banner84

Alanyalı turizmcilerden fiyat değerlendirmesi

Geçtiğimiz yıl turizm sezonunda turist sayısında yaşanan rekor ile birlikte, turizmcilerin önümüzdeki sezon için otel fiyatlarında artış yapma planlaması bazı tartışmaları da beraberinde getirdi

Alanyalı turizmcilerden fiyat değerlendirmesi

Asiye ELİAÇIK
Yaşanan kötü senelerin ardından geçen yıl turizm sektöründe rekorların yılı oldu. Turist sayısında rakamsal yükselmenin ardından bu yıl otel fiyatlarında yüksek oranlarda artış yapıldığı iddia edildi. Alanyalı turizmciler Alanya Postası Gazetesi'ne yaptıkları açıklamada, otellerin oda fiyatlarını bir yıl öncesinden bildirdiklerini belirterek, herhangi bir artış olmadığını dile getirdi. 
'KARLILIKTA SORUN YAŞAYACAĞIZ'
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise fiyat artışı yapılmasıyla ilgili, "Şu anda rezervasyonlar iyi geliyor. Otel fiyatları arttı gibi bir durum söz konusu değil açıkçası. Kişi başına düşen gelirde bir artış bekliyoruz. Ama tabi bu sezon maliyetler çok yükseldiği için karlılıkta sorun yaşayacağız gibi görünüyor. İç pazar için bakıldığında ise otel fiyatları maliyetlerin Türkiye'deki artış oranında geçen seneden bu seneye ister istemez belirli bir oranda yansıtmak durumunda kaldık ister istemez. İç pazarda bu anlamda belirli bir azalma söz konusu olabilir. Bunu zaten iç pazar tur operatörleriyle yaptığımız görüşmelerde de tespit ediyoruz. Ancak bu noktada sadece fiyatların artması değil ülkemizdeki genel ekonomik durumunda etkisi olacaktır. düşünüyorum. Ancak tabi biz Alanya bölgesi olarak iç pazara yine kontenjan ayırmaya devam ediyoruz. Yüzde 20 civarında iç pazar için kontenjanımızı mutlaka ayıracağız" diye konuştu. 
'FİYATLARI BİR YIL ÖNCEDEN BİLDİRİYORUZ'
Kleopatra Otelciler Derneği Başkanı Servet Şakiroğlu, "Biz aslında artışın olması için çalışıyoruz. Çünkü enflasyon oranının artmasından dolayı bizim maliyetlerimizdeki en düşük artış yüzde 40. Bir taraftan işçilik ücretleri de sırtımıza bindi. Hem enflasyon hem işçi ücretlerinin artışı bir de buna kurdaki artış aşağı doğru gelmeye başlayınca oteller 2019'da zarar etmeye başlayacak. Buna bir çare bulmamız lazım ancak artış yapmak istesek de biz fiyatlarımızı bir yıl öncesinden döviz bazında verdiğimiz için yeniden bir artış yapma şansımız yok. Benim otelcilere bu durumda naçizane tavsiyem hesap kitaplarını bu yıl gerçekten iyi yapmaları. Otellerimizde bu yıl doluluklar iyi olacak fakat yıl sonunda maliyetlerin yüksek olmasından dolayı zarar da edebilirler. Alanya olarak yabancı turist kadar iç pazardan misafir ağırlayamıyoruz çünkü ülkemizdeki ekonomik durumdan çok fazla etkileniyor. Bizim otel odası fiyatlarımız döviz bazında olduğu için yerliye biraz yüksek gelebilir ancak her zaman iç pazara yönelik de oteller uygun fiyatlar veriyor. Her zaman iç pazar için yerimiz var" ifadelerini kullandı. 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 23:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER