Turizm:
Bakanlık, katılacağı fuar sayısını düşürdü
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un ‘Katıldığımız fuar sayısını 40’a düşüreceğiz’ açıklamasının ardından, Türkiye’nin katılacağı fuar sayısının 24’e düşürüldüğü görüldü.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, uluslararası fuarlara katılımla ilgili esasları açıkladı. Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
Kültür ve Tanıtma Müşavirliklerimiz / Ataşeliklerimiz aracılığıyla 2019 yılında iştirak edilecek fuarlara, Bakanlığımızca kiralanan standlarda katılmak isteyen sektör kuruluşlarına yer verilecek olup, kamu / özel sektör işbirliği ile gerçekleştirilecek uluslararası turizm fuarlarına katılınmasına ilişkin esaslar aşağıda belirtilmektedir:
1 – Fuar listesinde yer alan 4 büyük fuar ve büyük metrekare ile katılım sağlanan fuarlarda bölgesel tanıtıma ( destinasyon tanıtımı ) yönelik olarak, destinasyonları temsilen katılacak olan sektör kuruluşları için yer ayrılacaktır. Ayrıca Bakanlığımız standlarında yer almak isteyen diğer işletmelere (acenta, otel, tur operatörü vb.) stand büyüklüğünün elverdiği ölçüde fuar sırasında yürütülecek çeşitli aktivitelerin/hizmetlerin giderlerine ait (enformasyon memuru, kokteyl, gösteri, ikram vb.) ücretlerin üstenilmesi veya katkıda bulunmaları karşılığında stand içinde ayrı yerler verilebilecektir.
2 – Bölge standlarında yer alacak sektör kuruluşlarınca;
a . Fuarlarda tanıtım amaçlı dağıtılmak üzere turistik merkezlerin veya bölgelerin katalog, broşür, CD, hediyelik eşya vb. tanıtım materyallerinin hazırlanması,
b. Enformasyon ünitelerinin her birinde bölge destinasyonlarını tanıyan ve ilgili ülkenin dilini bilen en az iki profesyonel turist rehberinin görevlendirilmesi gerekmektedir.
3 – Fuarlar süresince yapılması düşünülen ikram, kokteyl, gösteri vb. etkinlikler için sektör kuruluşlarının ilgili Kültür ve Tanıtma Müşavirlik/Ataşeliklerimize 90 (doksan) gün önceden başvurmaları gerekmektedir.
4 – Fuar listesinde bulunan ve insentif/ kongre turizminde ihtisaslaşmış IMEX Frankfurt adlı fuarda bu konuda uzmanlaşmış seyahat acentası ile otellerin yer alması önem taşıdığından söz konusu fuarlara katılacak işletmelerin belirlenmesi ve standlarda yer verilmesi işlemi ilgili Ataşeliğimizin sorumluluğunda,  Ankara, Antalya ve İzmir Kongre ve Ziyaretçi Büroları ile birlikte İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu  (ICVB) tarafından yapılacak, ancak sadece İstanbul’un tanıtımına yönelik kuruluşlara değil, bu konuda faaliyet gösteren Türkiye’deki tüm sektör kuruluşlarına da standımızda yer verilmesine özen gösterilecektir. Bu fuarlara katılacak kuruluşların İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’na başvurmaları ve bu kuruluş tarafından katılımcıların Bakanlığımıza ve ilgili Ataşeliğimize bildirilmesi gerekmektedir.
5 – Fuar takviminde yer alan "Sea Trade Cruise" adlı deniz turizmine yönelik fuarda bu konuda ihtisaslaşmış kuruluşların yer alması önem taşıdığından, bu fuarlara katılacak sektör kuruluşlarımızın belirlenmesi ve standımızda yer verilmesi işlemleri ilgili Müşavirliğimizin sorumluluğunda istemeleri halinde  Deniz Ticaret Odaları ile birlikte organize edilecektir.
6 –Deniz turizmi ile kongre–incentive faaliyetlerine yönelik fuarlara katılacak sektör kuruluşlarımızın İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu ve Deniz Ticaret Odaları sorumluluğunda  tanıtıcı yayın, katalog, broşür, afiş, CD , hediyelik eşya vb. materyallerin hazırlanması ve dağıtımının sağlanması gerekmektedir.
7- Bakanlığımız standında bölgesel standların dışında yer almak isteyen işletme ve kuruluşlarla ilgili olarak ;
a . Standımızda bölgesel standların dışında yer almak isteyen işletmelerin doğrudan ilgili Müşavirlik / Ataşeliklerimize başvurmaları gerekmektedir.
b . Bakanlığımız standında bölgesel standların dışında yer almak isteyen işletmelere fuar sırasında yürütülecek çeşitli aktivitelerin/hizmetlerin giderlerini ( enformasyon memuru, kokteyl, gösteri, ikram vb.) üstlenmeleri veya katkıda bulunmaları karşılığında ilgili Müşavirliklerimiz/Ataşeliklerimizce yer tahsis edilebilecektir. Fuarlarda Bakanlığımızca kiralanan alanların sınırlı olması sebebiyle ve bölgesel standların dışındaki standların düzenlenmesinde katılımcıların sayısı önemli bir etken olduğundan fuarlara katılmak isteyen işletmelerin ilgili Müşavirlik/Ataşeliklerimize en az 90 (doksan) gün öncesinden başvurmaları gerekmektedir.
c . ITB Berlin ve WTM Londra Fuarları’nın ağırlıklı olarak turizm sektörü profesyonellerinin katıldıkları fuarlar olması nedeniyle standlarımızda öncelikle tur operatörleri, seyahat acentaları, oteller, hava yolu şirketleri vb. profesyonel kuruluşlara yer verilecektir. Bakanlığımız standlarında bireysel katılımcı olarak katılacak sektör kuruluşlarına ayrılacak olan özel standların teftiş, dekorasyon ücretleri ve standların metrekare büyüklükleri ile ilgili bilgiler ilgili Müşavirlik/Ataşeliklerimizce bilahare duyurulacaktır. (Özellikle ITB Berlin Turizm Borsası direkt tüketiciye yönelik bir fuar olmadığından standımızda sadece tur operatörleri, seyahat acentaları, oteller, hava yolları şirketleri, TÜRSAB, TÜROFED, TÜROB, TTYD gibi kuruluşlara yer verilecektir. )
d . Ülkemiz standlarında yer alacak işletmelerce Türkiye dışındaki destinasyonların tanıtılmasına ve pazarlanmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.
e . Bütünlüğün bozulmaması açısından; katılımcılar Bakanlığımızca belirlenmiş olan konsept ve dekorasyona uyacaklardır. Katılımcı kuruluşların Bakanlıkça belirlenen konsept ve tasarım haricinde standın herhangi bir yerinde Roll-up, görsel vb. materyal kullanmalarına kesinlikle izin verilmeyecektir.
f . Bakanlığımız standlarında yer alan katılımcılardan, tahsis edilen standları boş bırakan, fuarın açılışından sonra geldikleri ve/veya kapanış tarihinden önce standları terk ettikleri tespit edilen, Roll-up, görsel vb. materyal kullanan (konunun tespiti ilgili Müşavirlik ve Ataşelik tarafından yapılacak ve Bakanlığa bildirilecektir) kuruluşlara bir sonraki fuarımızda yer verilmeyecektir.
Fuar listesinde yer almakla birlikte, fuar öncesinde fuar idarelerince iptal edilecek veya Bakanlığımızca katılınmasından vazgeçilecek/listeye eklenecek fuarlar olduğu takdirde buna ilişkin güncelleme ve duyurular Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde (www.tanitma.gov.tr) yapılacaktır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

banner87

'Nicelikli turistten nitelikli turiste başlamamız...
Antalya’da turizmcilerle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “5 yıl içinde turist...

Haberi Oku