banner84

Türel ve Böcek 'sosyal'den gitti 

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhur İttifakı Başkan Adayı Menderes Türel ve Millet İttifakı Başkan Adayı Muhittin Böcek'in sosyal alanlarla ilgili aynı konularda farklı bakış açılarıyla oluşturulan projeleri dikkat çekti.

Türel ve Böcek 'sosyal'den gitti 

Asiye ELİAÇIK 
31 Mart Mahalli İdare Seçimleri'ne 18 gün kala ittifakların Antalya Büyükşehir Belediye başkan adaylarının Antalya ve ilçeleri için 2019-2024 yılları arasındaki projelerinin detayları her geçen gün ortaya çıkmaya devam ediyor. Türel ve Böcek'in de projelerine bakıldığında yaşam, ekonomi, eğitim, engelsiz ve mobil hizmetler olarak 5 ana konu üzerinde durdukları ortaya çıkıyor. Böcek projelerinde merkez olarak Antalya'yı baz alıp Alanya ve tüm ilçelerinde uygulanacağının sözünü verirken, her fırsatta Alanya'ya ayrı bir değer verdiğini dile getiren Türel ise gelecek dönemde Alanya özelinde de projelerini açıklamayı sürdürüyor. 
BÖCEK: "MEVCUT MOBİL HİZMETLER ARTACAK"
Millet İttifakı'nın Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Muhittin Böcek sosyal alanda gerçekleştireceği projeleriyle ilgili, "Biz yönetimdeyken kimse yatağa aç girmeyecek. Sosyal yardımlaşma bizim genlerimizde Ata kültürümüzde var. Dar günde insanımızın yanında olacağız. Yardımlaşmayı bir lütuf olarak görmeyeceğiz. Sosyal yardımlaşma bu milleti bir arada tutan en önemli kültürel değerlerden biri bunu unutmayacağız. Antalya'ya verecek sözümüz, yapacak gücümüz var" ifadelerini kullanıyor. Böcek'in Antalya ve ilçelerinde hayata geçirmeyi planladıkları mobil hizmetler arasında ise, şu anda 2 adet olan mobil aşevini tüm ilçelere yaymak ve mobil sağlık tırı hizmeti yer alıyor. 
TÜREL: "HİZMETİ AYAĞINIZA GETİRECEĞİZ'"
Cumhur İttifakı'nın Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AK Parti) Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve mevcut Başkanı Menderes Türel'in ise " Dev projelerimiz ve sosyal hizmetlerimizle, Alanya'da yeni bir dönem başlatacağız. Binlerce kişiye iş olanağı sağlayacak, Alanya'nın güzelliklerine güzellik katacağız" dediği projelerinin arasında mobil olarak uygulanması planlananlar ise, mobil sağlık taramaları, mobil diş ünitesi, mobil kuaför, mobil ASMEK ve AKBEM hizmeti ile mobil oyuncak ve kitap kütüphanesi uygulamaları.
ÖĞRENCİLERE YARDIM ARTACAK
Eğitim konusunda ise Böcek, öğrencilerin eğitim öğretim ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ailelerine nakit yardımı yapılacağını, belediyeye ait öğrenci yurtları yaparak barınma sorunlarının çözüleceğini ve Gazipaşa'dan Kaş'a kadar tüm ilçelerde ekonomik kreşleri faaliyete geçireceklerini söylerken, Türel'in eğitim alanında hali hazırda olan projelerinin geliştirilmesi dikkat çekti. Türel'in ise eğitim alanındaki projeleri, Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (ASMEK) ve Atatürk Kültür Bilgi Eğitim Merkezleri (AKBEM) projelerinin Alanya'da yaygınlaştırılacağını, Alanya'da Büyükşehir Kreş ve Anaokulu açılacağını, Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi, Anne-Çocuk Eğitim Merkezi çalışmalarını artıracaklarını ve üniversite öğrencilerine ücretsiz çamaşırhane hizmetinin ynei faaliyete geçireleceği projeleri kapsıyor. 
YAŞAM ALANLARI ÇEŞİTLENECEK
Projelerini Alanya özelinde detaylandıran Türel'in, Alanya için yaşam merkezleri ve yeşil alanlar içerisinde yer alan projeleri ise, Alanya Millet Bahçesi, Alanya Kültür Merkezi, Alanya Hobi Bahçesi, Akdağ Kayak Merkezi, Yeni Alanya Terminali ve Oba Mahallesi'ne yapılacak millet kıraathanesi oldu. CHP'li Böcek ise, 65 yaş üstü vatandaşlar için spor ve sanat atölyeleri gibi birçok faaliyeti içeren yaşam köyleri kuracakları, tüm ilçelerde emekli kahvesi ve yaşlı kreşleri açacakları projeleri vatandaşların beğenisine sundu. 
ENGELLİLERE ÖZEL 'ENGELSİZ' PROJELER
Bir şehirde hayatı en zor ve ağır şartlarda yaşayan engelli bireyleri de unutmayan başkan adaylarının projeleri ise aynı alanlara hitap etse de farklı hizmetler ortaya çıkardı. Böcek, engelli bireyler için şu an Antalya'nın 5 ilçesinde uygulanan 'engelsiz taksi' projesinin tüm ilçelerinde uygulanacağını ve engelli çocukları bulunan ailelerin çocuklarına bakamayacak duruma geldiklerinde, çocuklarının gelecekleri hakkında endişe duymayacakları 'engelsiz yaşam evleri'ni açacaklarını vaad etti. Böcek'in engelsiz yaşam evi projesinin bir benzerini ise mevcut Başkan Türeli 'engelli mola evi' projesi olarak vatandaşlara sunuyor. Türel de bu projesiyle engelli çocukları olan anne babalara kendilerine zaman ayırabilmeleri için fırsat yaratacaklarını ve bu sürede çocuklarının mola evlerine emanet edebileceklerinin altını çiziyor. Türel'in engelsiz kent Alanya için bir diğer projesi ise, bir yerden bir yere gitmesi adeta işkence haline dönüşen engelli bireylerin plajlardan da rahatlıkla faydalanabilmelerini sağlayacak olan 'engelsiz plaj.'
BUNLARLA DA KALMIYORLAR
Bu projeler büyükşehirin iki ittifak adayının projelerinden sadece bazıları, Böcek bu projeler dışında sosyal yardım bütçesin iki katına çıkaracaklarını, gıda ve giyim bankaları kuracaklarını vaad etti. Alanya için tüm bu projeleri sıralayan Türel ise, obezite ve diyabet ile mücadele için uzman kişiler tarafından danışmanlık hizmetleri vereceklerini ve vatandaşlara Antalya Spor ve Fitness Merkezleri'nde (ASFİM) profesyonel eğitmenler ve diyetisyenler eşliğinde ücretsiz spor yapma imkanı sunacakları projeleri de vatandaşlarla paylaştı. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77