banner84

Avokado Alanya markası olacak

Alanya Postası'na konuşan Avokado Birlik Başkanı Sevilgen avokadonun hiç bir zaman trendini kaybetmeyeceği ve avokadonun patentini Alanya'ya kazandıracaklarını söyledi

Avokado Alanya markası olacak
- Mevlüt UYGUR
Alanya Avokado Üreticiler Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen  avokado ile ilgili bir çok şeyi Alanya Postası'na Aktardı. Üreticileri ÇKS'lerini yaptırmaları konusunda uyaran Sevilgen avokadonun satışlarını ve ihracat alanını, sağlığa faydalarını, fiyatları konusunda gazetemize demeçler vererek avokadonun patentini Alanya'ya kazandıracaklarını söyledi.
'ÜRETİCİLER BİRLİĞİMİZE ÜYE OLSUNLAR'
Sevilgen, "Avokado her geçen gün değeri artmakta olan bir ürün. Üreticilerimiz avokado işini daha bir hevesle yapıyor. Çünkü para kazanıyorlar. Para kazandıkları için de avokadoya önem vererek üretimlerine devam ediyorlar. Biz buradan üreticilerimize Çiftçi Kayıt Sistemini (ÇKS) ve sigortalarını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. En önemlisi de üreticilerimiz birliğimize gelip üye olmalarını istiyoruz. Birlikte ne kadar fazla üye olursa bizde o kadar artı söz sahibi oluruz. Üyelerimiz fazla olmayınca fazla söz sahibi olamıyoruz. Bazıları gelip diyor üye olsak ne olur olmasak ne olur diyorlar.  Üye olacaklar. Neden üye olacaklar? Biz onların bilgileriyle bu avokadonun üretimini daha da artırıp daha değerli kılacağız ve bilgi paylaşacağız Biz şuan ihracata başladık. Yavaş yavaş başladık, sistemli bir şekilde değil. İhracatımızı doğru düzgün yapamıyoruz. İhracat yapmaya çalıştığımız firmaların bizden istedikleri Bunların ÇKS'si var mı, iyi tarım uygulaması var mı, diye sorduklarında biz hayır yok diyoruz. Biz yok deyince ortada kalıyoruz.  Onun için bu bilgileri paylaşmamız lazım. Üreticilerimiz bunun değerini hakkını alıyorlar ben buna inanıyorum. Daha da değerli kılmaları için ÇKS'lerini yaptırsınlar birliğimize üye olsunlar. Bizde onların bilgilerinden onlarda bizlerin bilgilerinden faydalansınlar.
'EVRAKLAR EKSİK OLUNCA İHRACAT YAPILMIYOR'
İhracat demiştik. Biz İran’a Irak’a, Katar'a Azerbaycan'a ürünümüzün ihracatını yaptık. İsrail'le ihracat yapacaktık ama anlaşma sağlayamadık. Geçen yıl Ukrayna'ya ihracat yaptık. Bu yıl ilk defa Almanya'ya gönderdik. Bir sürü prosedürleri var. Evrat istiyorlar, şunu, bunu istiyorlar. Ama üreticilerde evrat yok. Onu da bir şekilde aştık. Geçtiğimiz günlerde ilk defa Almanya'ya ürün gönderdik. Almanya'daki firma ile görüştüğümüzde bizim ürünlerimizin çok güzel, çok kaliteli olduğunu ve diğer ülkelerden aldıkları ürünlere göre 2-3 katı daha güzel olduğunu söylediler. Zaten bize buraya ithal ürün geliyor. Bu ithal ürünler bizim ürünlerin çıkması. Bizim burada tek eksiğimiz prosedürleri yerine getirmememiz. Pasördürler yerine gelmeyince tropikal alanlardaki Kenya’daki, Sudan'daki Türkiye'nin karşısındaki ülkeler prosedürleri yerine getiriyorlar. Ürünleri daha değerli Avrupa'ya satıyorlar. Bizim yapmamız gereken herkes evratlarını hazırlayıp düzgün bir şekilde avokadolarını üretecekler. Avokadolarını ürettikleri zaman bizde bunu pazarlayacağız 
'AVOKADONUN PATENTİNİ ALACAĞIZ'
Ticaret Odası Başka Mehmet Şahin'le birlikte avokadonun patentini özel hale getirmek için patentini almaya çalışıyoruz. Son noktaya geldik. İnşallah en kısa zamanda bu patenti alacağız.  Acele etmemizin en büyük sebebi geçen yıl muzu Anamur'a kaptırdık. Biz ne kadar muz üretsekte bizim muzun adı Anamur muzu diye geçiyor. İnşallah Mehmet Şahin başkanımızla beraber avokadonun patentini alıp basına tanıtımını yapacağız
'TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE SATILIYOR'
Avokadoya her geçen gün daha çok talep olmaya başladı. Daha önce Antalya, İstanbul, İzmir, arasında sıkıştırılmıştı. Şimdide Türkiye'nin doğu bölgesi hariç tüm illerde satışları var. Doğu bölgesinde henüz pazarlara inmedi ama büyük marketlerde satışları var.  Şuan biz Ankara, İzmir, Muğla, Balıkesir, İstanbul, her tarafa avokadoyu gönderiyoruz.
'AVOKADO TRENDİNİ HİÇ BİR ZAMAN KAYBETMEYECEK'
Bazı üreticilerimiz avokadonun son durumu ne olacak, sonra satamazsak ne olacak diyorlar. Hayır öyle bir şey yok. Avokado tropikal bir alanda yetişiyor. Sadece bizim Alanya ve çevresinde var. Antalya ile Anamur alanı tropikal alanı olarak geçiyor. Başka hiç bir bölgede avokado yetişmez Bu nedenle avokado hiç bir zaman trendini kaybetmez.
'AVOKADO VÜCUDU GENÇLEŞTİRİYOR'
Avokadonun damak tadı, lezzetti, içindeki vitaminleri, fosforu açısından gerek çocuk gelişimine olsun, gerek çocuğun gelişimi, ve beyin gelişimi olsun, gerek insanlara olsun ve bu avokado bulunan anti otsudan sayesinde vücuttaki ölü hücrelerin dışarı atılmasıyla beraber yeni hücreler oluyor. Yani avokado vücudu gençleştiriyor, kan dolaşımını hızlandırıyor. Her türlü faydası olduğu için milletimizde de ayrı bir damat tadı var. Herkes avokadoya alışıyor. İnsanlar avokadoya alışıldıktan sonra tiryakisi oluyor ve bırakamıyor.
'AVOKADO ÜRETİCİLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR'
Geçen yıl avokadonun fiyatı ile bu yıl ki fiyatı arasında aşağı yukarı yüzde 50 civarında bir yükselme var. Bunun sebebi geçen yıl don oluşu ve Haziran, Temmuz, Ağustos aylarındaki aşırı sıcaktan dolayı ürünlerimizin yüzde 50'sini kaybettik. Bu kayıptan dolayı geçen yıl 20 milyon civarında bir avokado satmıştık. Bu yıl 15 milyon civarında kaldık. Yalnız geçen yıl avokadoyu tanıyan yüzde 30 bir kesim vardı şuanda bu rakam 40 bir kesim var. Yani arz talep meselesini karşılaştırdığımızda talep daha fazla olduğundan dolayı bu yıl fiyatlar yüksek gitti. Üreticilerimiz memnun yüzleri gülüyor. Üreticilerimizin yüzleri gülünce bizim de yüzümüz gülüyor" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 18:33

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77