banner84

'Vatandaşın cebini dokunmayın'

CHP Alanya İlçe Başkanı Sefa Çorbacı döviz kurlarındaki artışın ve yapılan zamların vatandaşları zora soktuğunu belirterek, "Artık vatandaşın cebinden para almayı bırakın. Vatandaşa kolaylık sağlayın" dedi.

'Vatandaşın cebini dokunmayın'
Mevlüt UYGUR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Sefa  Çorbacı basın mensuplarına gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çorbacı yaptığı açıklamalarda döviz kurlarındaki yükselişi ve yapılan zamlarla ilgili konuşarak zamların arkasındaki sebeplerin vatandaşlara açıklanması gerektiğini söyledi. Çorbacı, “Bilindiği üzere yaklaşık bir buçuk ay önce tarihi bir seçim atlattık. O zaman seçimden sonra da ekonomim anlamında bir açıklama yaptık. Ekonominin kötü olduğunu ve her geçen gün daha kötüye gittiğini belirtmiştik yetkililere. Dövizin mutlaka tutulması gerektiğini, gerekenin yapılmasını söylemiştik ama bugün yine aldığımız sonuçlara göre dolar 5 TL, euro da neredeyse 6 liraya dayandı. Bu gerçekten içler acısı bir durum. Bu ülke hepimizin. Siyaseti geçiyorum ama ülkenin içinden geçtiği durum ortada. Aynı zamanda da zamlar devam ediyor. Benzin 6.30 TL oldu. Motorin 5.75 TL oldu. Doğal gaza yüzde 50 zam yapıldı. Bunlar resmi kayıtlar ben bunları resmi kayıtlara göre okuyorum. Elektriğe yüzde 14, Ekmeğe yüzde 20, ulaşıma yüzde 25, süre yüzde 33, tereyağına yüzde 65, yumurtaya yüzde 27, kuzu etine 15 TL zam, dana etine de 12 TL zam geldi. Yetkililerin bunu vatandaşa açıklaması gerekiyor. Telovizyonda İzlediğim bir yorumcu, ‘Turizm sezonundayız. O yüzden doların yükselmesi Türkiye’nin lehine olur’ diyor. Bu yandaşlığa, yalakalık yapmaya gerek yok. Herkesin tepki göstermesi gerekiyor. 
'VATANDAŞA KOLAYLIK SAĞLAYIN'
Geçenlerde Çin’den 3.6 milyar kredi aldık. Hem yüzde 24 faizle kredi alıyoruz hem de vatandaşın cebindeki parayı nasıl alabiliriz, nasıl devlete para kazandırabiliriz, nasıl devlet açığını kapatabiliriz? Hem vatandaşın cebinden para çıkıyor hem de Çin’den kredi alıyoruz. Bıçak milletin kemiğine dayandı. Buna bir çare bulmaları gerekiyor. CHP olarak bunun arkasında duracağız. Bırakın  siyaset yapmak istemiyoruz ama sadece uyarıyoruz ama ciddi şekilde bunlar belki de daha iyi günlerimiz. Belki daha da kötüye gideceğiz. Yetkililer, mevcut iktidar 16 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz, lütfen dikkat edin.  Artık vatandaşın cebinden para almayı bırakın. Vatandaşa kolaylık sağlayın. Sadece yol, köprü yapmayla ülke yönetilmez. Bunu lütfen değerlendirin ve gerekli cevabın da takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.
'BUNUN SORUMLUSU KİM'
Konaklı Mahallesi'nde bulunan kültür merkezinin faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyleyen Çorbacı,  “Konaklı kültür merkezine ben birkaç kere gittim. Yıllardır atıl vaziyette duruyor. Bunun sorumlusu kim? Ticaret odası başkanımız Mehmet Şahin mi? Belediye başkanımız Sayın Adem Murat Yücel mi? Biz CHP olarak meclis üyelerimizle beraber yapmaya hazırız. Orası yıllardır atıl bir vaziyette duruyor yıllardır. Oraya milyonluk yatırım yapıldı. Gerçekten güzel bir şey yapıldı ama şu anda boyaları bile çürümüş. Oradaki vatandaşlarımız buranın faaliyete geçmesini istiyor. Biz de Alanyalılar olarak kongre merkezinin tekrar mutlaka yeniden faal hale gelmesini istiyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 19:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77