banner84

'Ekonomi nereye gidiyor?'

CHP haftalık olağan toplantısında konuşan İlçe Başkanı Çorbacı gündeme dair açıklamasında döviz kurlarındaki yükselişe değinerek 'Ekonomi nereye gidiyor? dedi

'Ekonomi nereye gidiyor?'
Mevlüt UYGUR
Cumhuriyet Halka Partisi (CHP) Alanya İlçe Teşkilatı haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İlçe Başkanı Sefa Çorbacı yeni kabineyi ve ekonomiyi değerlendirdi. Çorbacı, "Bilindiği üzere geçen gün Cumhurbaşkanı yeni kabineyi açıkladı. Alanyalı olan ve 16 yıldır milletvekili olan aynı zaman Dışişleri Bakanı olan Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tekrardan kabineye girdi. Kendisine görevine devam etmesi ve başarılı bir bakanlık yapmasını temenni ediyoruz. Başarılar diliyorum. Aynı zaman Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy hem Antalyalı hem de turizmci.  Kendisinin turizme çok önem vereceğini düşünüyoruz. Turizmde detaylı bir araştırma yapması ve turizme katkı sağlamasını bekliyoruz. Çünkü önceki turizm bakanları maalesef 16 yıldır devamlı eleştirdik.  Çok başarılı olamadıklarını gördük. O yüzden Mehmet beyin biraz daha turizme katı sağlayacağını umut ediyoruz. Mehmet bey kendisi de turizmci olduğu için kendisinden turizmde beklentimiz büyük" dedi.
'DÖVİZ KURLARINA EL ATILMALI'
Seçimlerin ardından insanların geçim derdine düştüğünü söyleyen Çorbacı ekonomi üzerinden hükümeti eleştirdi. Kabinenin açıklamasının ardından döviz kurlarının artış gösterdiğini belirten Çorbacı, "Daha önce de bu kur artışlarını gündeme getirdik. Bunu yine gündeme getirmek zorundayız. Çünkü bu süreçte ekonomi nereye gidiyor? Vatandaşın ödediği vergiyi bu Dolar ve Euro artışı yüzünden katlanacak. Bunu herkesin bilmesini istiyorum.  Vatandaşların borçlarını ödemekte zorlanacağını düşünüyorum. Aynı zamanda da Ak Parti hükumetini ödenecek borçlar ve devlet harcamalarını karşılamak için sürekli vergi kalemleri yaratması ve vatandaşın üzerinde ciddi bir borç yükü oluşturacak. Yani Ak Parti hükumetinin dış borcunda Dolar ve Euro borcu olduğu için o yüzden bu dövizin artışı hem hükümete hem de vatandaşlarımızı çok zor durumda bırakacak. Döviz kurlarının artmasıyla devlet harcamaları da vatandaşlara vergi olarak yansıtılacak.  Buradan tekrardan seçilen Cumhurbaşkanına ve Ak Parti yetkililerine sesleniyorum. Bu döviz kurlarının artışını mutlaka aşağı çekilmesi ve tutulması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 
'TİYATROLARIN AKIBETİ NE OLACAK?'
Devlet tiyatrolarının KHK ile özelleştirildiğini ve yeni düzenleme ile kurumların bütçesiz bırakıldığını söyleyen Çorbacı, "Devlet tiyatrolarında yönetici kadroları ortadan kaldırıldı. Kurumların binaları ve yerleri Cumhurbaşkanlığına devredildi. Yani ben CHP İlçe Başkanı olarak, eski bir tiyatrocuyum. Yaklaşık 5 yıl profesyonel tiyatro kursu aldı ve aktif tiyatro yaptım. Bu konunun da akıbetini merak ediyoruz. Kesinlikle kapatılmaması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığına bağlanabilir eve ama bu süreçte oraya bağlandıysa bu kurumlara destek verilmesi gerekiyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner77

banner87