banner84

ALKÜ'de engelli hakları anlatıldı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Alanya Sosyal Hizmetler Merkezi, ALKÜ işbirliği ile engellilerin haklarının anlatıldığı bir konferans düzenlendi

ALKÜ'de engelli hakları anlatıldı
Mevlüt UYGUR
3 Aralık Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle  Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alanya Sosyal Hizmetler Merkezi ile Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) işbirliği ile ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda  konferans düzenlendi. Düzenlenen konferansta Fizyoterapist Selçuk Bastın katılımcalara Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar ve engellilerin haklarıyla ilgili bilgiler verdi. Alanya Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Ahmet Çelik yaptığı açıklamada, " Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Sosyal Hizmetler ve ALKÜ işbirliği ile hastanemizde hasta yakınlarımıza hastalarımıza bakanlığımızın çalışmaları ve engellilerin hakları konusunda bilgiler verildi.  Engellilerin her zaman farkında olmalıyız, sadece 3 Aralık'ta değil. Hiç kimse unutmasın ki herkes bir engelli adayıdır. Alanya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü olarak her zaman engellilerimizin yanındayız" dedi.
'EN DOĞAL HAKLARI'
Fizyoterapist Selçuk Bastın ise, Engellilerin haklarından söz etti. Engellilerin önemli haklarından birisinin engelli maaşını olduğunu  ifade eden Bastın,  "Bunlar Sosyal    Yardımlaşma Vakfı tarafından belirleniyor. Engelli bireylere evde bakım ücreti var, bu da engelliye en iyi şekilde  bakılması için bakıcısına verilen bir ücrettir. Bunun dışında engellilerin ÖTV indirimli araç alma hakları vardır, engel oranı yüzde 90 ise engelli  üzerine bir araç alınır ve ÖTV indirimi sağlanır. Engellilerimize memuriyet hakkı vardır, EKPSS denilen. Devlete ait ulaşım araçlarında ve müze, ören yerlerinde indirimleri vardır. Engelli hibe desteği vardır  Bu haklar engellerimizin en doğal haklarıdır. Bütün engellerimiz haklarını arasın" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 13:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER