Özel Haber:
Bu proje sayesinde et fiyatları ucuzlayacak
Mevlüt UYGUR
Alanya Postası Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Alanya İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, üreticiyle mahalle toplantılarının devam ettiğini söyleyerek, çiftçilere bakanlığın desteklerinin devam ettiğini söyledi. Alanya Postası aracılığıyla 300 küçükbaş hayvan projesi hakkında da üreticileri bilgilendiren Rüzgar,  çiftçilerin biyolojik müdahaleye yönelmesini değinerek, tarım sigortalarını da yaptırmaları konusunda uyardı. 
YERİNDE ÇÖZÜM
5 yıldır mahalle toplantılarına devam ettiğini söyleyen Mehmet Rüzgar, "Haziran- Ekim arası çiftçilerimiz yazın yaylalara çıkmadan haftanın 3 günü çiftçilerimiz ile buluşuyoruz. Bütün personellerimiz ayda bir defa katılıyor ama ben kendim bizzat bütün toplantılara katılıyorum.  Buradaki amacımız hem çiftçilerimizi yerinde ziyaret edip sorunlarını yerinde çözüm bulmak hem de  ne tür tarımsal faaliyet yapıla bilinir araştırma yapmak. Hayvancılık mı olur, küçükbaş, büyükbaş hangisi yapılır, zirai olarak hangi ürünler ekilir diye vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Sorunlara yerinde çözüm buluyoruz. Bunun yanında zirai ilaç kullanımı, hayvan hastalıkları, toprak analizi, gıda güvenliği ve kurumumuzun yaptığı tüm işler hakkında eğitim toplantısı yaparak vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Toplantılarımızda örneğin budama kursu, zirai hastalıklarla mücadele ve hayvan hastalıkları mücadele ilgili özel talep olursa ekiplerimiz muhtarımızla bir gün ayarlayıp bütün gün hem uygulamalı hem görüntülü hem de arazide çiftçilerimize eğitim veriyorlar. Bu toplantılarımızla çiftçilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Toplantılarımızda üreticilerimize tarımsal desteklerimizden de bahsetmekteyiz. Bunda çok hassasız. En ücra köşedeki en küçük çiftçimize tarımsal destekleri ulaştırmanın çabasındayız. Toplantılarımızın esas amaçlarından biriside bu. Bütün üreticilerimizin tarımsal desteklerden yaralanmasını sağlamak amacımız" dedi
MAZOT VE GÜBRE DESTEKLERİ EDİYOR
Rüzgar, "2017 yılı tarımsal desteklerimiz bitti. Şimdi Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇSK) kayıtlı çiftçilerimizin mazot, gübre desteklemeleri 2017 dahil olanlar hesaplarına yattı. Diğer desteklerimizin çalışmalarına devam etmekteyiz. 2018 yılı tarımsal desteklenmeler açıklandı. Yine ÇSK'ye kayıtlı, örtü kayıtlı sistemine kayıtlı tarımsal faaliyet gösteren üreticilerimize dönem başı mazot gübre desteklerimiz devam edecek. Bunun yanında Fidan, tohum, biyolojik müdahale, iyi tarım uygulama desteklerimiz devam ediyor. Küçük aile işletmelerini destekleme yani 5 dönüme kadar bahçe ve serası olan üreticilerimizi 5 dönüme kadar olan her dönüme 200 lira desteğimiz devam ediyor. Bunun yanında mazot gübre desteğini de alacaklar" dedi.
'GENÇ ÇİFTÇİLERE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDİYOR'
Hayvancılık desteklerinin devam ettiğini söyleyen Rüzgar,"Eğer ön soy kütüğüne kayıtlı ise aşıların yapılması ve küpelenmesi kaydıyla 350 lira destek veriyoruz. Eğer soy kütüğüne veya bir birliğe ve  kooperatife üye ise bu destek 500 lira. Üst yapısı tamamlamış kooperatife üye olan veya bir tarımsal kuruluşa üye olan üreticilerimize süt desteğimiz devam ediyor. Damızlık koyun ve keçi, arıcılık  desteklerimizde devam ediyor. Bunun yanında 18-40 yaş arasındaki mahallesinde ikahmahgaf eden genç çiftçilerimize 30 bin lira hibe desteğimiz devam ediyor. 2018 yılı çalışmaları başlamadı  ama bakanlığımızdan gelecek talimata göre yakında başlayacak. 2017 yılında Alanya'da 13 çiftçimize genç çiftçi desteğimizi verdik.  30 bin lira karşılığında eğer inekçilik yapacaksa 7 tane gebe  düve koyunculuk yapacaksa 2 tane dişi 35 tane erkek olmak üzere 37 koyun verdik. Sera yapmak isteyenlere 30 bin lira karşılılığında sera ne yapmak isterlerse desteğimizi veriyoruz" dedi.
'60 KİŞİ BAŞVURDU'
300 küçükbaş projesi hakkında konuşan Rüzgar,  "Üreticilerimizden bu proje ile başvurularımız yapılıyor.  Üreticilerimiz Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) sitesinde bu 300 küçükbaş  projesi hakkında gerekli bilgileri edinebilirler. TİGEM sitesinde proje hakkında şartları ve başvuru şekilleri orada tamamen yazılıyor.  Üreticilerimiz bu siteden başvurularını yapabilirler. Bu projenin  şartları birincisi hayvancılık yapıyor olması gerekli. 2.si hayvanları barındırabileceği bir ağılı olması gerekli.  3.sü yem bitkisi ekebileceği bir alan olması gerekli ve hayvanları meraya çıkarabileceği  
bir  alan olması gerekli. İlk şartlar bunlar. Bu şartları sağlayanlar TİGEM'e başvurusunu yapıyor TİGEM bunları değerlendirecek ve şartlar uygun ise üreticilere 300 koyun verilecek. Ziraat bankası ile  TİGEM bir sözleşme imzalayayıp 300 koyunu teslim ediyor. Üreticiye her ay asgari ücretle maaş verilecek. 2 yıl boyunca 300 koyunun yem giderlerini de biz karşılanacak. Beterinler hizmetlerini de  müdürlüğümüz yapacak. Tarım sigortasını da biz yatıracağız.  Burada üreticilimizin yapacağı o 300 koyuna bakıp onlardan  sağlıklı bir şekilde yavrular elde etmek. Damızlıklarını kendine bırakacak geri kalanını devlet üreticimizden satın alacak. Böylelikle başlamış olacak 2 yıl sonra. Bu proje ile hayvancılıkta ciddi bir artış olması bekleniyor. Et fiyatları da böylelikle ucuzlayacak. Şuana kadar Alanya'dan 60 çiftçimiz başvuru yaptı" şeklinde konuştu.
'BURASI ÇİFTÇİLERİMİZİN EVİ'
Rüzgar, " Biz Alanya İlçe Tarım Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin bütün ihraçlarını karşılıyoruz. Bu ilçe tarım müdürlüğü çiftçilerimizin bir evi. Çiftçilerimiz her zaman gelip çayını içerler bütün ihtiyaçlarını, sorunlarını gidermeye çalışıyoruz. Hayvancılık yapmak isteyen, Seracılık yapmak isteyen, bahçe kurmak isteyen var. Biz kendilerini yönlendiriyoruz.  Bunu sağlıklı  ve bilinçli bir şekilde yapmak gerekir. Toprak analiz laboratuvarımız  var müdürlüğümüzde. Bütün üreticilerimizi toprak analizlerini yapmasını öneriyoruz, bizde yapıyoruz. Üreticilerimize fidan, tohum, konusunda her türlü yardığımı yapıyoruz. Desteklerden yaralanmalarını sağlıyoruz. Ziraat bankasının verdiği ve bakanlığımızın desteklediği düşük faizli ve hayvancılıkta sıfır faizli kredi kullanabiliyorlar. Hem işletme kredisi hem de yatırım kredisi var. Bizde bu konuda üreticilerimizi bilgilendirip ve yönlendirme yapıyoruz. Bir çok işletmemiz de kuruldu" ifadelerini kullandı.
'SİGORTANIZI YAPTIRIN'
Çiftçileri tarımsal sigortalarını yaptırmaları konusunda uyaran Rüzgar, Bütün üreticilerimizin biyolojik müdahaleye yönlenmesi taraftarıyız. Zaten bu konuda bizde desteği sağlıyoruz. Eğer bu biyolojik müdahale yaparlarsa  yani zararlı böcekleri yararlı böcekler ile yok ederler ise döneme 460 lira desteğimiz devam ediyor. Çiftçilerimizi de biyolojik müdahaleyi uyardı.  Üreticilerimizin tarım sigortalarını da yaptırmaları konusunda uyarıyoruz Zaten biz de yüzde 50 pirimini devlet olarak karşılıyoruz.  Bütün üreticilerimiz tarımsal sigortasını ve toprak analizini yaptırsın" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

banner87

Dövizdeki tarihi rekor esnafı vurdu
Turizmde son 2 yılı kötü geçiren esnaflar bu sene de dövizdeki dalgalanma ile sıkıntıya girdi. Dün gece...

Haberi Oku