banner84

İttifak yakın

AK Parti-MHP arasındaki ittifak görüşmeleri devam ederken, AK Parti'nin ilçe başkanlarına belediye başkan adaylığı için tanıdığı süre 1 Aralık'ta son buldu. Antalya'da 6 ilçe başkanının görevlerinden istifası ederken, Toklu'nun istifası etmemesi ittifak senaryolarını kuvvetlendirdi

İttifak yakın
Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi partiler belediye başkan adaylarını belirliyor. Bir diğer yandan da ittifak görüşmelerine devam eden siyasi partiler kazanabilecekleri en iyi adayla yola çıkmaya hazırlanıyor. CHP ve İYİ Parti'de Ankara, Antalya ve Mersin Büyükşehir belediyelerinde anlaşmazlıkla ittifak çıkmaza girerken, Ak Parti ile MHP karşılıklı jestler yapıyor. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'karşılıklı jestler' olabilir sözlerinin ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli ise "Cumhur İttifakı'nın içerisinde gönül vardır, ülke sevdası vardır, karşılıklı saygı vardır. Saygı kavramı içerisinde jestler de olabilir"  dedi.
ERDOĞAN BEKLENİYOR
MHP ile AK Parti'nin kaç ilde ittifak yapma kararına vardığına yönelik soruyu yanıtlayan Bahçeli, "İki parti yöneticisi saygı değer insan zaman zaman bir araya geliyorlar. Gelişmeleri değerlendiriyorlar. Uzlaştıkları alanlar oluşuyor. Cumhurbaşkanının dönüşünde zannediyorum Cumhurbaşkanına arz edecekler. Sonra da karşılıklı değerlendirme ihtiyacı doğarsa da gereği yapılır. Şu ana kadar ki gelişmeler olumlu olmaktadır. Cumhur İttifakı iyi gidiyor" ifadelerini kullandı.
ALANYA'DA DA İTTİFAK OLACAK MI?
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkan Erdoğan, şuana şuana kadar 60 ilin belediye başkan adaylarını açıklarken, ilçelerdeki adaylarını henüz açıklamadı.  MHP Lideri Bahçeli ise ilk önce içinde Alanya'nın da olduğu 30 belediye başkan adayını açıklarken  cumartesi günü 9'u il 41'i ilçe belediye başkan adayını açıkladı. MHP'nin Antalya Büyükşehir'de aday çıkarmaması ve sadece güçlü olduğu ilçeler olan Alanya ve Finike'de aday çıkarması, Ak Parti'nin de büyükşehir adayını açıklayıp ilçelerdeki adayını henüz açıklamaması da ittifakın Alanya'da da ölçeğinde de gerçekleşeceği şekilde yorumlandı.
TOKLU'NUN İSTİFASI İSTENMEDİ
1 Aralık'ta istifa tarihinin sona ermesi ile Ak Parti Genel Merkez tarafından haber bekleyen ilçe başkanları da belli oldu. Buna göre Antalya İl Başkanı Ethem Taş, Antalya'nın Manavgat, Serik, Kumluca ve Kaş olmak üzere 6 ilçe başkanının istifasını istedi.  Aralarında Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu'nun bulunmaması ise AK Parti ve MHP arasındaki ittifak senaryolarını kuvvetlendirdi. 
TOKLU SER VERDİ SIR VERMEDİ
İstifası istenmeyen Toklu, ittifak hususunda ser verip sır vermezken, "Şuana kadar Antalya’nın 6 ilçesinde İlçe başkanlarımızın istifaları istenildi. Şuana kadar benimle ilgili bir istifa kararı gelmedi. Ama bunun ittifak kesinleşti. Ak Parti Alanya'da aday  çıkarmayacak şeklinde değerlendirilmesi doğru değil. Biz Genel Merkezimizin kararını bekliyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 17:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77