banner84

Yine başa sardık

Alanya'nın adeta bir kanayan yarası olan hanutçuluk ve çığırtkanlık Alanya için sınav yılı olan 2018 turizm sezonunda devam ediyor.

Yine başa sardık
Mevlüt UYGUR
2018 turizm sezonunun başlamasının ardından Alanya'da esnaflar ve oda başkanları hanutçuluk ve çığırtkanlıktan dert yanıyorlar.  Alanya Postası'nın sorularını yanıtlayan oda başkanları hanutçuluğun ve  çığırtkanlığın yıllardan beri bir kanayan yarası olduğunu belirterek esnaflarına da uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu.
'2018 SINAV YILIMIZ'
Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokantacılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, 2018 turizm sezonunun bir sınav yılı olduğunu belirterek esnaflara uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Değirmenci, "2016 ve 2017'de yaşamış olduğumuz turizm sezonunun arkasından 2018 turizm sezonunda şunda hedeflenen Antalya Bölgesi'nde 14 Milyon Turist sayısının üzerine çıkabileceğimiz gözüküyor.  Ancak ve Nisan ayının sonu itibaren ve Mayıs ayı itibariyle sokaklarda caddelerde turistleri görmeye başladık. Geçen yıllara oranla.  O yüzden 2018 turizm sezonu bizim açımızdan iyi geçeceği gözüküyor.  Bu 2018 turizm sezonu bizim için bir sınav olacak. O yüzden buradaki esnaf arkadaşlarımız çok dikkatli olmalılar ve turiste gerekli saygı ve sevgiyi  göstermeliler. Turist olarak değil misafir olarak görüp en iyi hizmetleri sağlamaları gerekiyor" dedi. 
'TURİSTLERE GÜVEN VERİLMELİ'
Bizim buradaki en büyük sıkıntımız önümüzdeki günlerde çığırtkanlık ve hanutculuk olacak gibi gözüküyor. Hanutçuluğun önüne geçmek biraz zor olsa da çığırtkanlığın önüne geçmek daha kolay.  O  yüzden çığırtkanlıkla ilgili yolda geçen turistleri rahatsız eden esnaf arkadaşlara da gerekli yasalarla önce uyarı daha sonra ceza olarak yapılmalıdır diye düşünüyorum.  Biz bu 2018 turizm sezonunu  iyi geçirsek 2019 ve 2020 sezonları da iyi gider. Önümüzdeki sürece de hazırlık yapmış oluruz ve kattı sağlamış oluruz. Yine fiyat etiketlerinin konulması ve istikralı bir şekilde turistleri kandırmaya  mahal verecek her hangi bir uygulamaya gidilmemesi de çok önemlidir. Turistler fiyat açısından kendilerini güvende hissetmesi lazım. Bazı denetimleri bizde oda olarak yapıyoruz Bu özellikle çok  önem veriyoruz.  Ruhsat haricinde iş yapan işyerleriyle ilgili çalışmamalarımız var. Onunla ilgili belediyle ortak yürüttüğümüz çalışmalar var.  Bizlerde oda olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bu  sene daha düzgün, disiplinli ve daha iyi hizmet edile bilinir bir Alanya ile turizm sezonuna başlamış olacağız" diye konuştu.
'HANUTÇULUK VE ÇIĞIRTKANLIK KANAYAN YARAMIZ'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Başkanı Velittin Yenialp, Hanutçuğun ve çığırtkanlığın yıllardan beri bir yara olduğunu belirterek esnaflara da uyarılar ve tavsiyelerde bulundu. Yenialp "Bizim yıllardır   hanutçuluk ve çığırtkanlık gibi kanayan bir yaramız var. Çığırtkanlıkla ve hanutçuluğu ayırmamız lazım. Çığırtkanlık gelen misafirlerimizi yol üzerinde rahatsız etmek. O işletmelerin kolundan bacağından çekerekten gelin bizim burayı tercih edin, alışverişinizi bizden yapın gibi. Hanutçuluk ise bir para karşılığında gelen misafirleri oradan oraya sevk edilmesi ve satılan malların karşılığında arada aracı olan tezgâhtarlara para ödenmesi. Bu bizim kanayan bir yaramız. Hanutçuluk özellikle bizim büyük Centerler tarafından çevre yolu kenarında yapılıyor. Ama bunun yanın da çarşı merkezinde butik, restoran, kuyumcularda ve diğer iş kollarında çalışan. Bunlarda genelde yabancı uyruklu tezgâhlara tarafından yapılan bir olaydır. Turistler buralara resmen yönlendiriliyor, satılıyor. Acenteciler turistlere İNFO verirken bizim haricimizde bizim gösterdiğimiz yerin dışında alışveriş yaparsanız sizleri oralarda kazıklarlar ve kandırdılar diyorlar. Böyle bir şey yok. Normal esnaflarımıza gelirlerse esnaflarımız insanlara gayet iyi davranmakta ve gerçek anlamda ney ise onu satmaktalar" dedi.
'FİYAT ETİKETLERİNİ MUTLAKA KOYUN'
Esnaflara da fiyat etiketleri koyması yönünde uyarıda bulunan Yenialp "Buradan basın aracılıyla da esnaflarımıza bir ricamız var. Lütfen bütün mallarınıza etiket koyun. İnsanlar sizin dükkânınızın içine  girdiği zaman onların gerçek değerinin ne olduğunu görsünler. Vatandaşın birine 10 lira birine 15 liraya satılmasın. Eğer biz etiket koyarsak hanutçuluğunda önüne geçmiş oluruz. Gelen misafirler  alışveriş yaptıkları zaman bunu görecekler ve buna ihtiyaç duymayacaklar. Malın gerçek fiyatı ortaya çıkmış olacak.  Bu hanutçuluğun önüne de etiket sayesinde geçmiş olacağız" ifadelerini kullandı. 
'TURİSTİ SERBEST BIRAKIN'
Alanya Esnaf ve Sanaktarlar Odası (ALSESO) Başkanı Nuri Demir ise Hanutçuluk ve çığırtanlıkla ilgili mücadelerinin devam ettiğini belirterek. "Hanutçulara geçen  geçtiğimiz dönemde kaymakamlık, belediye, emniyet müdürlüğü ve oda olarak tedbir aldık. Alıyoruz ama bu hanutçuluğun önüne geçemiyoruz. Şimdi yabancı uyruklu elamanlar var. Özellikle Azerbaycan gibi ülkelerden  Rusçayı çok iyi bilen kişiler var. Adamlar turiste yaklaşıyor hemşerisiymiş gibi tanıtıyor kendini güven veriyor. Kendisinin burayı iyi bildiğini söyleyerek tanıdıklarım var şuradan alalım diyor. Ayakkabı,  butik, veya başka bir şey neye ihtiyacın varsa gidelim ben sana indirimli alırım diyor. Adamın birde koluna giriyor sanki ikisi de turistmiş gibi belirli dükkanlara giderek oradan alışveriş yapıyorlar.  Turisti uğurladıktan sonra tekrar aynı dükkana gidip komisyonunu alıyor. Bunlar yanlış bir şey. Turisti serbest bırakmalıyız. Hanutçuluk yapmamak lazım" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 19:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77