulurken Alanya'da oda başkanları kira sözleşmeleri döviz üzerinden olan esnaflara ve mülk sahiplerine uyarıda bulundular. Yeni sözleşmelerde esnafın yüksek bedelleri kabul etmemeleri gerektiğini söyleyen oda başkanları, haklarını hukuk yoluyla aramalarını ve devletin esnafın yanında olduğunu söylediler.
'HİÇBİR ESNAF YÜKSEK BEDELLERİ KABUL ETMESİN'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, "Dükkan kiralarını dövizle ödeyen esnaflarımız mülk sahipleriyle görüşerek kira sözleşmelerini TL'ye çevirecekler. Bu konuda hükümetimiz uyardı, bizde oda başkanı olarak esnafımızı uyarıyoruz. Ama tek başına değil, bir mülk sahibinin kaç dükkanı varsa o dükkanlardaki kiracılar birlikte mülk sahiplerinin yanına giderek anlaşma sağlayacaklar. Şuanlık bize oda olarak esnafımızdan bir şikayet gelmedi, ama anlaşma yapamıyorlarsa, mülk sahibi zorluk çıkarıyorsa, hukuki yola başvursunlar. Gerekirse hükümete şikayet edecekler. O zaman da hükumetimiz mülk sahiplerine gerekli cezayı yazacaklardır. Bu kadar basit. Baktı adam Nuh  diyor, peygamber demiyor, o zaman da dükkan arayışına girsinler. Hiç bir esnafımız yüksek bedelleri kabul etmesin. Zaten taraflar anlaşamazsa hükümetimizin belirlediği 2 Ocak 2018'deki   3.76 olan döviz kuru baz alınacak. Bu işte dükkan sahiplerinde zarar görecekler. Onun için dükkan sahipleri bizim konuşmaları dikkate alsınlar. Bir an önce anlaşmaya varsınlar. Esnafımız yüksek bedellere kabul etmesinler haklarını hukuki yoldan arasınlar" dedi.
'DÜKKAN SAHİPLERİNİN FEDAKARLIK ETMELERİ GEREKİR'
Alanya Otelciler, Pansiyoncular, Lokantacılar, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "Biz oda olarak yıllardır esnafımızın dövizle iş yeri kiralaması hususunda  kendilerini  dikkatli olmaya çağırıyorduk.  Dönem dönem, daha önce 2 binli yıllarda yaşandığı gibi dövizlerde bu tip dalgalanmalar olabiliyor.  Buna karşılıkta kira sözleşmelerini dövizle değil, TL ile yapmalarını istiyorduk. Dövizle yapan işletmelerin de  döviz kurunu sabitleyip belirli bir kur üzerinden yapmalarını tavsiye ediyorduk. Bunun üzerine bu sesimizi  hükümet sağ olsun duymuş oldu. Bakanlık bu konuda bir  düzenleme yaptı. Döviz kurlarını, 2 Ocak'tan önce yapılan anlaşmaları 3.76  kurunu baz alarak anlaşmalarını istediler. Daha sonra anlaşmazlık olursa mahkeme yoluyla çözümlemeye gidecekler. Olumlu bir uygulama, iyi bir uygulama.  Bu konuda sesimizi duyan bakanlığımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz. Dükkan sahipleri bu konuda da anlayışlı olup esnafa yardımcı olmalı. Hiç kimse çok fazla para hırsı içinde olmayacak. Dükkan sahipleri burada fedakarlık etmeleri gerekiyor. Bunu yaparlarsa, iyi kiracıları mağdur olmamış olur. Yoksa bir sonraki yıl esnaf dükkanını boşalttığı zaman kimin geleceği belli olmaz. O yüzden biz iyi esnafın korunmasını, karşılıklı anlaşama sağlanmasını istiyoruz. Ancak anlaşma sağlanmazsa hukuki yolları açıktır. Bu düzenlemeler bakanlık tarafından yapılmıştır. Esnaflarımız hukuki yollarıyla haklarını arayabilirler" diye konuştu.
'ASIL GÖREV DÜKKAN SAHİPLERİNDE'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "Dövizle kiranın TL bazında kiraya başlanması bizi ve esnaflarımızı ciddi anlamda mutlu etti. Çünkü döviz kuru dış mihraklar tarafından Türkiye üstünde oynanan oyunlar sonucunda sabit tutulamıyor. Dolayısıyla bugün 6 olan yarın 7'ye çıkıyor, bu yüzden de esnafımız ciddi sıkıntılar çekiyor. Bundan 3 ay önce 3 TL civarı olan dolar bugün bakıyoruz 6 TL civarı olmuş ve bu durum esnafın kira bedelini 2 katına çıkardı.  Cumhurbaşkanımız ile bakanımızın açıklaması doğrultusunda 1 ay içerisinde otomatik TL’ye dönüleceği konusundaki bu açıklamalar esnafımızı son derece rahatlatıyor. Burada en önemli görev dükkan sahibine düşüyor. Bu iş insanın vicdanında biten olay, dükkan sahipleri zaten o kiracısından yeterince para kazanmış. 10-15 yıllık kiracılar bunlar. O dönemde dövizde  çok büyük hareketlenme yoktu, ancak bugün sürekli değişiyor. Bundan dolayı dükkan sahiplerinden ricamız kiracılarına sahip çıkmalarıdır. 3 ay önce 15 bin dolar 45 bin TL  yapıyordu şimdi 90 bin TL yapıyor. Bu durumda kiracı çok zorlanıyor. Sende dükkan sahibi olarak elini vicdanına koy 3 ay önceki kurdan kiranı al ve esnafa destek çık. Çık ki o kiracıda evine ekmek götürebilsin. Kur yarın artacak mı düşecek mi diye düşünmek zorunda kalmasın, gece huzurlu uyusun. Biz bunun sonuna kadar arkasındayız ve destekçisiyiz. Şuana kadar bize gelen bir şikayet yok zaten diğer dükkan sahiplerine baktığımız zaman 15 bin dolara kiraya veriyorsa ve aylık 90 bin TL  kazanıyorsa bunu Maliye'ye  bildirmiyorlar. Yani bildirdikleri rakamlar daha düşük. Ne zaman ki dükkan sahibi ile kiracı arasında sıkıntı yaşanırsa o zaman resmiyette yapılmış anlaşmalar ortaya çıkıyor onda da dükkanın gerçek değeri anlaşılıyor.  Esnafımız dükkan sahiplerinin direttiği yüksek maliyetleri kabul etmesinler. Ülkemiz bir hukuk devletidir. Hukuka başvurduğu zaman mutlaka mahkemelerimiz onlara gereğini yapılacaktır. Zaten bu konuda bakanlığımız tarafların anlaşamadığı takdirde 2 Ocak 2018' tarihindeki kuru belirledi. Sözleşmeler yenilenirken o zamanki 3.76 olan kur baz alınarak yenilenecek. Esnafımız haklarını arasın" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 18:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER