banner84

'Zehir soluyoruz'

Konaklı'da faaliyet gösteren bir çamaşır yıkama fabrikasının bacasından çıkan dumanlar vatandaşların tepkisini topladı. Alanya Postası'na konuşan vatandaşlar zehir soluduklarını belirterek, "İnsanları zehirlemeye ne hakları var" diyerek tepki gösterdiler

'Zehir soluyoruz'
Mevlüt UYGUR
Alanya'nın Konaklı Mahallesi'nde faaliyet gösteren bir çamaşır yıkama fabrikasının bacasından çıkan duman vatandaşlardan büyük tepki topladı.  Daha önce Ketir Bölgesi'nde bulunan çamaşır yıkama fabrikası bölge vatandaşlarının şikayetleri üzerine yer değiştirerek Konaklı Jandarma Karakolu'nun arkasına taşındı. Boyalı mobilya atıklarının yakıldığı tahmin edilen çamaşır yıkama fabrikasının filtrelenmemiş bacasından kimyasal zehirli dumanlarını havaya salıyor.  Hava kirliliğine sebep olan zehirli dumanı çevredeki vatandaşlara, tarım alanlarına ve turizmde faaliyet gösteren otellere zarar veriyor.
'İNSANLARI ZEHİRLEMEYE NE HAKLARI VAR?'
Alanya Postası'na konuşan bölge vatandaşları çamaşır yıkama fabrikasının bacasından çıkan zehirli dumanın kendilerini aşırı derecede etkilediğini belirtti.  Bacadan çıkan siyah dumanlar yüzünden balkonda oturamadıklarını ve çamaşır asamadıklarını belirten bölge vatandaşları, "Bu fabrika daha önce Ketir bölgesindeydi aynı bize verdiği zararı oradaki vatandaşlara da verdiği için imza toplamışlar şikayet etmişler buraya taşındı. 5 yıldır burada faaliyet gösteriyor. Bizler 5 yıldır bu bacadan çıkan zehirli dumanı soluyoruz. Bu kadar insanı zehirlemeye ne hakları var? İnsanlar burada nefes alamıyor. Yaz aylarında Alanya'nın sıcağı belli içeride  oturulmaz ama balkonda da bu çamaşır fabrikasından çıkan zehirli dumanlar yüzünden oturamıyoruz, bizler nerede oturalım nefes alalım? Evlerimiz hep siyah is oldu. Evde kapılarımızı pencerelerimizi açamıyoruz. Balkona çamaşırlarımızı asamıyoruz bu bacadan çıkan dumanlar yüzünden. Yetkililer bu işe bir an önce el atmalı. Bizler burada zehir soluyoruz. İnsanları zehirlemeye ne hakları var?" diyerek tepkilerini dile getirdiler.
'ZEHİR SOLUMAK İSTEMİYORUZ'
Çamaşır yıkama fabrikasının bacasından çıkan zehirli dumanlar tarım alanlarına ve otellere verdiği zararı dile getiren bölge vatandaşları, "Bizler burada tarımla uğraşıyoruz. Seralarımızda bahçelerimizde ekili ürünlerimiz var. Bu çamaşır yıkama fabrikasından çıkan zehirli dumanlar  ürünlerimize zarar veriyor.  Ürünlerimiz zarar gördüğü için değerinden aşağı satılıyor. Sadece biz tarımcılara değil hemen aşağıdaki otellere de zarar veriyor. Burası turizm bölgesi bu zamanda böyle bir fabrikaya nasıl ruhsat veriliyor bilmiyorum. Biz fabrikaya karşı değiliz, sonuçta bu fabrika çalışıp ekmek yiyen insanlarda var ama bu yerleşim alanından uzak bir yere yapılması gerek. Bizler zehir solumak istemiyoruz. Yetkililer sesimizi duysun" dediler. 
ASTIM HASTALARINA ZOR ANLAR YAŞATIYOR
Çevreye ve havaya her anlamda zarar veren çamaşır yıkama fabrikasının bacasından çıkan zehirli dumanlar astım hastalarına da zor anlar yaşatıyor. Sürekli temiz hava soluması gereken astım hastaları çamaşır yıkama fabrikasından zehirli dumanları soluyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 20:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77