banner84

USHAŞ, TBMM'den geçti

Meclis tatile girmeden kabul edilen torba yasada yer alan, tedavi olmak üzere yurtdışından müşteri getirmek için kurulacak sağlık turizmi şirketi USHAŞ yasalaştı. Tur operatörü gibi çalışacak USHAŞ , yurt dışında sağlık kuruluşu açıp işletebilecek

USHAŞ, TBMM'den geçti
Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi' adıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye getirilen ‘Torba yasa’ içinde yer alan kısa adı USHAŞ olan, tedavi için yurtdışından müşteri getirmeyi üzere kurulacak, kısa adı USHAŞ olan  Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş’nin kuruluşu yasalaştı.Torba yasanın geçmesinden sonra TBMM 1 Ekim’e kadar tatile girdi.
'İŞ BİRLİĞİ YAPILABİLİNECEK'
Yasalaşan USHAŞ şöyle tanımlanıyor: “Türkiye'nin sağlık hizmeti alanındaki yüksek potansiyelini ve rekabet gücünü değerlendirerek sağlık turizminden döviz geliri sağlamak amacıyla ülkede sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemeyip, koordine etmek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler ile hizmet sunum standartları, akreditasyon kriterleri konusunda Sağlık Bakanlığı'na önerilerde bulunmak üzere Uluslararası Sağlık Hizmetleri unvanı ile bir anonim şirket (USHAŞ) kurulacak. Sağlık Bakanlığı'na, üniversitelere ve özel sektöre ait uluslararası sağlık turizmi sağlık tesisi yetkisi verilmiş sağlık kuruluşları arasında, uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında, tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar tarafından verilen sağlık hizmetleri için bütçeleri ayrı olmak şartıyla iş birliği yapılabilecek. 
BAŞLANGIÇ SERMAYESİ 10 MİLYON LİRA
Bu kapsamda verilen hizmetin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ücretinin yüzde 50'sini geçmemek üzere belirlenen kısmını, hizmeti alan sağlık kuruluşu USHAŞ, yurt dışında sağlık kuruluşu açabilecek, işletebilecek. USHAŞ'ın başlangıç sermayesi 10 milyon Türk lirası olacak. 
 
Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 17:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77