banner84

Vücudun gizli tehlikesi: Şah damarı darlığı

Alanya Anadolu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Volkan Yurtman, şah damarı darlığı riskine karşı vatandaşları uyardı

Vücudun gizli tehlikesi: Şah damarı darlığı
Haber Merkezi
Alanya Anadolu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Volkan Yurtman, şah damarı darlığı ile ilgili vatandaşları bilgilendirdi. Yurtman, "Boynumuzun her iki yanında halk arasındaki adıyla Şah Damarı (Karotis Arter) bulunmaktadır. Bu damar çene altında ikiye ayrılır. İç olarak damar beyni beslerken dış damar yüz bölgesine kan götürür. Ana ve iç damardaki darlıklar inme gibi ciddi nörolojik problemlere neden olmaktadır.
Bu damarların daralmasındaki en büyük neden damar sertliği (Atheroskleroz) dir. Aynı kalp koroner damarlarındaki daralmaya neden olan atheroskleroz bu damarda da buna benzer rol oynar. Zaten koroner arter hastalığı olanlarda dereceleri farklı olmakla beraber yüzde 20 oranında Karotis Arter (Şah Damarı) darlığı da gözlenmektedir" dedi.
DARALMADAKİ FAKTÖR ATHEROSKLEROZ
Damarların daralmasındaki en büyük faktörün atheroskleroz olduğunu söyleyen Yurtman, damar sertliğinin nedenleri arasında, "Ailesel genetik yatkınlık (Ailede damar sertliği öyküsü olanlar), tütün ve tütün ürünleri kullanımı, yüksek kan basıncı, ileri yaş ve erkek cinsiyet, şeker hastalığı ve düzensiz kan şeker yüksekliği, yüksek kan kolesterol düzeyleri, hareketsiz yaşam tarzı, obesite ( Aşırı kilo), metabolik Sendrom (Fibromüsküler Displazi)" yer aldığını söyledi. 
ŞAH DAMAR DARLIĞI FELÇE SEBEP OLUYOR
Hastalarının genelikle felç geçirmesi ile doktora başvurduğunu belirten Yurtman, "Karotis arter darlığı olan hastalar genellikle inme nedeniyle doktora başvururlar. İnme geçici (TIA) veya kalıcı olarak görülebilir. Geçici inmede 24 saatten az süren bilinç kaybı, şuur bulanıklığı, kolda- bacakta- yüzde uyuşma ve kuvvet kaybı, görme bozukluğu, konuşma güçlüğü, baş dönmesi, denge kaybı gibi şikayetler söz konusudur. Hastaların bir kısmında da daha önce hiçbir şikayeti yokken kalıcı inme (felç) ile acil servislere başvururlar. Yapılan tetkikler sonucu karotis arter darlığı tanısı konur. Hiçbir şikayeti olmasa bile risk grubunda bulunan bireyler ve koroner-periferik damar tıkanıklığı olan hastalar mutlaka Karotis arter tıkanıklığı yönünden incelenmelidir.
Teşhis için, renkli Doppler USG, BT anjıografi, MR anjiografi veya klasik anjiografi(DSA) kullanılır. Bunun neticesinde damarın durumu, darlık yeri ve derecesi tespit edilir" diye konuştu. 
TEDAVİ SÜRECİ
Tedavi süreci ile ilgili de bilgi veren Yurtman, "Hiçbir şikayeti olmayan ve darlığın oranı yüzde 70'in altında olan hastalara kan sulandırıcı ve gerektiğinde kolesterol düşürücü ilaçlar verilerek 6’ şar aylık kontrollerle takip edilir. İnme geçirmiş veya şikayeti olan yüzde 50-70 oranında darlığı olan hastalar ile darlık derecesi yüzde 70 ve üzeri şikayeti olmayan hastalara bu darlıkları gidermek için girişim (Cerrahi veya Endovasküler) yapılmalıdır. Cerrahi Girişim(Karotis Endarterektomi): Genellikle genel anestezi altında damar açılarak darlık oluşturan yağ ve kireç tabakası çıkarılır. Ameliyattan sonra hasta 1-2 gün içinde taburcu olur.Endovasküler Girişim(Stentleme): Anjiografik bir girişim gibi lokal anestezi ile kasık bölgesine yerleştirilen bir kateter içinden geçilerek darlık bölgesine stent yerleştirilir.  Hasta işlem sonrası ertesi gün taburcu olur. Hasta için hangi tedavi biçiminin uygun olduğuna hastanın yaşı, genel sağlık durumu, mevcut risk faktörleri, damar darlığının yeri ve damarın anatomisi  gibi konular değerlendirilerek karar verilir.  Gerek girişim yapılan gerekse ilaç verilerek takipte olan hastalara ait risk faktörlerinin kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalar gereklidir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 17:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77